Cilt Yaşlanmasını Nasıl Durdurabiliriz?

Sevgili Ayşe Tolga’yı tanımayan yoktur herhalde. Yıllar önce Şehnaz Tango dizisiyle gönülleri fethetmiş bir oyuncu. Bugünlerde de 80’ler dizisi ile hepimizi ekran başına taşıdı. Ama Ayşe sadece oyunculuk ile yetinmeyip başarılı bir iş kadını olarak karşıma çıkan muhteşem kadınlardan. Ayşe oyunculuğun yanı sıra kişisel gelişim, şifa ve doğal terapiler ile de bireysel olarak ilgileniyor söylemeden geçemeyeceğim.

Size kısaca Ayşe hakkında bilgi verdikten sonra blogundan izin alarak çok sevdiğim bilgileri paylaşmak istedim. Ayşe’nin blogunda çok keyifli zaman geçireceksiniz 🙂

Aisha markasının yaratıcısı ve sahibi Ayşe Tolga aynı zamanda, Tatijanna Rottenberg’den masaj ve vücut terapileri eğitimi, Chiva-som Destination Spa- Bangkok Spa yöneticiliği, dünyanın en prestijli aromaterapi okulu ITHMA- London (Institute of Traditional Herbal Medicine and Aromatherapy)’de Aromaterapi, Holistik tıp ve Oriental Medicine (Çin Tıbbı) ve Neomed’de Uzman Emine Kobaş ile cilt ve vücut bakımı, estetisyenlik üzerine eğitimler almıştır. Ruh, beden ve zihnin ayrılmaz bir bütün olduğu anlayışını (holistik) benimseyen, doğal terapiler, bütünsel beslenme, anti- aging üzerine çalışmalar sürdüren Ayşe halen, Aisha’da aromaterapi seanslari vermekte, kişiye özel doğal cilt ve vücut bakımı uygulamaları gerçekleştirmektedir. Ayşe Tolga, dünyanın en saygın ve geniş Aromaterapistler birliği IFPA (The International Federation of Professional Aromatherapists) üyesidir.

Cilt Yaşlanmasını Nasıl Durdurabiliriz?

Merhaba;

Bugünkü konu yine hepimiz için hayati önem taşıyor. Her zaman gündem maddemizde olan cilt yaşlanması konusunda bazı tavsiyelerim olacak. Ama  öncesinde cildimizi tanıyalım.
Cildimiz vücudumuzun % 70’ini kaplayan en büyük ve hayati organlarımızdan biridir. Cildimizin temel işlevi vücudu korumak ve olası değişimlere karşı vücudun uyumlanmasını sağlamaktır ( ısı vb) Cilt dış etkenlerle inter aktif ilişki içerisinde olan bir organdır, kendi içinde sürekli hasar tespiti, eksik listesi yaparak bunları gideren bir makine gibi sürekli olarak çalışır. Isı değişimlerine göre kendini ayarlayarak vücudun ısı dengesini korumasını sağlar: Aşırı sıcakta terleyerek soğutur, soğukta kan yollayarak ısıtır. Asidik yapıyı dengelemek için yağ salgılar ( sebum) cildi nem düzeyinin korumasını ve PH dengesini sağlar. Cildimiz çok güçlü bir bariyerdir ve 2 katmandan oluşur dermis ve epidermis, Epidermis cildin üst tabakasıdır. dermis ise yağ ve kıl folekülleri, kan damarlarının olduğu dip tabakadır. Burada cildi besleyen temel yapıtaşları amino asitler yer alır. Cildin besini yağ, su ve amino asitlerdir. Epidermisin üst tabakası bazal tabakada kan akışı olmadığı için burada kendini besleyecek bir kanalı da yoktur. Dolayısı ile üst katmanı özenle beslemek yaşlanma önelemenin bir numaralı kuralı olmalıdır. Cilt yaşlanması 25 yaşından sonra başlar. Yaşlanmayı hızlandırıcı etmenler arasında ilk sırada: sigara ve içki tüketimi, alınan ilaçlar, güneşte fazla maruz kalmak, kötü beslenme, yeterince sıvı alınmaması, stres, hormonal ve genetik faktörler yer almaktadır. Hücre yenilenmesi ve cildin sıkılığını sağlayan kolajen dokusunun sıkılaşması için sürekli olarak cildi beslemek gerekmektedir. Cildin sağlığı, canlılığı ve gençliği için ağız ve dışarıdan destekler alınması gerekmektedir. 
Cilt yaşlanması iki farklı kategoride ele alınır:
Kronolojik yaşlanma
Vücudumuzdaki tüm organlar gibi cildimiz de genetik bir proglamaya bağlı olarak çalışır. Yirmili yaşlarla birliklte başlayan bir süreçtir bu. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan- içsel yaşlanma ve genetik yapıya bağlı olarak ortaya çıkan yaşlanmadır. Yaşlanmayla birlikte hücre üretimi azalır, stratum corneum dediğimiz cildin boynuzsu yapısı kalınlaşır, yara iyileşmeleri yavaşlar, melanosit dengesi bozulur, ciltte lekelenmeler oluşur. Cilt kurumaya meyili hale gelir. Kolajen bağlar incelir, ve kırıklar meydana gelir bunlara da kırışıklık denir. 
Çevresel yaşlanma
Dışsal yaşlanma da denir.  Cildimizin diğer organlardan farkı kronolojik yaşlanma dışında dışarıdaki çevredeki diğer hasarlara açık olması, bu etmenlerden de zarar görmesidir. Benim inancım odur ki cilt yaşlanmasında en büyük faktör çevresel yaşlanmadır. Cilt yeterince korunamadığı için genetik zamanından çok önce yaşlanmakta ve hasar görmektedir. Cildin en büyük çevresel saldırı kaynağı güneştir. UV ışınlarına aşırı maruz kalma sonucunda dermis üzerinde hasarlar, deride kalınlaşma, derin kırışıklıklar, pigmentasyon gbi Fotohasar dediğimiz sonuçlar olur. Bu nedenle cildin yaz- kış güneşe karşı çok iyi korunması şarttır.  
 Yaşlanmaya neden olan çevresel diğer faktörlerde ise;  sigara, içki ve ilaç tüketimi gelmektedir. Bunun dışında yaşam tarzının da biolojik yaşlanma da dahil olmak üzere kronolojik yaşlanma ile ilgisi büyüktür. Yedikleriniz: İşlenmiş yiyecekler, kızartmalar, etler, şarküteri ve süt ürünleri tüketimi de metabolizmayı yavaşlatarak, yaşlanmayı hızlandırırlar. Yetersiz su tüketimi de kırışıklıkların en sevdiği dostudur. 40.000 kadın üzerinde 6 ay müddetle  yapılan yeni bir araştırma sonucuna göre günde 1.5 Lt. üzeri su içen 20.000 kadının kırışıklıklarında % 40 azalmanın ispat edilmesi vücudumuzun % 70’i olan ‘SU’yun’ bizler için gerekliliğini bir kez daha göstermiyor mu? 
Cildimizin Düşmanları:
* Güneş
* Serbest Radikaller
* Hormonlar
Cildimizin Kırışıklık Önleyici Elementleri 
Cildi koruyan ve yaşlanmayı önleyen 3 ana element vardır. Keratin, kolajen ve elastin. Bu etmenler vücut içerisinde yer alan proteinlerdir. Haydi Gelin Zamanı Durduralım Cildimizi Hem İçten Hem de Dıştan Canlandıralım.
Maalesef genetik yapımızı değiştirip DNA larımızı düzeltmemizin imkanı yok ancak bu süreçte kendimize yardımcı olacağımız beslenmemiz, hayat tarzımız ve SU’dur. 
Mükemmel Cilt Kural 1

Çiğ Çiğ Çiğ yiyin.
Unutmayın sebze ve meyvenin Pişmemişi en doğaldır ve cildiniz için en canlı kaynaktır 

Mükemmel Cilt Kural 2
Sebze Yiyin.
Sebzeler yüksek miktarda antioksidanlar, E vitamini, C vitamini ve Beta karoten içerirler. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, koyu kırmızı renkli sebzeler bioflavinoidler içerirler. Mükemmel Cilt Kural 3
Baklagiller: Magnezyum, protein içeren baklagiller ayrıca fitoöstrojen adı verilen ve cildin serbest radikallerle savaşmasını sağlayan elementler içerirler. Mükemmel Cilt Kural 4
Yağlar: Cildimizin temel yapıtaşları olan yağlar vücudumuz için gerekli olan enzimler ve diğer elementlerin kaynağı olarak bitkisel yağ tüketimi şarttır. Soğuk metodlar elde edilmiş Sızma yağlardan bahsediyorum burada. Marketlerde satılan ve işlemlerden geçmiş yağların hiç bir besleyici değeri olmadığını üzülerek belirtmeliyim. Zeytin yağı, ayçiçek yağı, fındık yağı tüketin. Mükemmel Cilt Kural 5
Meyveler: 
En kuvvetli anti oksidanlardan olan yaban mersinler, nar ve siyah üzümü dietinize mutlaka eklemelisiniz. Meyvelerin bazıları yüksek şeker içerirler bu nedenle her meyveyi her gün yemektense mevsiminde ve belli günlere göre yemekte fayda vardır. 

Mükemmel Cilt Kural 6
Şeker mi? Asla 
Araştırmalar kanser dahil pek çok büyük rahatsızlığa neden olabilecek en tehlikeli yiyeceğin şeker olduğunu araştırmalarla ispatladılar. Şeker yaşlandırır. Uzak dur!
Kırışıklık Düşmanı Meyveler:                 Kırışıklık Düşmanı Yemişler ve Tohumlar: 
* Acai                                                                              *Badem

* Acai                                                                              * Ayçekirdeği                            
* Kayısı                                                                          * Keten tohumu
*Böğürtlen                                                                   * Kabak çekirdeği
*Goji bery
*KiwiKırışıklık Karşıtı Sebzeler                          Kırışıklık Karşıtı Yiyecekler.
* Kırmızı Dolma biber                                       * Gerçek Çikolata
*Havuç                                                                   * Yeşil çay
* Kabak Çiçeği                                                     * Yulaf
* Sarımsak                                                            * Tonbalığı
* Ispanak
* Soğan Bir Sonraki Yazımda tüm bu içerikleri: Bitkisel yağları ve etkilerini, serumları, anti oksidan etkiyi daha da kapsamlı anlatacağım.Sevgiyle GülüşlerleAyşe Tolga Eskinazi
Aromaterapist/ Aisha Aromaterapi Ürünleri  Yaratıcısı
Aisha Aromaterapi Ürünleri
www.aisha.com.tr

2 Yorum
 • dilan
  14 Ocak 2014 saat 10:08

  kırışıklıga karşı gerçekten hiç bir üründen memmun kalmadım sizin yazılarınız okudum gerçekten kırışıklıga karşı ne yapmalıyım boynum ve yuzum için 41 yaşındayım bana önereneceginiz bir bilgi yada ürün varsa çok sevinirim birde bu konuda güvenmek istiyorum güvenim kalmadı inanın saygılar

 • Yeşim
  14 Ocak 2014 saat 15:08

  Dilan Hanım Merhaba,
  Yorumunuz için çok teşekkür ederim.
  Ürün kullanınımda vb paraben , alkol vb içerik kontrolü yapmanında ötesine geçtim.
  Son günlerde ise tamamen doğala yöneldim
  Ben de 42 yaşındayım ve şu anda sadece Aisha’nın argan yağını kullanıyorum
  Arkadaşım Ebru’nun http://www.drebru.com sitesini inceler misiniz?
  Kendisine mail ile de ulaşırsanız size yardımcı olabileceğini düşünüyorum
  Sevgiler
  YSM

Yorum Yazın