Geçtiğimiz günler de Mecidiyeköy’de bulunan DOWN CAFE’ ye düşürdük yolumuzu. Geçtiğimiz blogger toplantısında sevgili Azra konuyu açmış ve organize olalım gidelim demiştik. Geçtiğimiz pazar da karar verip gidelim dedik. Yine twitter üzerinden duyurduk. Amacımız oraya gidip yemek yemek ve destek vermek. Yola bir sürü insan çıktık ama giden 4 kişi olabildik. @DeydaAzra, @cesurdoruk,  @leileo_zeynep ve ben oradaydık. Neredeyse 10 kişi olacaktı olamadı ve bunu yazmak istiyorum. Her ne olursa olsun orada olmalıydık. Çünkü bu çocuklar özel.

“Down” denince insanların içinde farklı sesler çıkıyor. Oysa Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılık. Çocukluğun erken dönemlerinde sağlanacak olan aile ve tıp desteği ile erken müdahale sayesinde Down sendromlu insanlar destekle toplumla bütünleşik bir hayat kurabiliyor. Hamilelikte yapılan tarama testinde ya da doğumda tanımlanabilir. Down sendromuna her 800 ile 1000 doğumda 1 oranında rastlanır; istatistikler anne yaşının artışıyla bu oranın yükseldiğini göstermiştir, diğer etkenlerin payı küçüktür. Diğer bilgileri yapın google okuyun ben bu kısma girmeyeceğim şimdi.

Saruhan Singen ve biz

Down Cafe’yi kuran İZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler Vakfı). Çocukları engelli olan aileler tarafından 18 yıl önce kurulan İZEV kurulmuş. Bu bilgiyi kendi çocuğu da Down sendromlu olan Saruhan Singen’den alıyoruz. Saruhan Bey gibi 18 aile bu derneği kurmuş.  Down evinden sonra bu kafeyi açmışlar. Amaç Down Cafe’de, otelcilik konusunda sertifika almış engelli gençlerin  hizmet vermesi.  Down Cafe’de down sendromlu gençleri istihdam ederek, onların hayatlarında yeni bir pencere açmayı hedeflemişler. Her gün farklı kişiler çalışıyormuş. Ay sonunda da 100 TL gibi sembolik bir maaş alıyorlarmış. Ama en büyük destek bana göre bizim onlarla birlikte olmamız sosyalleşmemiz ve sohbet etmemiz. O kadar sevgi dolu, o kadar mükemmeller ki.

Gökhan&YSM

Hepiniz birbirinizden şeker ve çok tatlısınız. Müşterisine bu kadar saygılı ve nazik davranan garsonları başka yerde görmedim. İyi ki varsınız.” satırları dikkatimi çekti. Gerçekten  kafe de sadece işini çok iyi yapan down sendromlu gençler var. Biz yağmura, soğuğa inat gittik ve artık her fırsat da gideceğiz.

Standart menü 10 Tl, çaylar ikram… Yer kolay, sevgi sıcaklık süper. Gidin, görün, paylaşın … Çoğalalım. Ha bir de fotoğrafçı arkadaşlarım gelin orada fotoğraf çekin bastırın hediye edin onlar satıp çocuklara gelir elde edecekler. Ben Saruhan Bey ile konuştum. Her türlü desteğe açığız der kendisi. Ben gideceğim haydi sizde marş marş…

Down Cafe Mecidiyeköy’de …  İşte iletişim bilgileri…Cebeci Mah. 2453/2 Sok. No: 3 Sultangazi Şişli

Web sitesi de şimdilik bu http://izevcocuklari.com/#

YSM- farkında