Ah Şu Kilolar! Almak kolay, vermek zor..

Geçtiğimiz gün NAT GEO People’da “Tabu” programını izliyorum. National Geographic’in en çok beğenilen belgesel dizilerinden olan Tabu  yeryüzünün en tuhaf geleneklerini, inançlarını, ayinlerini ve insan davranışlarını anlatıyor. Gerçekten izlerken insan hadi canım ya diyor gerçek olamayacak kadar gerçek ama izlediklerim. Bazen gördüğüme inanamıyorum. İzlediğim bölüm : Şişman başlığıyla tüm dünya obezite hastalığıyla uğraşırken, şişman olduğu halde şişman olmaktan mutlu olan ve kilo vermekten ödü patlayan insanların hikayelerini anlatıyordu. 282 kilo bir kız düşünün ve vüdunu sergilemekten çekinmiyor. Asla kilo vermeyi düşünmüyor . Geleneksel güzellik anlayışıyla dalga geçiyor. İzledikçe hayretlere düşüyor insan. Şişman olmak kusur hatta hastalık sayılırken bu insanları hikayesi epey çarpıyor insanı.

Kilo fazlasını sevmiyorum. Üzerimde ağırlık hissediyorum. Hamilelik dışında hayatımın hiç bir döneminde aşırı kilolu olmadım. Bir iki kilo fazlası bile beni rahatsız eder. Zaten insülün direnci çıktıktan sonrada kiloma extra hassasiyet gösterir oldum. Kilo konusunda tek esnek olduğum zaman tatil zamanı. Tatillerde kendime ödül veriyor ve sağlıksız diyebileceğim beslenme tarzına geçiyorum. Bile bile lades ve hop kısacık tatilde bile 1-2 kilo değişimi. Almak kolay – vermek zor zamanları.

Ağustostan bu yana 3 kilo aldım. İlaçlardı, amanda iyileşeyim dikkat ederim çok fazla değil derken.. Ama gel gör ki kendimi  patlayacak gibi hissediyorum. Zaten hep verilemeyen bir 5 kilo fikri vardır kafamda. Bu sebeple niyet ettim ve işin uzmanına başvurarak 8 kilo vermeyi hedefliyorum. Nasıl olacak bakalım.

İnsülin direnci, reflü ve kansızlık tablomla Diyetisyen Güneş Aksüs’ün kapısını çalıyorum. Kendisi ile ilgili paylaşımlarım zaman içinde olacak. Bu zaten kendime moral ve destek yazısı. Yarın Güneş ile ilk randevum var. Benim için Güneş’i seçmemin en güzel yanı hem çok pozitif hem de benim var olan tabloma çok uygun bir diyetisyen olması. Bir de canım arkadaşım Sarı Şeker Sema’nın  bizi bir araya getirmesi. Sema doğum sonrası kilolarını keyifli bir şekilde verdi. O kadar fit ve sağlıklı ki maşallah diyorum hep. İşte ortada muhteşem bir örnek var. Zaten Güneş,’Bana Diyet De-me” kitabında da bunları anlatıyor. Fotoğraf çekmeyi de seviyor, anne ve enerjisi yüksek kadınlardan. Benim için daha ne olsun.

Kiloların bakalım almak kolay, vermek zor kısmını nasıl yeneceğim.

Hafta hafta burada yaşadıklarımı yazarak sağlıklı beslenmek isteyenlere moral olsun diyerek yazacağım. Ama sakın menümü vb paylaşacağımı sanmayın. Hissettiklerim daha çok burada olacak.

Almak kolay vermek zor kısmını birlikte atlatacağız buna eminim.

Destekleyin beni…

YSM

Yorum yok

Yorum Yazın