İstanbul Fotoğraf Müzesi Açılıyor

Mutluyum, sonunda biz fotoğrafçıların da bir müzesi var daha doğrusu açılıyor.

İstanbul Fotoğraf Müzesi, Türkiye’de fotoğraf sanatını destekleme, dünyadaki yerini almasına katkıda bulunma, her yaş ve kesimden yetenekli fotoğrafçıya görünürlük sağlama, fotoğraf izleyicisini yeni ve taze bakışlarla tanıştırma, fotoğraf sanatını kullanarak geniş kitlelerde farkındalık yaratma ve fotoğrafın görsel belleğini oluşturacak fotoğraf ve fotoğrafçıları bir araya getirme misyonlarıyla açılıyor.

İstanbul Fotoğraf Müzesi, koleksiyonları, sergileri, yayınları, fotoğraf arşivi, kütüphanesi, etkinlikleri ve fotoğraf sanatının gelişmesine yönelik proje ve eğitimleriyle İstanbul’a yepyeni bir kültür hizmeti sunacak.

Fatih Belediyesi’nin, Kadırga Kültür Merkezi binasında tahsis ettiği 1000 metrekarelik bir alanda, beş fotoğraf galerisi, fotoğraf arşivi ve bir kütüphaneden oluşan müze, Fotoğraf Dostları Derneği tarafından yönetilecek.

Müze, 19 Kasım’daki açılış töreninin ardından bir gün sonra 3 sergiye ev sahipliği yapacak.

“Cumhuriyet Dönemi Fotoğraf Ustaları-İz Bırakanlar” sergisi, Çetin Nuhoğlu’nun sponsorluğunda açılan Klasikler Galerisi’nde yer alacak.

Burada sergilenecek fotoğraflar, Türk fotoğraf sanatının her alanında emek ve üretimiyle iz bırakan 50 fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşuyor.

Fotoğraf sanatının klasiklerini bir sistem içinde bir araya getirmek, korumak, sergilemek ve tanıtmak hiç kuşkusuz bir fotoğraf müzesinin en önemli görevlerinden biri. Bu yüzden Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi tasarlanırken, içinde yer alan beş galeriden biri “Cumhuriyet Dönemi Fotoğraf Ustaları-İz Bırakanlar” başlığı altında daimi bir sergi olarak düzenlendi.

Türk fotoğraf sanatına güçlü bir kimlik kazandırmanın yanı sıra fotoğraf sanatının kalıcı hale getirilmesini de görev bilen İstanbul Fotoğraf Müzesi, daimi sergisinin yanı sıra iki süreli serginin de açılışını yapacak.

İstanbul Fotoğraf Müzesi’nin ilk süreli sergilerini her kuşaktan, her kesimden, alaylı ya da eğitimli 200 fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşan “Fotoğrafımızda Bugün-2011” ve müzenin kitap koleksiyonunun sergilendiği “Basılı Fotoğrafımız-Albümler” sergileri oluşturuyor.

“Basılı Fotoğrafımız-Albümler” sergisinde fotoğraf albümlerinin kalıcılık ve daha geniş kitlelere ulaşabilmedeki öneminden yola çıkılarak albümler, kitaplar ve portfolyolardan oluşan önemli bir seçki fotoğraf sevenlerin beğenisine sunulacak. Bu koleksiyon, serginin ardından müzenin arşivinde araştırmacıların kullanımına açılacak.

“Fotoğrafımızda Bugün-2011” sergisinde de, Türk fotoğrafçılığına güncel bir bakış sağlarken, aynı zamanda da bir milat oluşturulacak.

Müzenin açılışı için düzenlenen ve birden fazla galeriye yayılacak genişlikteki bu büyük sergi, genel yapısıyla bir ilk. Dünden bugüne geleneksel yaklaşımın derin izlerini görmenin mümkün olduğu sergide yalnız Türk fotoğraf virtüözlerinin eserlerini değil, Cumhuriyet Dönemi fotoğraf macerasını da izlemek mümkün olacak.

Sergiler 20 Kasım 2011 – 19 Şubat 2012 tarihleri arasında, pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Müzeye giriş biletleri tam 4, grup 3, öğrenci ve öğretmen 2 TL. 14 yaş ve altı çocuklar, engelliler ve bir refakatçi, 60 yaş üzeri ziyaretçiler, basın mensupları ve belediyenin davetlisi olan öğrenciler müzeyi ücretsiz gezebilecek.
Ziyaretçiler sergileri izlemenin yanı sıra müze arşivi ve kütüphanesinden de faydalanabilecek.

Yorum yok

Yorum Yazın