Sanat ve Antika Tek Çatı Altında: IAAF

Ön gösterim ve açılışa davetli olmama rağmen maalesef perşembe günü İstanbul Sanat ve Antika Fuarı 2021’e gidebildim. Kelimat Sanat Galerisi’nin davetlisi olarak fuarda galerinin eserleri ve sanatçılarıyla keyif dolu dakikalar geçirdim.

Sevgili Adnan Al Ahmad ve ailesinin tüm yaşamları sanatla yoğrulmuş. Halep’ten İstanbul’a uzanan hikayelerinde göç var. Sekiz yıl önce ülkelerini geride bırakıp İstanbul’da yaşamaya başlarken geride bıraktıkları Arap Dünyasında “bilinirlik, sayısız eser ve muazzam bir statü” .  Buna rağmen sanatın iyileştirici gücüyle;  hem uluslararası sanatçıları ülkemizde temsil ederek hem de ülkemizin genç sanatçılarına yol açarak sanata katkı sağlıyorlar. 

Adnan Al Ahmad’ın hayallerinde İstanbul var, onun hayallerinde dünyaca ünlü sanatçıları ve çok farklı kültürleri galerisinde ağırlamak var. Elimde olsa hiçbir sergilerini kaçırmam. Lakin İstanbul’un trafik kaosunda Bahçeşehir’den galerinin bulunduğu Koşuyolu’na gidebilmek büyük mesele. Ama şu gerçek var ki galerisi şimdiden beni uluslararası birçok sanatçı ve galeri ile tanıştırdı. Bu yazıyı yazmadan önce iranlı sanatçı Faramarz Khani’nin yakın bir gelecekte açılacak sergisi için konuştuk. Sanat hepimizi birleştiriyor. Sanat bizi besliyor, ilham veriyor ve her şeyin ötesinde o an için tüm streslerimizi ortadan kaldırıyor.

Sevgili Zeyna ve Adnan Bey’in sımsıcak karşılaması sonrası hemen fuarda yer alan eserleri gezdik. Açıkçası diğer alanlarda da güçlü işler olmasına rağmen çok da fazla zaman ayırmak içimden gelmedi. Her zaman beni kendisine çeken eserleri saatlerce izleyebilirim. 

Sanat ve sanatçılarla buluştuğum bu güzel günden kalanları her ne kadar Instagram’da paylaşsam da içerik her zaman en kalıcı olandır.

Talip Keser; soyut eserini pandemi sürecinde ortaya çıkarmış. Açıkçası hem Talip Bey’i tanımaktan hem de eseri hakkında sohbet etmek çok keyifliydi. Bu tanışmamızın ardından çok daha sohbet edeceğimiz kesin 🙂 

Loya Kader Öztürkmen‘in sıra dışı heykelleri galerinin en çarpıcı eserlerinden biriydi benim için. Galeriden ayrılmadan önce kendisiyle tanışma şansı bulduğum için mutluyum. Geleceğin dijital sanatla birleşeceği aşikar. Ve sevgili Loya’nın kinetik eseri çok kıymetli. 

Sonia Serpil Aslan; aylardır tanışmak için gün saydığımız ama zalim kaderin cilvesi sonucu yine bir araya gelemediğimiz değerli sanatçı. Bu kez devasa eserleriyle değil melekleriyle karşımıza çıkıyor. Kalpler, balonlarla süslenmiş heykellerinin hikayesini dinleyememiş olsam da her birini izlemek çok keyifliydi.

Salih Al Najar; geçtiğimiz Art Contact fuarında tanışma şansı bulduğum sanatçı. Adnan Bey’in kendisini FaceTime aramasıyla sesini ve yüzünü görmek ne güzeldi. Onun eserleri sizi çocukluğunuza doğru bir kapıya sürüklerken içiniz biraz hüzün biraz mutlulukla değişiyor.

Ali İrgin‘in eserlerini izlerken kocaman tablonun önünde gökyüzünden süzülen güneş, ağlar ve buğday tanelerinin içinde epey düşündüm.

Tablonun Tevrat ve Kur’an’da ayrı ayrı isimlerle geçtiğini Ali Ergin bana mesaj yoluyla iletti. Kur’an da “Yusuf Suresi” n de “Kralın Rüyası”; Tevrat’ta “Firavun Rüyası” olarak geçiyormuş.

Ali Ergin ” Kral’ın Rüyası” verdiği eserinde küresel ısınmadan kaynaklı kıtlığı anlatırken eski Mısır’da geçen kıtlık olayına atıfta bulunuyor.

Bunları hiç bilmeden ve sonradan Ali Bey’den öğrenmeden önce yedi başak tanesinin fotoğrafını çekmiş ve güneşin altında bilmeden iç geçirmiştim. 

Ömer Mirdemir; Art Contact’ta tanıştığım ve eserlerini ikinci kez izleme imkanı buldum renkli sanatçı. Düzenli, simetrik, renkli ve görsel bir şölen sunan eserinde bu kez evimizin salonunda hissiyle karşılaştık. Bütün olarak çalıştığı bu eser yakın zamanda kimin duvarını süsleyecek bilmiyorum.

Rukiye Epli Dede; yine nihayet tanıştık dediğim kadınlardan. Daha önce eserlerini Kelimat Sanat Galerisi’nde izlemiştim. Hayat dolu rengarenk bu kadının “Suskun” serisinden eseri devasa boyutuyla herkesin dikkatini çekiyor. Açıkçası eser hiç susmuyor öyle güçlü ki size çok farklı hikayeler anlatıyor.

Yüksel Özen; Kelimat Sanat Galerisi ile beni bir araya getiren ve bu hikayenin baş kahramanı fotoğraf sanatçısı dostum. Onun eserleri Türkiye’nin çok üzerinde. Alanında benzersiz işlere imza atıyor. Yine görüşemedik ama ne diyelim biz her şartta görüşürüz.

İpek Mursaloğlu; kendisinden önce onun deve kuşlarıyla tanışmıştım. Fuarda yüz yüze tanışmak ve beraber sanatla yükselmek çok güzeldi. Bir ekmeği bölüşüp yemenin mutluluğunu yaşatan fuarda ekmek kimindi şimdi düşünüyorum 🙂 Kadınlar sanatla çok güzel oluyor.

Özlem Metinkaya; o kadar sesli bir tanışma oldu ki bizimkisi. Sanırım galerinin önünden geçerken kahkahalarımız ve fotoğraf çekme anılarımız uzun süre unutulmayacak. Keza Özlem’in çok renkli eseri. Bana eskiz defterinden bir minnoş hediyesi de çok anlamlıydı benim için. Teşekkür ederim.

Sibel Okumuş Toros, herhalde ikimiz içinde en şaşkınlık anı bir gün ara ile doğmuş olmamızdı. NFT, Metaverse vb. konuşurken “Kova burcu musun yoksa” dememle “aslan burcuyum” olmaktan ve bir gün arayla doğmaya giden yolculuk hem de aynı yıl. Ben 24 o 25 Temmuz doğumlu. İkimizin de sanat ve teknoloji ile iç içe olması tesadüf değil. Sanatın içinde tesadüf yok sanatın içinde duygular var.

Demet Atay; sadece karton kullanarak ürettiği eser beni çok etkileyenlerden. Her detayının içinde kaybolmak istedim. Kendisiyle tanışamadık belki başka bir sergide kim bilir?

 

Zave Akrem Zave; ilham ötesi eğlenceli sanatçı. Her zaman eserlerine büyük hayranlık duyacağım. Sen içindeki çocuğu hiç kaybetme ve sanat hep bizimle olsun. 

Ahmad Tallaa; eserini ve kendisini ilk kez izlediğim sanatçı. Kavramsal ve görsel olarak çok doyurucu bu eseri mutlaka yazmak istedim. 

Esma Ekiz; Kelimat’ın en hüzünlü ve en çekici eserlerinden iki tanesi 50 yaşından sonra resim yapmaya başlayan, herhangi bir eğitim almayan, okuma yazma bilmeden yaptığı eserler. Gördüğünüz anda samimiyeti ve sıcaklığı hissediyorsunuz.

Sanata doymak ve sanat dünyasından ayrılmak imkansız. Hele ki KELİMAT SANAT GALERİSİ ailesine asla.

Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, sevgili Kenan Huseynov, M. Mahmudov kültür, sanat ve tarih adına katkınız büyük. Konuk ülke olarak sizi tanımaktan ve eserlerinizi izlemekten çok mutluyum. Çok yakın bir gelecekte sizlerle olacağım bunu hissediyorum.

Tüm sanatçı dostlara ve sanata katkı sağlayan, kucak açanlara sevgiyle.

Her zaman sanatla yükselelim.

YSM

YSM notu: Sanat ve antikanın buluştuğu bu fuarda NFT’de yer aldı. Ama gezemedim bir daha ki sefere.

Yorum yok

Yorum Yazın