Aletha J. Solter Türkiye’de!

Philips AVENT Anne Okulu projesi için Türkiye’ye gelen Aware Parenting Institute’un (Bilinçli Ebeveyn Enstitüsü) kurucusu İsviçre asıllı Amerikalı yazar ve Psikolog Aletha J. Solter (67), hurriyetaile.com’un sponsorluğunda blogger annelerle buluştuk.

Aletha J Solter, Tansu Oskay, İrem Erdilek, Yeşim Mutlu (my instagram)

İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde insan biyolojisi üzerine master, Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji doktorası yapan Solter’ın bugüne değin basılmış 4 adet kitabı bulunuyor; Bilinçli Bebek (tüm dünyada 100.000 sattı), Çocuğunuza Kulak Verin, Anne Babanın Çocuk Yetiştirme Rehberi, Uyuşturuculardan Korunmuş Çocuk Yetiştirme. Beş dil bilen Solter’ın 5. kitabı ise yoldaymış. İlk kez bunu dile getirdi ve paylaşabilir miyiz dediğimizde de elbette diyerek gülümsedi.

Aletha J Solter Hürriyet Aile arşivinden

 Aletha J. Solter ; kitapları kendi tecrübelerinden yola çıkarak yazmış. Aletha J. Solter konuşmasından kısa notlarım :

Çocuklarımın güvende hissettiği  ortamda olsun ve kendilerini güvende hissetsin istedim. Çocuklarım istediği zaman ağlayabilsin istedim. Yetişkin olduklarında ağlamak için terapiste gitmesinler istedim. Çocuklarımı cezalandırmadan büyütmek istedim ve kitabı  yazdım.  Belki hatalarımdan başkaları öğrenir diyerek bilinçli bebek yaklaşımını paylaştım. Ben annemden daha iyi yaptım. Oğlum benden daha iyi . Torunum daha da iyi olacak.

 • Çocukların cezalandırılmaya değil duyulmaya ve saygı duyulmaya ihtiyaçları var
 • Çocuğunuza kulak verin
 • Ağlamaya cevap verin
 • İlgi gösterin
 • Disiplin için ceza yok ödül de yok
 • stresi iyileştirin

Bazı kitaplar yan odada ağlatmayı, her zaman emzir salla ağlamayı durdur der. Buna katılmıyorum. Stres için ağlamayı ihtiyacı olan çocuğunuzu anne kucağında tutup ağlamasına izin verin lütfen. Bırakın büyük çocuklarda öfke nöbetini yaşasın duygusal olarak sağlamolmasına sebep olursunuz. Çocuklar:

 • İletişim için 
 • Stresten iyileşmek için ağlayabilirler. 

Her ağlama karşılanması gereken ihtiyaçtır. Mutlaka ilgi gösterilmesi gereken bir durumdur. Her çocuk ağladığında ilgiye ihtiyacı var dır. Sakın ilişkiyi kesmeyin.  Bazen çocuklar hırçınlaşıp vurabilir burada da kucağa almadan da sevebiliriz. Çünkü çocukların sevildiklerini bilmeye ihtiyaçları var. Çocuğunuz  bir başkasına vurduğunda vb ağlamaya izin verin, sarılın ve güvenli ilişkisinde olun.. Güvenli ve birbirini dinleme hali yaşayın.

Unutmayın anneyle beraber ağlamak çok iyidir. Çocuğunuzun ebeveynlerden biriyle mutlaka sevgi dolu ihtiyaçları var. Çocuklarımı hiç cezalandırmadım hiç ödüllendirmedim. 

Dünya da barış istiyorsak çocukları büyütmek iyi yetiştirmek en önemli yolumuz.  

Aletha J Solter ve Blogger anneler Fotoğraf Hürriyet aile arşivinden

Solter bu hafta sonu workshoplar eşliğinde anne ve babalarla bir araya gelecek. Konuyla ilgili sevgili Ayça çok güzel bir yazı yazmış . Tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 

YSM-Anne

 

1 Yorum
 • Melis Tezcan
  16 Eylül 2012 saat 09:18

  Çok ilginç geldi ve bu kitabı almayı düşünüyorum. Senden sonra blogcuanne’nin sayfasında da gördüm.
  Ödüllendirmemek ilginç; ama bazen insanın odüllendirilmeye de ihtiyacı var bence, rüşvet gibi olmadığı sürece.

Yorum Yazın