Yaz adresimiz belli : Mercedes-Benz Kite Lounge BOZCAADA

YSM’in notu: Bu yazıyı yazdığım da 2016 tatilimizi Bozcaada’da geçirmemiştik. Ve maalesef şu an Mercedes-Benz Kite Lounge yerinde yeller esiyor. Kite yine var ama Çayır bakımsız durumda. 28 Temmuz-31 Ağustos 2016 arası böyleydi. Ama öğrendiğim kadarıyla bazı stresler olmuş. Bir kez dahi denize giremedik orada. Bunu belirtmek isterim.

Bozcaada … Adının dua  gibi 7/24 sayıklandığı , sürekli orada olma hayali kurduğumuz ve oradaykenden de her anını dolu dolu yaşadığımız Bozcaada’mız.. Son yıllarda Kuzey Ege’nin gözdesi bizimse vazgeçilmezimiz.

Geçen yıl ağustos ayı boyunca Bozcaada’daydık . Bize yetmeyen ve yetmeyecek dolu dolu geçen bir ay. Şimdi de kavuşmak için günleri sayıyoruz.

Bozcaada’da değişim doğal olarak kaçınılmaz. Geçtiğimiz yıl gözlemledim ki benim bildiğim çok yeri, hikayeyi son yıllarda yaşayan kişiler bilmiyor. Doğal olarakta insan “ne günlerdi ”  demeden geçemiyor. Eski halini bilen biri olarak (6 yaşımdan bu yana oraya gittiğimi düşünürseniz benim size göre hikayem daha çok doğal olarak)  son yıllardaki iyi ve kötü değişimi gözlemliyorum. Şu var ki eskiye göre daha çok alternatif, daha çok otel, daha çok insan var. Düşünün ki plajlarda ve koylarda bir elin parmağını geçmeyen kişi sayısı bugün yerini iğne atsanız düşmeyecek kalabalıklara bırakmış. Yine de her haliyle seviyorum.

bozcaadabeylikkoyu

Geçtiğimiz yıl bizim en büyük keşfimiz Beylik Koyu‘na sürüklenen kokuşmuş gemi (soğan koktuğu için kızlar bu ismi taktı) ve Çayır plajındaki Mercedes-Benz Kite Lounge oldu. Gün içinde bir kaç yerde olmayı seviyoruz.

mercedesbenzkiteloungebozcaada

Biz Ada’nın tüm koyların da denize gireriz. Hafta sonu çok kalabalıksa Tuzburnu’ndaki Ataol Beach’e gideriz. Giriş ücreti olduğu için otel misafirleri dışında pek kimse gelmez. Zaten hafta sonu herkes Ada’ya dönerken biz denize ineriz 🙂

ataol-beach

Ataol Beach / Tuzburnu / Bozcaada 2015, Fotoğraf Melis Kösoğlu

Adakafası bizi hiç yalnız bırakmaz. Rüzgara göre hangi koyda denize gireceğimizi çok iyi biliriz 🙂 Size de tavsiyem bunu göz önünden bulundurmanız. Poyraz mı, lodos mu? Bozcaada’ya gidince ne demek istediğimi anlayacaksınız 🙂

bozcaadakoylari

Bozcaada 2015 / YSM’s iphone

Ayazma Plajına geçen yıl sadece iki kez ve saat 18.00 sonrası gittik. Sebep çok kalabalık ötesi olması.

Bozcaada

Ayazma / Bozcaada 2011/ YSM Canon 5D

Plaja Bozcaada Spor Kulübü ücret karşılığı şezlong şemsiye vb sağlıyor. Ama bulursanız öpün başınıza koyun. Yüksek sezonda çok erken saatlerde giderseniz belki bulursunuz.

sulubahcekoyu

Sulubahçe Koyu / Bozcaada 2015 , YSM’s İphone

Sulubahçe Koyu en bakir koylardan biri. Serin havlunuzu atın kendinizi serin sulara. Hem Ayazmanın dibi istediğiniz yerde yeme-içme mümkün. Geçen sene ikinci 15 günümüzde bu koyda bir evde kaldığımız için tadını fazlasıyla çıkardık.

habbelekoyubozcaada

Habbele Koyu / Bozcaada 2015, Fotoğraflayan Melis Kösoğlu

Habbele plajında  Mytos Beach yer alıyor. Burası da yine rezervasyon sistemiyle çalışıyor. Ada’da rezervasyon olmasına kafam hala basmıyor. Ama maalesef son yıllarda böyle. Bu bakir koylarda yıllarca özgürce denize giren bizler şimdi kalabalıktan kaçar halde en sessiz en dingin yere ışınlıyoruz kendimizi. Yıllar önce Mytos açıldığında Kaptan ile (adada karşınıza muhakkak çıkar kime sorsanız size gösterir)  semizotu ayıklayıp köpeği zeytini denize atardık. Zeytin’in yerini şimdi Pakize aldı ve aynı hikayeler Pakize ile anlatılıyor. Hayat işte..

Aslında Ayazma, Sulubahçe ve Habbele birbirinin devamıdır. Yürüyerek hepsine gidebilirsiniz. Sadece kum ve taş vb özellikleri farklıdır. Hepsinde bol balık bulunur 🙂 Geçen yıl Maya Su’ya balık çarptı ve hastanelik olduk. Bu sebeple ayağınızı kumlarda sürterek yürüyün. Bazı balıklar sahilde olabiliyor 🙂

akvaryum

Akvaryum (mermerBurnu) Koyu / Bozcaada 2015, YSM’s İphone

akvaryumkoyubozcaada

Akvaryum (mermerBurnu) Koyu / Bozcaada 2015, YSM’s İphone

Akvaryum (Mermerburnu) yine en sevdiğimiz koy. Bakmayın biz bütün koyları çok seviyoruz. Akvaryum koyunun “Deli Amcası”  vardı eskiden.(200o/2001)  Derme çatma külübesinde yaşar ve koya gelen kişilere su çay ikram ederdi. Onun yerinde yeller esiyor artık. Hep söyleriz ya değişmeyen tek şey değişimin kendisi . Gerçekten öyle..

Tekirbahçe‘de bir tatil köyü ve birçok pansiyon var. Burada denize girmeyi hiç sevemedim ben. Zorunlu kalmadıkça da girmem 🙂 Gülerada’yı severdim o da eskidendi çok eskiden.

Poyraz (Çanak) Koyunu pek kimse bilmez ama orası sakin sessiz kalan tek yer desem yanlış olamayacak. Ova’da hiç denize girmedim açıkçası. Ama bu yaz üzüm bağlarından geçerek orayı da keşfetmek istiyorum.

Bozcaada

Bozcaada 2011 / YSM Canon 5D

Ada içinde Yat Limanının olduğu yerde yani Kalenin önündeki çay bahçelerinin önünden gemiyi beklerken ya da kahvaltı vb sonrası girebilirsiniz. Ama deniz kestanesi çok olur dikkat edin .

Bozcaada

Bozcaada 2011 / YSM Canon 5D

Bir de “Arka Deniz “dediğimiz yer var ki bu yıl Salhane’nin uzun yıllar sonra yeniden açılıyor olması nedeniyle şenlenecek. Orada da bazı sebeplerle çok tercih etmiyor olsakta bu yaz Salhane aşkına gireceğimiz kesin.

mercedezbenzkitelounge1bozcaadaysm

Mercedes-Benz Kite Lounge / Bozcaada 2015/ YSM’s İphone

Gelelim yazının başlığına Mercedes-Benz Kite Lounge BOZCAADA’ya. Geçen yaz kendilerine ne kadar teşekkür etsem az kalacak yer. İlk başta bu plajında diğer ücretli beachler gibi hizmet verdiğini düşünürek içeri girdik. Var olan minderlere yayıldık . Müzik, ortam oh ne güzel derken. Malum insan acıkıyor, susuyor ve minder şezlong için para ödemek istiyor. İlk gün saatlerce kaldığımız halde kimsenin başımıza gelmemesi de benim diğer dikkatimi çeken yanıydı. Bizzat biz kendilerine ücret ödemek için sorduğumuzda bize kahkalarla güldüler. Mercedes-Benz Kite Lounge kiteboard severler ve meraklılarına hizmet vermek üzere  iki ay önce (haziran 2015) kapılarını açmış. Burasının kiteboard okulu olması sebebiyle de sporcular için böyle güzel bir alan yaratmışlar. Açıkçası o an şaşkınlığımı size anlatamam. Duş, temiz tuvalet, keyifli müzik, eğlence alanları, köpek Shiro ve kiteboard seyretmek doğal plajlara ve doğal yaşama alışmış bünyemize bir kaç doz fazla gelmişti. Bir yandan da ne olur burası da  Alaçatı, Bodrum, Çeşme gibi olmasın diye dua ediyorum hala da ediyorum. Lakin Bozcaada’da bu tür yerlerde mevcut. Onları sevmediğim için bu yazıda yer almıyorlar. Yazdığım satırlarda bahsi geçen tüm yerler bizim seçimlerimiz.

MBkiteloungebozcaadaysm

Mercedez-Benz Kite Lounge / Bozcaada 2015/ Fotoğraf Melis Kösoğlu

Bozcaada’nın ilk kiteboard okulu “Mercedes-Benz Kite Lounge” bu yılda bizim ikinci adresimiz olacak. Eğer büyük değişiklikler yoksa diyorum. Olur ya kiteboardcular dışında alana kimseyi almak istemeyebilirler. Ama bizde aynı yerde dikenlerin üzerine plaj havlularımızı yayar yönetmen koltuklarımıza oturur tadını çıkarırız. Zaten evde yakın olacak 🙂

Geçen yıl Maximum Kiteboard Turkish Open 2015’i de orada izledik. Fotoğraflarına facebook sayfamdan göz atabilirsiniz.

Velhasıl yaz adresimiz belli. Biz yine Bozcaada’da ve güneşi başka yerde batırmıyorsak Mercedes-Benz Kite Lounge’dayız. Bozcaada ile ilgili paylaşımlarımı instagramda #ysmatbozcaada etiketiyle takip edebilirsiniz.

Adaya gelenler el sallasın.

YSM

YesimBozcaadaMBKitelounge

Çayır Plajı / Bozcaada 2015/ Fotoğraf Melis Kösoğlu

2 Yorum
  • Northstar Motors
    19 Ekim 2020 saat 02:58

    Great and interesting article. I would really love to see more in the future. Car industry has been greatly affected with the pandemic and lots of parts are halted due to worldwide shortages of manpower.

  • Yeşim MUTLU
    20 Ekim 2020 saat 06:23

    thank you for your comment

Yorum Yazın