Sosyal röntgencilik halleri!

-

15 Temmuz 2014 benimgibi.com yazım. #selfiebakani nız olarak bendenizden  ‘ Sosyal Röntgencilik Halleri’  Okumadan geçmeyin derim..

YSM

Sosyal röntgencilik halleri! 

Yaz geldi sonunda… Eskiden “karpuz kabuğu denize düşmeden denize girilmez” derdi büyüklerimiz. Nihayet geçtiğimiz hafta ben de karpuz kabuğunu düşürdüm. Civcivleri aldım Çanakkale’ye anneme gittim. Sezonu da en sevdiğim yerde Bozcaada’da açtım. Karpuz kabuğu denize düştü anlayacağınız. Bozcaada için ne söylesem, ne yazsam az kalır. Çocukluğum, hatırladığım ilk anılar ve orada geçen yıllar.

Ben Çanakkale çocuğuyum. Bu sebeple İstanbul çocukları gibi anılarımda Silivri, Kumburgaz vb. yerler yok. Asos, Bozcaada anılarımın baş kahramanı. Çanakkale ile ilgili olanlar ise en unutulmazları. Yani anlayacağınız oralı olmaktan gurur duyuyorum. Bastığım her yerin altında tarih yatan bu topraklarda doğduğum için kendimi dünyanın en şanslı insanı hissediyorum.

Nostaljiye bağlarsam ne yazı kalır ne de sosyal röntgencilik halleri… Bu sebeple yazının sonunda size kısa maddelerle Bozcaada’da ne yapılır özetleyeceğim ama şimdi sosyal röntgencilik hallerini yazmak istiyorum. Eh Alaçatı, Çeşme,Bodrum, İstanbul , Mykonos vb her yerden inanılmaz fotoğraflar geliyor sosyal medyaya. Böyle olunca da izlemeden duramıyoruz.

An geliyor selfie-özçekim fotoğrafları paylaşıyor; an geliyor deniz manzaralı pedikürlü/pedikürsüz ayak fotoğrafları basıyor İnstagram ya da Facebook paylaşımlarını. Ya da yeme-içme fotoğrafları, ben dahil gittim gördüm bak nasıl güzel buralar fotoğrafları.

Hepimizin hayatında ya kendimizin ya da bilmem kimin sosyal hayatı, birinin yanlışlıkla gözüken sütyeni ya da “aaa nasıl bikinili fotoğraflar onlar öyle” halleri.. Sanki herkes bir masa etrafında toplanmış hayatı kenara bırakmışız. Eskiden dürbünlerle evleri gözetleyen insanlar olduğunu ve onlara “Röntgenci” dediğimizi anımsar mısınız? Şimdi avucumuzun içindeki dünyadan izliyor röntgenliyoruz. Saatler geçiyor farkında olmadan.

Tamam belki siz yapmıyorsunuz böyle tü kaka şeyleri ama ben yapıyorum. Belki saatler geçirmiyorum ama o an denk gelmişse profiline gidip neredeymiş ne yapıyormuş o an bakıyorum. Yani hepimiz bir nevi dikizliyoruz hatta röntgenliyoruz. Hepimiz sosyal medya ile hem teşhircilik hem de röntgencilik hallerindeyiz. Hem de yakalanmıyoruz. İtirazı olan?

Sosyal röntgencilik ayıp değil, yasa dışı değil. Çünkü hepimiz izin veriyoruz. Kendi ellerimizle paylaşıyor, kendi gözlerimizle izliyoruz. Hem özne hem nesneyiz hepimiz. Güç sosyal medya da değil mi? Ne kadar çok takipçi o kadar ona uygun davranış. Yani itinayla sahalara oynarız. Ne de olsa “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” buyurdu Andy Warhol. Şimdilerde herkes çok ünlü. Malum hepimizin sosyal medya sayesinde hep 15 dakikası var.

Bir de işin hafiyelik durumu var ki sormayın. Kendi ellerimizle hepimiz kendimizin özel hafiyesiyiz. Hatta bir adım daha öne geçip sosyal medya hesaplarından durum güncellemelerini takip etmek, Twitter’da yazdıklarını, İnstagram’da paylaşımlarını (gizli profil değilse) incelemek hiç zor değil. Yani hepimiz izlediğimiz kadar izleniyoruz. Sosyal röntgenciyiz vesselam.  

tarkan-instagramda_
http://instagram.com/tarkan

Mesela bendeniz bundan böyle Tarkan'ı izleyeceğim İnstagram'da. Tarkan geçtiğimiz günlerde İnstagram hesabını açtı. Yazıyı yazdığım sıralarda 102.319 takipçisi vardı. İlk fotoğrafı da (benim için olsa gerek!) tabii ki #selfie/özçekim oldu...

Selfieniz/özçekiminiz bol olsun!

Bozcaada'da YSM'in olmazsa olmazları. Sizler için mutlaka derim :

• Rum ve Türk Mahalleleri'ni dolaşın. Tarihi yerleri zaten gezersiniz.
• Polente Feneri'n de gün batımı izleyin. Şarap içip içmemek size kalmış.
• Domates reçeli ve şarap alın.
• Ayazma'da denize girin.
• Çiçek Pastanesi'n de zaman geçirin.
• Asude Ada'ya uğrayın. Ev yemeklerinin tadını çıkarın. Benden de selam söyleyin...
• Ada Ekmeği almadan dönmeyin.
• Cumhuriyet Meydanında (ilk okulun olduğu alan) köşedeki büfeden salçalı tost yemeden dönmeyin.
• Balık yemek için her yer sizin.
• Kalenin dibindeki çay bahçelerinde adaçayı,  Çınaraltı'nda kahve ve sohbet...

 

Sosyal röntgencilik halleri!

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Budak ve Kılınç ‘Bildiğin Gibi Değil’ dedi!

Geçtiğimiz günlerde sevgili Anıl Budak ve Buket Kılınç ile "Altın Melek Ödülleri"nin jüri toplantısında beraberdik. Öncelikli sohbetimiz ödül töreni olsa da sevgili...

Türkiye’nin Tanıtımı İçin Büyük Proje !

Yaptıkları workshoplarla dikkat çeken Türkiye Fotoğraf Grubu, TFG Başkanı Zeki Çelik önderliğinde, Miss and Mr FashionTv Güzellik Yarışması'nın bu yıl ki birincisi...

Dünya İçin Büyük Tehlike: Elektronik Atıklar

Elektronik atık, pil ve elektrikle çalışan kullanım ömrünü tamamlamış, tamir edilemeyecek seviyede zarar görmüş, veya arızalanmış elektrikli veya elektronik eşyalara denmektedir. Evlerde ve...

Dijital Etkinlik Planlayıcısı: Bolomio

Muhteşem ve kusursuz bir düğün hayal ederken aynı zamanda da işlerin tam da tıkırında gitmesini istemeniz en tabi hakkınız. “Düğün hazırlığı” cümlesinin...

2021 Eylül Yüksek Teknoloji Dergisi

  Güncel yaşam ve teknoloji dolu içerikleriyle büyük ilgi gören Yüksek Teknoloji dergisi yeni sayısı #teknomutlu köşemde;    “Dünya İçin Büyük Tehlike Kapıda: Elektronik Atıklar”   başlığıyla #eatık...

popüler kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar