Sen Bitti Demeden Bitmez!

Geçtiğimiz hafta Türkiye’deki 110 yılı aşan deneyimi ve İtalya’nın en büyük, Avrupa’nın en önemli ilaç şirketlerinden Menarini Group’un başlattığı “Cinsel Farkındalık Kampanyası “ daveti için Ferah Feza’daydık.

Toplum olarak cinsellik, seks konuşmak hala tabularımız arasında. Bırakın cinsellik kelimesini daha çocukların “ben dünyaya nasıl geldim” sorusunu bile geçiştiriyoruz. “Anne, babayı çok sever bebek olur” diyenler  etrafımda çok.

Uzun yıllar işim sağlıktı. Halen evde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir eş ile yaşıyorum. Doğal olarak bizim evde bu konular rahatlıkla konuşuluyor. Kadınlar kadın hastalıkları ve doğum uzmanı için erkek ya da kadın doktor seçip rahatlıkla muayene olabiliyorsa, erkeklerin de erken boşalma vb konularda rahatlıkla doktora başvurabilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Op. Dr. Aslı Öcal aşağıda göreceksiniz erkeklerin egemen olduğu üroloji gibi bir alanda doktor olarak görev yapıyor ve yine erkeklerin bile konuşmaktan çekindiği “erken boşalma” konusunda bizleri bilgilendiriyor.

Global bilgi birikimi ile toplum sağlığına katkı sağlayan projeler hayata geçiren İbrahim Etem – Menarini’nin Türkiye’de her beş erkekten birinde görülen erken boşalma sorununa dikkat çeken kampanyası için Aslı Hanım’ı seçmesi bana göre son derece mühimdir. Biz kadınlar konuşalım daha çok konuşalım. Biliyoruz ki gelecek bizim eserimiz. Çünkü her kadın geleceği doğurup, şekillendiriyor.

Sen Bitti Demeden Bitmez kampanyası ile toplumda erken boşalmanın tedavi edilebilir bir sorun olduğuna ilişkin farkındalık yaratılması hedefleniyor. Kampanya kapsamında, erken boşalma durumunun kadınların yaşam kalitesindeki etkilerini  İbrahim Etem – Menarini Grup Ürün Müdürü Ecz. Göksu Güngör ve Op. Dr. Aslı Öcal ve İbrahim Etem – Menarini Ürün Müdürü  Güray Güneş’ten dinledik.

Dünyada ürolojik ve androlojik problemler yaşayan 11 milyon erkeğin yalnızca %10’unun hekime başvurduğunu, Türkiye’de ise her 5 erkekten 1’inin erken boşalma sorunu yaşadığını Op. Dr. Aslı Öcal’den dinledik. Bu arada Dr Aslı Hanım Türkiye’de ki beş kadın ürologtan biri ve kendisini dinlemekten gurur duydum.  

Op. Dr. Aslı Öcal diyor ki;

Erken boşalma, hayatı tehdit eden bir durum olmamasına karşın özgüven kaybına, partner ve erkekte cinsel tatminde azalmaya ve hayat kalitesinde anlamlı bozulmaya yol açması nedeniyle önemli bir durumdur. Stres, moral bozukluğu sıkıntı ve/veya cinsel ilişkiden kaçınma gibi negatif kişisel sonuçları vardır. Bu sonuçlar kişinin günlük hayatını da etkileyerek aile içi huzursuzluğa, evliliklerin ya da birlikteliklerin sonlandırılmasına, toplumdan kendini soyutlamaya, yeni ilişkiye başlamada zorlanmaya sebep olabilir. Diğer yandan erken boşalma,  her ne kadar erkek cinsel fonksiyon bozukluğu olsa da, kadının yaşam kalitesini de çok yakından etkileyen hatta kadın cinsel disfonksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olabilen bir durumdur. Buna rağmen partner üzerine etkisinin değerlendirilmesi genellikle atlanır. Oysa erken boşalmaya, bir “çift problemi” gibi yaklaşılmalıdır”

“Çözümü çok kolay olan bu durum, geri dönülmez bir probleme dönüşmesin”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “tatmin edici, güvenli ve zevkli bir cinsel hayatın” insan varlığının merkezi unsuru olduğunu belirttiğini ifade eden Öcal,

“Bir kadının cinsel ihtiyaçlarını ve duygularını ifade etme becerisi bir çiftin rahatı ve uyumu açısından esastır. Cinsel işlev, hem erkek hem kadın için isteği, uyarılmayı, orgazmı ve tatmini bir araya getiren “verimli bir döngü” olarak düşünülebilir. Araştırmalar birçok kadının cinsel birleşme sırasında doruğa ulaşsalar dahi cinsel hayatlarının tatmin edici olduğunu düşünmediklerini göstermektedir. Sürekli tatminsizlik; istekte düşüşe, yetersiz uyarılmaya ve orgazm olmada başarısızlığa neden olarak cinsel işlevin verimli döngüsünü bir “kısır” döngüye çevirebilir. Dolayısıyla aslında çözülmesi çok kolay olan bir problem büyük bir sıkıntıya dönüşmüş oluyor. O yüzden, biz hekim olarak diyoruz ki bu probleminizi gelip bizimle paylaşın, çözümü çok kolay olan bu durum geri dönülmez sonuçların yaşanacağı büyük bir problem haline gelmesin.”

“Tedavi sürecinde kadınların rolü kritik”

Boşalma refleksinin Merkezi Sinir Sistemi (MSS) tarafından yönetildiğini ve bireylerin bu sorunu kendi kendilerine çözmelerinin mümkün olmadığını belirten Öcal, “Bu durumu yaşayan kişilerin Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı tedaviler için mutlaka hekime veya eczacıya gitmeleri ve doğru yöntemlerle tedavi olmaları gerekiyor. Diğer yandan tedavi sürecinde kadınların rolü de son derece önemli. Bazı erkekler durumlarını gizlemek isterken, çalışmalar açıkça ve dürüstçe iletişim kuran çiftlerin konuyla etkili bir şekilde mücadele etme şanslarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Partnerlerini çözüme dahil eden erkekler genellikle onların da cinsel yakınlığa aynı derecede istekli olduklarını ve destek vermeye hazır olduklarını anlar. Bir kadın partneriyle nazikçe konuşarak farkına varmasına yardımcı olabilir. Birlikte bir doktora giderek çözülebileceğini fark etmeye ihtiyacı olan partnerini destekleyerek önemli bir rol oynar” dedi.

 “Erken boşalma çözümsüz değil”

İbrahim Etem – Menarini’nin bu konudan şikâyetçi olan çiftleri erken boşalmanın çok sık rastlanan medikal bir durum olduğu, tedavisinin bulunduğu ve tedavi amacı ile hekimlere başvurulması gerektiği konusunda bilinçlendirmek amacıyla hayata geçirdiği Cinsel Farkındalık Kampanyası’na destek verdiğini ifade eden Öcal, sözlerini şöyle tamamladı: “Ailenin sağlıklı fertlerden oluşması, toplumun sağlıklı bir devamlılık göstermesi için çekirdek ailedeki anne ve babanın gerçekten huzurlu ve mutlu olması lazım. Bunun yolu da cinsel hayattaki tatmin ve mutluluktan geçiyor. Mutlu bireyler eşlerine de ailelerine de daha iyi bakarlar; iş ve sosyal yaşamlarında daha verimli olurlar. Bu yüzden çiftlerin mutlaka birlikte hekime görünmelerini öneriyorum. Erken boşalma tanısı konulmasının ardından reçeteyle uygulanan oral tedavilerle başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu problemin çözümsüz olmadığı, tedavisinin olduğu ve hekime başvurulması gerektiğini daha fazla kişiye doğru şekilde aktarırsak daha sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşturacağız.”

Sen Bitti Demeden Bitmez” adlı “Cinsel Farkındalık Kampanyası”İbrahim Etem – Menarini Grup Ürün Müdürü Ecz. Göksu Güngörden dinledik. Göksu Hanım  ise:

 “Kampanyamızda erken boşalma tedavisinden sonra yaşanan pozitif dönüşümü, futbol maçındaki uzatma dakikalarında atılan golün verdiği zevk ile eşleştirerek anlatıyoruz. Çünkü sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için farkındalık, zamanlama ve kontrol ne kadar önemliyse, futbolda da bu kavramlar özellikle uzatma dakikalarında büyük önem taşıyor. Uzatma dakikalarında atılan gol nasıl heyecan ve mutluluk veriyorsa, atanı nasıl efsane yapıyorsa; biz de kontrolü eline alarak ‘Boşalma süreni ve aldığın zevki uzat’ diyoruz. Bu kapsamda, Türk futbolunun efsane isimlerinden Sergen Yalçın ile çektiğimiz reklam filmi ve film ile yönlendirdiğimiz “senbittidemedenbitmez.com” web sitemiz aracılığıyla, bu durumun bir tedavisi olduğunu duyurmayı ve tedaviye yönelik motivasyonu artırmayı hedefledik. Kampanya kapsamında çektiğimiz videoyu Kasım 2016’dan bu yana, farklı kanallar üzerinden 3 milyonun üzerinde kişi izledi. Bu da bize doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Kampanyamız kapsamında erken boşalma, tedavi yöntemleri, kadınlar ve çiftler açısından tedavinin önemi gibi konularda bilgiler de paylaşıyoruz. Kampanyamız, en güvenli ilacın doktorun reçete ettiği ve yetkili bir eczaneden satın alınan ilaç olduğunu iletmesi ve internet üzerinden yetkisiz firmalardan alınan ilaç veya takviye kullanımlarının ileride büyük riskler oluşturabileceğini hatırlatması açısından da son derece önemli bilgiler veriyor. İbrahim Etem Menarini olarak, Türkiye’nin her noktasına ulaşabilen bir firmayız. Bu kapsamda Türkiye çapındaki tüm eczanelerde erken boşalma ve tedavisi ile ilgili bilgilendirme broşürlerine ulaşmak mümkün.”

Daha mutlu bir toplum için “Sen Bitti Demeden Bitmez” 

Daha fazla kişiye ulaşabilmek için gücünü farklı hedef kitlelere yönelik çoklu kanallarda iletişim yapmaktan alan kampanya kapsamında oluşturulan SenBittiDemedenBitmez.com sitesinde, erken boşalma konusunda bilgilerin yanı sıra; efsane uzatma gollerinin videoları ve uzatma golleri hakkında söylenen efsane sözler de yer alıyor. Ayrıca içeriğin hızlı bir şekilde yayılabilmesi için siteye eklenen interaktif bölümler sayesinde kullanıcılar çok sevdikleri bir uzatma golü videosunu web sitesine ekleyebiliyor veya sitedeki paylaşımları sosyal medya üzerinden çevrelerine ulaştırabiliyorlar.

Kampanya ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.senbittidemedenbitmez.com adresi üzerinden ulaşılabilirsiniz.

YSM

Yorum yok

Yorum Yazın