Down Cafe’deyiz..

Geçtiğimiz günler de Mecidiyeköy’de bulunan DOWN CAFE’ ye düşürdük yolumuzu. Geçtiğimiz blogger toplantısında sevgili Azra konuyu açmış ve organize olalım gidelim demiştik. Geçtiğimiz pazar da karar verip gidelim dedik. Yine twitter üzerinden duyurduk. Amacımız oraya gidip yemek yemek ve destek vermek. Yola bir sürü insan çıktık ama giden 4 kişi olabildik. @DeydaAzra, @cesurdoruk,  @leileo_zeynep ve ben oradaydık. Neredeyse 10 kişi olacaktı olamadı ve bunu yazmak istiyorum. Her ne olursa olsun orada olmalıydık. Çünkü bu çocuklar özel.

“Down” denince insanların içinde farklı sesler çıkıyor. Oysa Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılık. Çocukluğun erken dönemlerinde sağlanacak olan aile ve tıp desteği ile erken müdahale sayesinde Down sendromlu insanlar destekle toplumla bütünleşik bir hayat kurabiliyor. Hamilelikte yapılan tarama testinde ya da doğumda tanımlanabilir. Down sendromuna her 800 ile 1000 doğumda 1 oranında rastlanır; istatistikler anne yaşının artışıyla bu oranın yükseldiğini göstermiştir, diğer etkenlerin payı küçüktür. Diğer bilgileri yapın google okuyun ben bu kısma girmeyeceğim şimdi.

Saruhan Singen ve biz

Down Cafe’yi kuran İZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler Vakfı). Çocukları engelli olan aileler tarafından 18 yıl önce kurulan İZEV kurulmuş. Bu bilgiyi kendi çocuğu da Down sendromlu olan Saruhan Singen’den alıyoruz. Saruhan Bey gibi 18 aile bu derneği kurmuş.  Down evinden sonra bu kafeyi açmışlar. Amaç Down Cafe’de, otelcilik konusunda sertifika almış engelli gençlerin  hizmet vermesi.  Down Cafe’de down sendromlu gençleri istihdam ederek, onların hayatlarında yeni bir pencere açmayı hedeflemişler. Her gün farklı kişiler çalışıyormuş. Ay sonunda da 100 TL gibi sembolik bir maaş alıyorlarmış. Ama en büyük destek bana göre bizim onlarla birlikte olmamız sosyalleşmemiz ve sohbet etmemiz. O kadar sevgi dolu, o kadar mükemmeller ki.

Gökhan&YSM

Hepiniz birbirinizden şeker ve çok tatlısınız. Müşterisine bu kadar saygılı ve nazik davranan garsonları başka yerde görmedim. İyi ki varsınız.” satırları dikkatimi çekti. Gerçekten  kafe de sadece işini çok iyi yapan down sendromlu gençler var. Biz yağmura, soğuğa inat gittik ve artık her fırsat da gideceğiz.

Standart menü 10 Tl, çaylar ikram… Yer kolay, sevgi sıcaklık süper. Gidin, görün, paylaşın … Çoğalalım. Ha bir de fotoğrafçı arkadaşlarım gelin orada fotoğraf çekin bastırın hediye edin onlar satıp çocuklara gelir elde edecekler. Ben Saruhan Bey ile konuştum. Her türlü desteğe açığız der kendisi. Ben gideceğim haydi sizde marş marş…

Down Cafe Mecidiyeköy’de …  İşte iletişim bilgileri…Cebeci Mah. 2453/2 Sok. No: 3 Sultangazi Şişli

Web sitesi de şimdilik bu http://izevcocuklari.com/#

YSM- farkında

11 Yorum
 • Azra (deyda)
  25 Aralık 2011 saat 17:36

  Sadece bir kez değil, birçok kez gidip destek olmalıyız. Bizim kısa da olsa yaptığımız her ziyaret bu çok özel insanlara büyük bir destek oluyor. Yeri de çok merkezi. Gitmemek için hiç bir bahanemiz yok 🙂

 • admin
  25 Aralık 2011 saat 18:02

  Kesinlikle kesinlikle Azracim
  Sayende gittik ne kadar ozel anlar yasadik
  Yine gidecegiz

 • Tülay Sarı
  13 Ocak 2012 saat 23:58

  Blogger anneler ve babalar bir kez de Down Cafe’de buluşabilir öyle değil mi? Destek olmalıyız, örnek çabanız ve duyarlılığınız için tebrik ediyorum!

 • admin
  14 Ocak 2012 saat 09:59

  Tülaycım,
  Ara ara uğruyoruz biz
  Sizinle de ayrıca gitmek çok keyifli olur
  Sevgiler

 • Emrah Kara
  14 Ocak 2012 saat 10:28

  Ankara Kızılay’da ben de gitmiştim bu tarz bir cafeye. Kendimi gerçekten mutlu hissettiğimi söylemek istiyorum. Duyarlılığınız için teşekkür ederim.

 • admin
  14 Ocak 2012 saat 17:43

  Sevgili Emrah
  Ne kadar çok kişi giderse o kadar iyi
  Hepimiz duyarlı olalım ki çoğalsın destekler
  Sevgiler
  YSM

 • Tülay Sarı
  14 Ocak 2012 saat 21:04

  Teşekkür ederim sevgili Yeşim, bizim için de büyük mutluluk olur, sevgiler!

 • DENİZ
  22 Eylül 2012 saat 19:18

  Umarım böyle bir iş imkanı hakları olur o insanlarında çalışmaya

 • admin
  24 Eylül 2012 saat 20:21

  Yerinde ziyaret edebilirsin
  Harikalar çünkü..

 • ümit şimşek
  06 Şubat 2013 saat 18:07

  benim 8 aylık oğlum dowm sendromu yakından takip ediyorum içimde burukluk var

 • admin
  07 Şubat 2013 saat 15:11

  Farklı bir yaşamın içindesiniz.
  Güzellikler sizinle olsun

Yorum Yazın