Sen Hep Güzel Kal Bozcaada!

Geçtiğimiz ay dergi, gazete ve dijital sayfalarda Bozcaada’ya dair yazıları birçok yerde okudum. Ne mutlu ki sevdiğim yerler, dergi ve sitemde defalarca yer verdiğim mekanlar o listelere neredeyse cümlelerimle girmiş. Demek ki takip edenim çok.

Arkadaşlarım ve arkadaşlarımın arkadaşları dahil “Bozcaada’da nerede kalalım?” diye çok soruyorEn güncel pansiyonlar, bağ evleri, müstakil ev  ve oteller için http://www.bozcaadarehberi.com çok iyi bir kaynak. Sürekli güncelleniyor. Öneri konusunda biraz çekimserim bana göre herkes kendi bütçesine, tercihlerine göre yer seçer. Bozcaada’nın kült mekanları zaten belli. Bunun dışında ille de neresi derseniz mail atın size cevap yazarım 🙂

Geçen yıl “Bozcaada’nın en iyi kahvaltı mekanları” ve “Bozcaada’nın lezzet duraklari” yazılarımın 2017 halini doğal olarak ağustosta okuyabilirsiniz. Mesela Salkım Bozcaada artık yok yerine pizzacı açıldı.

Bu yıl gittiğim tüm mekanları yine yazacağım. Gitmediklerim hakkında yorum yapmam son derece yanlış olur. Burada kendim deneyimlemediğim detaylar yer almıyor. Günümüzde malum “blogger” dediğiniz an “hayat ona güzel, oh bedava yaşam” düşünülmeye başladı. Her bloggerın blogger olmadığı gibi sırf bedava yaşam için instagram hesabı açan, blog açanlar devam ediyor. Birçok kişinin hayalini bu şekilde gezmek süslüyor. Hayatımda ucuz hesap peşinde hiç olmadım. Kendi hayatımın patronu olmak güzel 🙂

Gelelim nisan ayında bol zaman geçirdiğim Bozcaada anılarımın yazıya yansımış hali; sizlerle paylaşmasam olmaz.

İyi tatiller

YSM

Bozcaada gezilecek yerler ile ilgili diğer içeriklere de aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz  🙂

metin_bozcaada_taksi: Bozcaada’da ki tüm yollar, mekanlar, gün batımı, gün doğumu ondan sorulur. Sevgili Metin’in tanımadığı insan, elinden gelmeyen iş yok. Ada’da herkesin sevgilisi, yaz boyunca tüm Adaseverlerin en yakın arkadaşı. Bakmayın taksi şöförlüğü yaptığına. Dünya tatlısı kalbiyle hikayesini yaşadıkça sevdiğiniz Ege insanı. Metin’siz bir Ada düşünülemez. Düşünün ki Ressam Cemil Onay bile bazı eserlerine onun ismini veriyor. Metin Tekin hep dostlukla 🙂

cemilonay: Bozcaada’nın her yerinde Cemil Onay imzası var. Kendisi “Bir Ada bir Adamı nasıl ressam yapar” diye anlatsa da Bozcaada’yı Cemil Onay kadar güzel resmeden yoktur. “Göz Kırpan Kız” duvar resmiyse Türkiye’nin en iyi 10 selfie yerinden biri seçilmiş. Bozcada’ya gidince Cemil Onay’ın atölyesine uğrayın.

poyrazbagevleri_: Odasının içinden ağaç olan bir  bağ evi düşünün. Odanın tavanından ağacın dalları gökyüzüne uzanmış. Yemyeşil, huzur içinde bağ evinin ötesinde ki bu yerde tek endişeniz acaba hangi ağacın altında uzansam olacak. Misafirperverliğiyle, titizliğiyle, sohbetiyle eşsiz dostluklara imza attığımız Rıza’ya selam söyleyin bir de gidince. Belki bir gün sizde konuk olursunuz üzerinde saatler geçirdiğimiz çimlerde.

kardinalbozcada: Ah Bozcaada, güzel Bozcaada, birbirinden tatlı bağ evleri. Kardinal Bozcaada bu yıl yeni sahipleriyle daha da şahane olmuş. Sevgili Yamaç ve Miray efsane bir yere imza atmışlar. Çocuklar için özel alanları görünce çocuk olasım geldi 🙂 Çocuk dostu bu bağ evinde dalından üzüm koparıp yemek, çimlerde çıplak ayak dolaşmak serbest. Misafirleriyle keyifli anıları çok olsun 🙂
 
 
cinaraltibozcaada: Bozcaada’nın kült simgelerindendir Çınaraltı Bozcaada. Ada’ya gelen herkesin en az bir kez oturduğu bu yerde heybetli çınarın altında ne sohbetler, ne aşklar başlamıştır. Bir de patlıcanlı böreği var ki sormayın. Utanmasam beş tabak yerim. Öyle benzersiz ki . Mekanın ev sahibi Fahri, esprili gülen yüzüyle sizi ağırlamaktan mutluluk duyacaktır.
 
amarandabozcaada: Bozcaada’da küçücük bir ev. Baharda mor salkımlar ve amarandanlar doğal fonu. Yazınsa her yerden fışkıran sardunyalar. Yaz, kış bahçesinde sohbetlerin tadına doyum yok.  Özlem, Mustafa ve kızları İpek sizi eviniz rahatlığında misafir ediyor benden söylemesi 🙂
cicekpastanesi: ” Bozcaada’da poyraz kadar çiçek pastanesi rüzgarı esiyor” diye boşuna söylemedim ben yıllar önce. Onları tanıdığım için çok şanslıyım. Biz kocaman bir aileyiz diyoruz birbirimize.  Şermin Abla, Tahir Bey yaz kış hepimizin damak tadını çatlatan lezzetlerle buluşturuyor. Gökçen, Cemil yaz aylarında Kafa Kafe ve eşsiz pastalarıyla hepimizi büyülüyor. Pastanesi, dondurması, ekmeği her yerde arayın bu eşsiz lezzeti. Yakalarsanız kendilerini herhangi bir çiçekte sohbetlerine, tatlarına doyum olmaz.
 
 
alicantebozcaada: Daha önce kendilerini keşfetmediğim için kendime kızıyorum. Ada’nın tam göbeğinde Kale ve Kilise manzaralı terasında günlerce oturabilirim. Her odasının ayrı duygular yaşattığı minik otelde kendinizi çok başka dünyalarda hissedebilirsiniz. Merve bir de tartlar yapıyor ki of, of.
mur_evi:Adakızı Mür’ün Mür Evi morlar içinde şirin mi şirin bir Rum Evi. Sadece 3 odası bulunmasına rağmen her oda da başka hikaye yaşanıyor. Bir de kahvaltısı var ki Bozcaada’da onun kahvaltısının üzerine kahvaltı yok. Bu yılda bizi süprizler bekliyor. Mürüvet adı gibi mor dünyasında bizi prenses gibi hissettiriyor hep. İyi ki var.
 

bozcaadaunderground: Kurumsal hayatı bırakıp Ada’ya yerleşen ve hayallerini gerçekleştiren iki beyaz yakalı Efe ve Beliz. Kedileriyle, yeni heyecanlarıyla Bozcaada’yı keşfedip bizimle paylaşıyorlar. Heyecanları büyük. Instagram hesapları ve web siteleriyle bir çok kişiye fikir vermeyi görev edinmişler.

salhane_bozcaada: Bozcaada’nın ilk ve hiç eskimeyen cafe&barı. Muazzam kale manzarasıyla insanı bambaşka duygulara sürüklüyor. Gece yarısına doğru daga rock ağırlıklı şarkılar çalsada müdavimi çok. Zaten Ada’ya gidipte Salhane’yi görmemek kayıp.

YSM’in notu: Bozcaada’da oteller, mekanlar da sürekli değişimler oluyor. Bu yazı 2017 yılında yazıldığına göre siz okurken değişiklikler olmuş olabilir. Güncel durum için mutlaka kontrol edin derim 🙂

Yorum yok

Yorum Yazın