Akbank Sanat’ta “Dijital Sanatta Şimdi: Oyun Odası” Sergisi

Dijital Sanatta Şimdi: Oyun Odası, her iki yönüyle de çağdaş sanatta oyunların kullanımına dair meraklı bir bakış; hem oyun sanatı hem sanat oyunları üzerine örneklerle ziyaretçileri bilgisayar oyunlarına farklı bir yerden bakmaya davet eden bir sergi.

Farklı oyun dünyalarına açıldığımız, gezgin misali farklı deneyimler ile döndüğümüz bir buluşma noktası Oyun Odası.

İnteraktif anlatısıyla, etkileşim mekanikleriyle öne çıkan ticari projelerin yanı sıra oyunun bir hiciv aracına, bir metaforlar dizisine dönüştüğü işler ile de karşılaşıyoruz Oyun Odası’nda. Bu seçki, elbette küçük bir kesit. Oyunlar, disiplinler arası, hatta ötesi olmanın en güncel hali. Şimdilik yapabileceğimiz en iyi şey onları daha iyi anlamak, yani daha fazla oynamak.

Sanatçılar:

Amanita Design, BugLAB, Eddo Stern, Emi Kusano, Jon Haddock, Ken Wong, Kristin Lucas, Murat Kalkavan, Ouchhh, Petra Szeman, Total Refusal, Ucla Game Lab (Jenna Caravello, Vinny Roca, Zheng Fang), We Are Muesli

Bu sergide yer alan tüm bilgisayar oyunlarını oynayabilirsiniz. Eserler birbirlerinden form, estetik ve anlam bakımından çok farklılar. Bazı eserler gerek fotoğraf, video, resim gibi mecralara kendi dillerinde, kendi karakterleri ve dünyalarıyla sızarak Oyun Sanatına (Game Art), bazı eserler bizzat oynanabilen Sanat Oyunlarına (Art Games), bazı eserler bizzat oyun araçları ile üretilmiş filmlere (Machinima) ve bazı eserler de oyun kültüründen esinlenen sanat eserlerine örnek olarak gösterilebilir.

Sergi 18 Mayıs 2024’e kadar Akbank Sanat’ta gezilebilir.

Son olarak sergide yer alan Hardly Working, Red Dead Redemption 2 video oyununda çekilen kapitalizmin bir eleştirisi olarak çok derin mesajlar veriyor.

Daiama sanat ile…

YSM

Yorum yok

Yorum Yazın