Seni çok sevdik “Clubhouse”

Sosyal medya her zaman yeni yıldızlarını yaratıyor. Tüm dünyada sayısız habere konuk olan bazı kişilerin çok sevdiği bazıların nefret ettiği TikTok uygulaması dördüncü yılını geride bıraktı. Sırada ne var diye düşünürken henüz bir yılını bile tamamlamadan Clubhouse hayatımıza girdi.

Uygulama her geçen gün daha çok kişinin ilgisini çekiyor. Daha şimdiden bazı ülkelerde “yasaklı uygulamalar” listesine bile girdi. 

Belki siz Clubhouse’u şimdiye kadar hiç duymadınız? Bu uygulama nedir, ne değildir? Gelin ben size kullanıcı deneyimiyle birlikte anlatayım 🙂 

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, ses tabanlı bir sosyal medya uygulaması. Şu an sadece iOS kullanıcılarına ve davetiye şartıyla açık. Platform; Ne görüntü ne video ne de farklı görsel paylaşımlara izin veriyor. Ayrıca gerçek kimlik bilgilerini ve telefonunuzla üye olmanız gerekiyor. Farklı bir isimle yer alayım derseniz var halinize. 

Clubhouse kurucuları Paul Davison ve Rohan Seth; “her yerde insanların konuşmasına, hikayeler anlatmasına, fikir geliştirmesine, arkadaşlıkları derinleştirmesine ve dünyanın her yerinden ilginç yeni insanlarla tanışmasına olanak tanıyan, “sese dayalı yeni bir sosyal ürün türü” olarak platformu tanımlıyor.

Clubhouse’da farklı konularda, canlı, serbest akışlı bir podcast’e benzer farklı sohbetlere, girip çıkabilirsiniz. Sadece dinleyebilir veya düşüncelerinizi dahil etmeyi seçebilirsiniz. Bir konferans, bir kokteyl partisi veya kulüp binası hayal edin. Burada herkesin ilgi alanına göre bir oda seçeceği bulunuyor.

Clubhouse gerçek bir deneyim sunduğu için; canlı dinlediğiniz konuşmalar, tartışmalar ya da sadece merak için göz attığınız bir oda da bile saatler geçirmenize sebep olabiliyor.

Canlı sohbetlerde ister oda açıp moderatör olabilirsiniz isterseniz sadece dinleyici. İstediğiniz kadar oda değiştirebilir ilgi alanınıza göre ister genel sohbetlere dahil olur, ister özel oda açabilir ya da sadece kendi kulübünüzde sohbet edebilirsiniz. 

Burada ki en önemli deneyimin gerçek hayattaki etkileşimlerinizi birebir size sunması. Clubhouse sesiniz uygulamadan çıkmaması için her geçen çaba sarf ediyor. Ana kural konuşmaların kaydının olmaması ve kaydedilmemesi.

Clubhouse’a nasıl davetiye alırsınız? 

Şu anda Clubhouse’a davet olmadan katılmak söz konusu değil. Yine de iPhone kullanıcısıysanız ve uygulama çok ilginizi çekiyorsa hemen app store’dan indirebilir ve kendinize ait kullanıcı adını ayırabilirsiniz. Bekleme listesinde isminizi gören Clubhouse kullanıcıları da sizin platforma girişiniz için onay verebilir.

Clubhouse; yakın zamanda android kullanıcılarının da platformda yer alacağını söylüyor. İlk aşamada yavaş yavaş topluluk oluşturmak istediğini ve daha çok sayıda insana hizmet verebilecek özellikler hazırlamak istediğiniz belirtiyor. 

Clubhouse’u kimler kullanıyor? 

Clubhouse ünlüleriyle meşhur. İlgi alanınıza göre seçim yaptığınız  sohbet odalarında için bir bakıyorsunuz Oprah Winfrey, Elon Musk, Kevin Hart, Drake, Chris Rock veya Ashton Kutcher gibi insanların sesini duyabiliyorsunuz. Platforma 30 0cak 2021’de dahil olmuşken birkaç gün sonra Mark Zuckerberg’in uygulamaya girmesi beni çok şaşırtmıştı. Yine Elon Musk’un Putin’i Twitter üzerinden Clubhouse’a davet etmesi platformda çok konuşuldu 🙂 (Clubhouse’un çok konuşulan odası “The Good Time Show”)

Türkiye’de ilk günlerde hemen herkes Gülben Ergen, Ahmet Davutoğlu ve İrem Derici’nin sesini duymuş olabilir 🙂 Ünlü ve sektörün önde gelen tanınmış isimleriyle çoktan cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Ağ kurmak ve sesini dinlediğiniz fikirlerini beğendiğiniz farklı kişileri hemen takibe almak sadece bir tık uzağınızda 🙂 

Haliyle Clubhouse’a ilgi her geçen gün artıyor. Ünlü, ünsüz, güçlü , güçsüz burada tüm sohbetler gösterişsiz. Sadece kendiniz olmanız ve duygularınız ifade etmeniz sizi çok farklı kişilerle bir arada olmanıza ve topluluk haline geçmeye hızlıca sürüklüyor.

Ağ kurmak şu an platformun en gözde yaklaşımı. Ünlüler dışında, markalarda müşteri olarak gördüğü kişilere odaklanıyor. Açıkçası Clubhouse şimdiden bir tür statü sembolü haline geldi. Yalnızca davetle kabul gören bir platform olduğu için ülkemizde davetiye satışı yaparak para kazananlar ya da telefonlarını değiştirenler de olmadı değil 🙂 

Clubhouse Odaları neler? Nasıl Konuşma yapabilirim? 

Platformda Open Room (Herkese açık), Social Room (Sosyal Oda) ve Closed Room (Kapalı Oda) olmak üzere üç farklı seçenek mevcut.

Open Room açan kişiler herkesi kurdukları odaya alabiliyor.

Social Room’da sadece odayı açan kullanıcıların takip ettiği kişiler odaya girebiliyor. 

Closed Room ise odayı kuranların tek tek seçerek belirledikleri kişilerle odada görüşmesine imkân veriyor.

Clubhouse size uygulamaya kaydolurken ilgi alanlarınızı soruyor. İgi alanınıza göre ve takip ettiğiniz kişilerim bulunduğu odalar karşınıza çıkıyor. 

Siz girdiğiniz odada konuşma yapmak isterseniz ‘el kaldır’ simgesine dokunmanız yeterli. Oda moderatörü sizi konuşmacı olarak söz verirse konuşma yapabiliyorsunuz. Odadan ayrıldığınızda da moderatörlere herhangi bir bildirim gönderilmiyor.

Clubhouse’u nasıl silersiniz? 

Clubhouse’a bir davetiye aldınız, kullandınız ama sevmediniz ve silmek istiyorsunuz? Peki şimdi ne olacak? 

Uygulamayı silmek kaydolmak kadar kolay değil. Uygulama içinde Clubhouse hesabınızı silme seçeneği veya düğmesi yoktur. Doğrudan Clubhouse ile iletişime geçmeli ve verilerinizi silmelerini istemeniz gerekiyor.

Uygulamanın gizlilik politikasında “Kişisel Verilerinizi değiştirmeniz veya düzeltmeniz gerekirse veya hesabınızı silmek isterseniz lütfen hesabınıza giriş yapın veya bizimle iletişime geçin (support@alphaexplorationco.com adresinden)” .

Maalesef Clubhouse’un talebinizi ne kadar hızlı takip edeceği belli değil.

Evet, Clubhouse’a girmek zor olabilir, ancak ayrılmak da aynı derecede zor olabilir. 

Clubhouse ekosisteminde herkes şimdiden para kazanma fırsatları için imkanlarını araştırıyor. Bu yazıyı yazarken Twitter Clubhouse a benzer özelliği Spaces’i nisan ayında herkesin kullanımına açacağını duyurdu.

Clubhouse’un hızlı yükselişi kişisel verilerin kullanımı, güvenlik vb konuları tartışmaya açsa da pandemi döneminde çok hızlı çıkış yapan bir platform olmaya devam ediyor.  

Clubhouse kullanımına ilişkin araştırmalar henüz yok. Bu sebeple Y ve Z kuşağının YouTube, Twitch, Tik Tok, Instagram gibi sosyal ağlar kadar ilgi duyuyor mu belirsiz.

Clubhouse’un yarattığı dalga ortada. Pandemi’de hepimizin çok sevdiği bu uygulama yakın gelecekte nerelere evrilecek bilmiyorum. Çok farklı bir platform sunduğu ve çok sevdiğimiz kesin. Bunun en büyük sebebinin de yüz yüze görüşemeyip, topluluk halinde olamadığımız günlerde bize çok farklı kişilerle rahat sohbet edebildiğimiz bir ortam sunması. Bir de işin içinde teknoloji devleri olunca çok daha merak edilen bir platform haline gelmesi 🙂

Clubhouse’da gelirseniz hep beraber sohbet ederiz, görüşmek üzere.

Yeşim Mutlu

Nisan 2021, Sosyopix Mag dergi

Yorum yok

Yorum Yazın