Artcontact İstanbul 2022’nin ardından

Artcontact İstanbul 2.Çağdaş Sanat fuarı 26-29 Mayıs Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşirken Loya Kader Öztürkmen’in davetlisi olarak 25 Mayıs günü ön gösterimde izleme imkanı buldum.

Sevgili Loya Kader Öztürkmen ile geçtiğimiz yıl Kelimat Sanat Galerisi aracılığıyla IAAF’de tanışmıştık. Loya genç yaşına rağmen çok başarılı işlere imza atıyor. Bu yazıyı yazarken 3 – 10 Haziran tarihleri arasında Santa Maria Draperis Kilisesi’nde sanatseverlerle eserleri buluşuyor. 

Artcontact İstanbul’da sevgili Loya; Beşiktaş Belediyesi / Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde yer alıyordu. Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde Murat Demirkol Küratörlüğünde 27 sanatçının eserleri sanatseverlerle buluşurken birçok sanatçı ile yüz yüze tanışmak ve eserleri hakkında konuşmak çok değerliydi. Loya’nın eseri hakkında kısa bilgiyi kendisinin anlatımıyla YouTube da izleyebilirsiniz.

Yasemin Güzel, Loya Kader Öztürkmen, Murat Demirkol

Sanatçı Yasemin Güzel ‘Saçtan Hikâyeler’ başlıklı sergisi, kadına yönelik şiddete güncel sanat yoluyla dikkat çekerken Artcontact İstanbul’da bir eseriyle yer alıyor. Eser hakkında kısa bilgiyi Yasemin Güzel’in anlatımıyla YouTube da izleyebilirsiniz.

Kendisiyle ilk kez Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin Avrupa’da Yılın Müzesi Silletto Ödülü’nü kutladığı gece tanışmış olsakta Artcontact’ta bizzat sohbet etme şansı bulduğum için mutluyum. En kısa sürede de devam eden sergisini ziyaret edeceğim. 

Beşiktaş Belediyesi / Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde sevgili Sinem Temiz ile yollarımız ortak dostumuz Ayşe Dilek Ergüler aracılığıyla çok önceden kesişmiş. Hayat ne güzel ki sizi tanışmanız gereken insanlarla mutlaka bir araya getiriyor. Ayşeciğim sana çok teşekkür ederim. Eser hakkında kısa bilgiyi Sinem Temiz’in anlatımıyla YouTube da izleyebilirsiniz.

Fatma Meriç Erçetin uzun zamandır Instagram’da takipleştiğimiz ama yüz yüze tanışamadığım diğer sanatçılardandı. Artcontact İstanbul’da “Yeşim Hanım” diye seslendiği andan itibaren aramızda yaşanan sevgi ve heyecan yüklü anılardı. O heyecanla kendisiyle video vb çekmeyi unuttuğum için bu harika eserlerin hikayesini kendisini takip ederek izlemenizi öneriyorum. 

Fatma Meriç Erçetin’in hemen yanında eserleriyle yer alan sanatçı İbrahim Altun un eserleri kolaj ve karışık teknikle boyanarak çok renkli halleriyle dikkat çekiyordu.

Bunun yanı sıra izlediğim çok farklı eser olsa da hepsine burada yer verebilmem mümkün değil. Sizinle bu eserleri galeri şeklinde paylaşacak olsam da bir eser var ki en sonda size bir not yazacağım.

Elma Alić-Šobot

Murat Kurt Artcontact İstanbul’da ilk izlediğim eserin sahibi. kendisiyle tanışmak eserleriyle ilgili bir şiiri dinleme ayrıcalığına sahip olduğum için şanslıyım. Bin yıllık muhteşem Türk şiirinin dizelerini, yeni bir yorum getiridiği kufi yazıyla ve özgün renklerle buluşturan bu sanatçıyı mutlaka izlemenizi öneriyorum. 

Mahshid Asghari

Eser Mahshid Asghari, Fotoğraf @yesimmutlu71

Diğer Sanatçılar 

Ceren Atasoy – Nurettin Kazankaya’nın eseri çok çarpıcıydı. ne yazık ki çok kişinin bakmadan gördüğü, okumadan geçtiği günümüzde “burası da morg mu?” söylemini halk etmeyecek kadar önemli bir projeye imza atarken birçok kişi önünden şöyle bir geçti. 

Eseri izledikten sonra Instagram hikayemde paylaştığım şekliyle buraya da aynı yazıyı yazmak isterim. Günümüzde “Sanat” sosyal medya paylaşımı ve ben de oradaydım statüsünden öteye geçmeli.

Yine bir sitemim var ki binlerce eserin arasında fotoğraf sanatına dair eser görememek çok ama çok üzücüydü. Sanat sanat içinse fotoğraf sanatın neresinde? Umarım Artcontact yetkilileri ve galeriler daha çok fotoğraf sanatçısına kapılarını açar. Takipte olacağım gibi inatla seneye bu fuara katılmayı düşünmeden edemiyorum.

Ahmet Nejat eseri
Fotoğraf Loya Kader Türkmen

Ahmet Nejat’ın eserini gördüğüm anda ilk aklıma düşen Yaşar Kemal’in “O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler.” 

Birçok sanatçının hayallerini ve yaratıcılıklarını aktardığı @artcontactistanbul dan da bu güzel eserler ve anılarıyla ayrıldım.

Sanat tutkunuz olsun.

YSM 

Yorum yok

Yorum Yazın