BAJA TROIA TÜRKİYE Dünyaya Örnek Oldu

İstanbul Off Road Kulübü tarafından 2022 Doğu Avrupa Offroad Serisi son yarışı olarak düzenlenen Baja Troia Türkiye, 22-25 Eylül tarihleri arasında Çanakkale’de gerçekleştirildi. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesi katkılarıyla düzenlenen organizasyona, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve Polonya’dan toplam 42 araç ve 82 sporcu katıldı.

Bu yıl Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından Avrupa Cross-Country Baja Kupası aday olarak düzenlenen Baja Troia Türkiye’de ekipler, toplam uzunluğu 900 km. olan parkurda Bayramiç, Terziler, Kuşçayırı, Karapınar ve Salihler rotasında yer alan 8 özel etapta mücadele etti.

PAZAR GÜNÜNE SEYİRCİ ETABI DAMGA VURDU

Güneşli bir Pazar günü Terzioğlu Vakfı’nın arazisinde yapılan özel seyirci etabı, ülkemizdeki birçok spor dalının yöneticilerini kıskandıracak görüntülere sahne oldu. Saat 14.30’da start alacak etap için Çanakkale halkı arazini çevresinde ve izin verilen bölgelerinde yerlerini aldı. Adeta bir futbol maçında tribünleri dolduran taraftar görüntüleri ortaya çıktı. Zamanında başlayan etap, izleyicilere heyecanlı dakikalar yaşatırken, bu aynı zamanda sürücüleri de coşturdu. İlk günkü seyirci etabından farklı olarak bu defa daha riskli bir sürüş ortaya koyan pilotlar, zaman zaman tehlikeler atlattılar. 

ÖDÜL TÖRENİNE FAİR PLAY DAMGASI

25 Eylül akşamı Truva Atı önündeki dev sahnede düzenlenen Baja Troia Türkiye 2022 Ödül Töreninde, dereceye giren ekiplere kupaları verildi. Belediye Başkanı adına Mehmet İrfan Mutluay, GSGM Müdürü Ömer Kalkan, FIA Gözlemcisi Raymond Johansson ve TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Remzi Yılmaz, yarışçılara kupalarını takdim ettiler.

24 aracın tamamlayabildiği zorlu yarış sonunda otomobil kategorisinde Rally Raid Team Türkiye adına yarışan Türk ekip Mert Becce – Sertaç Tatar birinciliğin sahibi oldu. Rally Raid Team Türkiye adına yarışan Becce-Tatar, bu derece ile bu yıl Doğu Avrupa Offroad Serisi Birinciliği’ni kazandı. 

Otomobil kategorisinde İtalya’dan Antonio Ricciari – Morosi Simona ikinciliği ve yine İtalya’dan Moro Stefano – Manoni Daniele üçüncülüğü elde etti. 

SSV sınıfında ise Bulgaristan’dan Murat Kapanoğlu – Aleksandar Trendafilov ilk sırayı elde ederken, Mert Öztiryaki – Ömer Güneş ikinci ve Diren Üykü – Baran Aşkın da üçüncü oldular. 

Raid kategorisinde birinciliği Erdem Ömür – Kerem Kileci ekibi alırken, ikinci Ahmet Terece – Ulaş Germen, üçüncü Ersın Sezgin – Enis Sezgin ekibi oldu.

 

Bu yıl ilk kez verilen ‘En Centilmen Ekip’ ödülünü ise iki ekip paylaştı. Mahir Alp – Aker Alp’in oluşturduğu Major Takımı ile Abdullah Turgut – Bayram Eyri ekipleri, bu anlamlı ödülleri Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Remzi Yılmaz’dan aldılar.

TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Remzi Yılmaz, “Bu sert ve bir o kadar da tehlikeli sporun içinde ödüle layık görülen sürücüler, tam bir fair play örneği sergilediler.. Onlara ödüllerini takdim ederken mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Ayrıca bu organizasyonun düzenleyicisi İstanbul Offroad kulübünü de tebrik etmek lazım. Çünkü bu yarışa Fair Play ödülü koyarak, dünyaya örnek oldular. Dileriz diğer federasyonlar da İSOFF’u örnek alırlar” dedi.  

 

Yorum yok

Yorum Yazın