Yuvaya Dönüşen Plastikler-Ortak Yayın

Geçtiğimiz gün son derece önemli bir basın toplantısı gerçekleşti.  Katılmak çok isterdim ama kısmet değilmiş katılamadım. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi aşağıda okuyacaksınız. Lakin bir kaç kelime yazmadan geçemedim. Bir önceki blog yazımda da belirttiğm gibi “Doğa verdiğini alır” Bu sebeple biz doğaya ne kadar duyarlı ve saygılı olursak ve çocuklarımızda bu bilince sahip olur. Kızlarım adına mutluyum. Çünkü neyin nereye atılacağını çok iyi bilirler, atık yağ toplarız, cam atıklar, kağıt atıklar hepsi ayrılır evimizde. Daha önce okullarında da plastik kapak topladırlar . Velhasıl biz kafamızı çoktan çevreye takmış haldeyiz. Konuyla ilgili diğer blog yazılarımı bu başlıkla okuyabilirsiniz. https://www.yesimmutlu.com/?s=at%C4%B1klar

plastik

PAGDER arşivinden

Bu yazıyla da okuyacağınız gibi şimdi de plastik yoğurt-peynir kapları, pet şişeler ve kapakları, deterjan      şişeleri, eski plastik oyuncaklar, işlevini kaybetmiş plastik damacanalar, plastik askılar vb  yüzde yüz geri dönüşümü sağlanarak plastik hayvan yuvaları yapılacak. Yani “TOPLANAN HER ATIK PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜMLE  1 HAYVAN YUVASININ TUĞLASI OLACAK!

Konuyla ilgili yazıları sosyal medyada #yuvayadonusenplastikler etiketiyle okuyabilirsiniz. Bloglarınızda ya da sosyal medya alanlarınzıda da bu yazıyı dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Yine www.facebook.com/yuvayadonusenplastikler;  www.twitter.com/plastikyuva ve http://www.pagder.org sayfasından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Duyarlılığınız için teşekkürler.

YSM- Yeşil

YUVAYA DÖNÜŞEN PLASTİKLER-ORTAK YAYIN 

PAGDER’in (Türkiye Plastik Sanayicileri Derneği)  “Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır” sloganıyla sahipsiz sokak hayvanları için düzenlediği “Yuvaya Dönüşen Plastikler Projesi”,   dün düzenlenen basın toplantısıyla hayata geçti.

Projeyle, ülke genelinde tüm hayvan severlerin katılımıyla toplanacak,      her biri defalarca geri dönüştürülebilme özelliği taşıyan atık plastiklerin (Plastik yoğurt-peynir kapları, pet şişeler ve kapakları, deterjan      şişeleri, eski plastik oyuncaklar, işlevini kaybetmiş plastik damacanalar, plastik askılar vb.)  yüzde yüz geri dönüşümü sağlanarak plastik hayvan yuvaları yapılacak.

Bu proje çevre ve geri dönüşüm bilinci yaratırken, hayvan sevgisi taşıyan herkesi üzen, çoğu kez çaresizlik hissettiren sokak hayvanlarının yaşam      koşullarını iyileştirmeye yönelik önemli bir adım olacak bence. Projenin pilot uygulaması, ilk etapta üç bin yuva ile İstanbul’da hayata geçecek; ardından Türkiye geneline taşınacak.

Tüm Türkiye’ye projeye katılım için çağrıda bulunan ve 685 plastik kulübe bağışıyla projeyi başlatan PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, açılışta şunları söyledi;

“Projemizle, toplumumuzun çevre, geri dönüşüm ve sokak hayvanlarına dikkat çekmeyi; sadece ilgili bakanlıkların, yerel belediyelerin, vakfı ve derneklerin çabalarıyla değil, tüm kamuoyunun katılımıyla, el ele verildiğinde bu sorunların çözülebileceğini kanıtlamayı amaçlıyoruz. PAGDER olarak projemize ilk katkıyı da yine biz yapıyor; 685 plastik yuva bağışında bulunuyoruz. Birçok hayvan severin, hayvan hakları koruma derneklerinin de kendi olanakları kapsamında çare üretmeye çalıştıkları sokak hayvanları, sevimli dostlarımız kedi ve köpeklerle ilgili sorunların etkili, insancıl ve kalıcı bir şekilde çözülebilmesinin yolları uzun zamandır araştırılıyor; yıllardır yerel yönetimler de bu sorunla başa çıkmak için uğraşıyorlar. Ancak, sahipsiz sokak hayvanlarının sayılarının çok fazla oluşu özellikle büyük metropoller başta olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinde süregelen bir sorun. Bu projemizle yine yanlış bilinen bir algıyı da düzeltmeyi, ülke ekonomimize de zarar veren bir alışkanlığı değiştirmeyi hedefliyoruz. Afişlerle, billboard’larla, üniversiteler arası düzenlediğimiz ve 10 bin lira para ödüllü yarışmamızla hayata geçerek kamuoyunu bilgilendirecek kamu spot filmimizle, sosyal medya çalışmalarıyla ve siz değerli basın mensuplarının haber destekleriyle, defalarca geri dönüştürülebilen atık plastiklerin aslında birer hammadde de olduğunu ve geri dönüşümle yeniden birçok mamule dönüşebildiğini; plastiğin doğa dahil tüm canlılar için dost olduğunu bir kez daha anlatmış olacağız. Şayet, yerinde, kaynağında ayrıştırma alışkanlığını; çevre ve geri dönüşüm bilincini tüm toplumumuza kazandırabilirsek, sokaktaki canlılar için de sıcak bir yuvaya dönüşebilen plastik ile ilgili haksızca oluşturulan olumsuz imajımıza da pozitif katkı sağlamış olacağız”

yuvadakopek

PAGDER arşivinden

Projeye nasıl katılabilirsiniz?

Şu an PAGDER’in başlattığı bu projeye destek veren belediye ve kuruluşlar,

T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Ataşehir Belediyesi

Zeytinburnu Belediyesi

ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı)

PLASFED (Plastik Sanayicileri Federasyonu)

HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu)

SHKD (Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği)

BGD (Barınak Gönüllüleri Derneği)

Bu kurumlarla iletişime  geçebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz belediye bu projeye şu an destek olmayabilir ama yakında yeni belediyelerle sözleşmeler yapılacakmış.  O zaman biriktirdiğiniz plastikler zaten bu projeye destek verecek. O zamana kadar siz de bizim gibi plastik atıklarınızı ayırabilir, kendiniz ilgili yerlere ulaştırabilirsiniz.Ya da PAGDER arayabilirsiniz. 444 20 85

Yorum yok

Yorum Yazın