Yaz Fotoğrafçılığı için 13 Harika Fikir

Yaz geliyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana pandemide ikinci yazımız. Geçtiğimiz yıla göre hepimiz çok değişik deneyimler edindik. Bu süreçte dileğimiz sağlıklı ve güven içinde olmak. Hepimiz gibi ben de salgının bitmesi ve maskesiz mesafesiz ve virüs endişesi olmadan yaşayacağımız zamanları hayal ediyorum.

Yazın enerjisi her zaman farklıdır. Yaz ile birlikte içimiz ısınır. Güzel havayla birlikte dışarıda geçirdiğimiz günler artar. Hele ki tam kapanma sonrası çok özlem doluyuz rahatça dışarıda olacağımız anlara.

Deniz kenarında yürüyüşler, bisikletle dolaşmak, limonata, güneş yanıkları, günlerce ayakkabı giymeden kumda dolaşmak, kamp yapma isteği, doğaya kavuşmak ve yaza dair ne varsa hepimizin isteği. Yaz mevsimine doyamayız. 

Fotoğraf meraklıları içinde yazın dışarı çıkıp heyecan verici yeni fotoğraflar çekmek için pek çok harika fırsat var. Bu yaz fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirmeyi veya denemek istediğiniz yeni bir teknikte ustalaşmayı umuyorsanız, şimdi başlamak için en uygun zaman.

Fotoğrafçılık için yazın olduğundan daha iyi bir zaman olamaz. Günler uzun, doğa çiçek açıyor, mis gibi açık havada saatler geçirebilirsiniz. Binlerce fotoğraf çekebilir, galerinizi, kişisel arşivinizi çeşitli görsellerle zenginleştirebilirsiniz. Kişisel vizyonunuzu instagramda  paylaşmak için hangi yaratıcı ve sıra dışı fikirleri deneyebilirsiniz?

Size ilham vermek için biraz yaz fotoğrafçılığı fikirlerinden bahsedelim. 

Haydi kameranızı / telefonunuz kapın ve çekime başlayın! 

@yesimmutlu71

İşte bu yaz çekilmesi gerekenler listenize eklemek isteyeceğiniz eğlenceli yaz fotoğrafçılığı fikirleri

Günlük yaşamdaki samimi anları belgeleyin

Gerçek hayatta olduğu gibi fotoğrafçılıkta da samimi ve değerli anlar kıymetlidir. Bu anları yakalayabilirseniz ne mutlu size 🙂 Sadece hafızanızda kalacak anıları hemen belgeleyebilir ve fotoğraf sayesinde istediğiniz zaman onlara dönebilirsiniz. Daha da önemlisi, bu anları bir olay gerçekleştiğinde orada bulunma fırsatı bulamayan insanlarla paylaşabilirsiniz. 

Samimi anların görüntüleri de başkalarını aileleri ve arkadaşları ile daha fazla zaman geçirmeye veya zor zamanlarda hayatın parlak tarafına bakmaya motive edebilir.

Yaz aylarında günler daha uzundur ve bir günde birkaç fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Dışarıdaki insanların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Doğada bir yerde deneyimleyeceği duygu modelleri, bir stüdyo fotoğrafı çekimi sırasında sahip olduklarından kesinlikle daha özgün olacaktır. Ve fotoğrafçılık tamamen duygularla ilgilidir, değil mi?

Sezonun ruhunu yakalayın

Kır çiçekleri olan bir tarlaya gidin ve nefes kesen gün batımına hayran olan insanları veya çiçek açan çiçeklerin yanında koşan mutlu çocukları belgeleyin. Arkadaşlarınızın tatilde veya aile kutlamaları sırasında eğlenirken fotoğraflarını da çekebilirsiniz. Bu olaylar insana çok keyif veriyor. Kış aylarında bu anılara bakma inanılmaz keyif 🙂 

Biraz da natürmort çekelim

Çiçeklerin, meyvelerin, sebzelerin ve meyvelerin çeşitliliği, yaz mevsimini ben ilham verici mevsim yapar. Uzun gün ışığı saatleri ve arka plandaki yeşil manzaralar, neredeyse her zaman ortam ve renkli fotoğraflar oluşturmanıza olanak tanır.

Doğa sizin için en iyi sahne malzemelerini çoktan hazırladığından, yapmanız gereken tek şey ilginç bir kompozisyon bulmak. Çiçekleri, meyveleri ve meyveleri nasıl düzenlemek istediğinizi düşünün. Bunları, çatal bıçak takımı, masa örtüleri ve tabak takımı gibi diğer malzemelerle birlikte masanın ortasına mı koyacaksınız? 

Doğanın görsel bir günlüğünü tutun

Pandemiyle birlikte dağlara seyahat etmek, kamp yapmak, gün boyu yürüyüşe çıkmak ya da sadece doğayla bütünleşmek için zaman geçirmek, virüs sebebiyle en iyi seçenek olarak ortaya çıktı. 

Yürüyüş veya kamp deneyiminizi A’dan Z’ye belgeleyebilir ve buna “Günlük” diyebilirsiniz. Yakalayacağınız gezinin ayrıntıları ne kadar fazlaysa size o kadar ilginç görünecektir.

@yesimmutlu71

Gün doğumu ve gün batımı fotoğrafçılığına cumburlop dalalım

Gün doğumlarını ve gün batımlarını yakalamak, kulağa sıradan bir yaz fotoğrafçılığı fikri gibi gelebilir, ancak tek bir temayla birleştirilen bir dizi görüntüyü yakalayarak bunu kolayca düşündürücü bir projeye dönüştürebilirsiniz.

Her gün tam anlamıyla aynı saatte güneşin doğuşunun fotoğraflarını yada bugün batımını çektiğinizi hayal edin. Bu, doğanın yaz boyunca nasıl değiştiğini araştıran ilginç bir fotoğraf serisi olabilir. Yıllar önce Bozcaada’da her gün batımını video ve fotoğraf ile belgelemiştim. İnanın sonrasında büyük keyif alacaksınız.

Su altı fotoğrafçılığı ile konfor alanınızın dışına çıkın

Yukarıdaki tüm yaz fikirler size biraz sıkıcı geldiyse, su altı fotoğrafçılığı en deneyimli profesyoneller için bile zor olabilen su altı fotoğrafçılığını deneyebilirsiniz. Çok fazla hazırlık daha fazla pratik gerektiriyor olsa da kendinizi çok farklı hissedebilirsiniz.

Su geçirmez bir kamera veya su geçirmez bir kılıf almanız, temiz ve sakin bir su bulmanız, çekim yapacağınız ışık koşullarında hangi kamera ayarlarının en iyi çalıştığını test etmeniz gerekir. Bunlara karar verdikten sonra, ortaya çıkarmak da önemlidir Deniz yaşamını fotoğraflayabilir ve çeşitliliğini keşfedebilirsiniz.

Ancak su altı fotoğrafçılığı da yaz tatilinizde deneyebileceğiniz için eğlencelidir. Su ılıktır, deniz yaşamı ilginçtir.  Keşfetmek için dalış yapmak gerçekten eğlenceli bir aktivitedir. Bu yazıyı yazarken aklıma balıklarla yüzdüğüm anılarım geldi. Düşünün fikri bile ne güzel!

Güneş Işığına Uğrayın

Kameranızı alın ve dışarı çıkın. Yazın en sıcak ve en parlak anlarını bulmak ve yakalamak işiniz! Hiçbir mevsim bu kadar harika güneş ışığına ve bu kadar uzun gündüze sahip değildir. Bundan mutlaka yararlanın.

Pikniğe gidin

Sıcak ve güneşli güzel havalarda neden dışarıda yemek yemeyesiniz? Biraz kahve ve birkaç sandviç hazırlayabilirsiniz. Ya da şampanya ile süslü bir öğle yemeği düzenleyebilirsiniz. Piknik, neşeli yaz fotoğrafları çekmek için harika bir fırsattır.

Sabun Baloncukları Yakalayın

Büyüleyici, ancak kısa ömürlü ve zor olan sabunköpüğü, çok hızlı gelip giden bir yazın sembolüdür!

Gölgeleri Takip Edin

Güneş ışığı ve yapraklar, fotoğraflarını çekmeniz için neredeyse yalvaran fantastik kombinasyonlar yaratır. Güneş ışığının binalarda, kaldırımlarda yansımasını fark edin.

Yaz Sporlarıyla Harekete Geçin

Mahallenizde ya da yaz için neredeyseniz fotoğraf avına çıkın! Güneş ışığı gökyüzüne karşı spor sahneleri, hızlı hareket ve güçlü kontrasta dayanan çok güçlü fotoğrafların kaynağı olabilir.

Gün Batımında Siluetler Yaratın

Gün batımı, belirli bir portre ve kavramsal fotoğraf, yani silüetler için mükemmel bir zamandır. Silüetlerden başka hiçbir şey yakalamak, bir hikaye anlatmak harikadır. 

Keşfetmeyi Asla Bırakmayın

Bir fotoğrafçı olmama rağmen son 11 yıldır yaz tatillerinde fotoğraf makinemi yanıma bile almadım. Gerçek duyguları ve anı yaşamak için akıllı telefonum benim en büyük yardımcım.  Yaz tatili için mükemmel makinayı aramanıza gerek yok. 

Yaz fotoğrafçılığı ile ilgili en önemli şey gerçek anıları hatırlamaktır. Elbette fikirler  önemlidir. Ama ilk etapta neyin fotoğraflarını çekmek istediğinizi ve anlatmak istediğiniz hikayelere odaklanın. Yakın uzak demeden dışarı çıkın ve yazın tadını çıkarın. Harika fotoğraflar çekin ve eğlenin!

Eylülde görüşmek üzere.

YSM

Sosyopix Mag Dergi, Haziran 2021

Yorum yok

Yorum Yazın