Untold: The Girlfriend Who Didn’t Exist” belgeseli ve Catfishing

Dijital bir platformda yayınlanan “Untold: The Girlfriend Who Didn’t Exist” belgeseliniizledikten sonra bu yazıyı ve “Catfishing”i yazmak istedim.

Belgesel; futbol oyuncusu Manti Te’o’nun çevrimiçi yaşadığı aşk, aldatılma kadar medya ve sosyal medyanın karanlık yönü gözler önüne seriliyor. İnsan izlerken “Manti Te’o bu kadar saf nasıl olabilir” diye düşünse de Hawai’de kısıtlı bir çevrede yaşayan, inanç ve aile değerlerine sadık Manti Te’o’ya üzülmeden edemiyor. Bu olay sonrasında yaşadıkları ve hayatının tümden değişmesi de işin diğer üzücü yanı. Aldatan kişiyi yazmak dahi istemiyorum. İnsanların bu kadar kötü olmasını, duyguları kullanarak karşısındaki kişiyi yok edecek kadar zarar vermesini kabul edemiyorum. Manti Te’o’nun var olmayan bir kız tarafından nasıl bir aldatmaca içine düşürüldüğünü vaktiniz varsa izlemenizi öneririm.

Catfishing Nedir?

Catfishing, bir kişinin tipik olarak diğer insanlardan bilgi ve görüntü alması ve bunları kendileri için yeni bir kimlik oluşturmak için kullanması anlamına gelir. Bazı durumlarda başka bir bireyin kimliğini – fotoğraflarını, doğum tarihi ve coğrafi konumu dahil olmak üzere – çalar ve kendisininmiş gibi davranır. Bu kimliği diğer insanları kendileriyle ilişki kurmaları veya çevrimiçi iş yapmaları için kandırmak için kullanır.

Catfishing, maalesef sosyal medyada yaygındır. Bu kişiler gerçek kimliklerinin herhangi birini veya tamamını gizleyebildiğinden, insanlar hedeflerine cezbetmek için genellikle profillerinin belirli yönlerini taklit eder. Bu genellikle daha çekici görünmek için başkasından çaldıkları bir profil resmini kullanmayı içerir.

Catfishing’in Siber Zorbalıkla İlişkisi Nasıldır?

Siber zorbalık, çevrimiçi kaynakları kullanarak birini utandırmak, küçük düşürmek veya zarar vermek için tekrarlanan girişimleri içerir. Bu nedenle, catfishing bir tür siber zorbalıktır, çünkü catfishing zihniyle oyun oynadığı için hedef zarar görür.

Catfishing, genellikle saldırganın kurbana karşı kullanabileceği bilgileri öğrenmek için insanları yapay ilişkilere çekmeyi içerir. Hedefi utandıracak veya itibarlarını yok etmeye çalışacak yeterli bilgiye sahip olduklarında, kendilerine verilen bilgileri güvenle yayınlarlar.

Siber zorbalar, hedeflerinin duygularını kendilerine karşı kullanmayı alışkanlık haline getirirler. Bu genellikle fiziksel bir özelliği, kişisel geçmişinin bir yönünü veya onları depresif, korkmuş veya üzgün hissettiren bir şeyi tanımlayarak gerçekleştirilir. Catfishing daha sonra bunu kurbanlarına karşı kullanır. Ayrıca ister çevrimiçi ister yüz yüze olsun, yalnız olan veya romantik bir ilişkiye ihtiyaç duyduğunu ifade eden insanları hedefleme eğilimindedir. Bu güvenlik açıklarını kötüye kullanmak, yayın balıkçılığını siber zorbalık kategorisine sokar.

Catfishing ağına düştüğünüzü nasıl anlarsınız?

Özellikle catfishing profili ayrıntılı ve eksiksiz ise, ne zaman avlandığınızı söylemek zor olabilir. Ancak, aşağıdaki yedi işaretten herhangi birini fark ederseniz, bir catfishing dolandırıcılığının kurbanı olabilirsiniz.

Çok arkadaşları veya takipçileri Yok

Catfishingcilerin genellikle hesaplarında çok fazla arkadaşı veya takipçisi yoktur. Bu, birkaç farklı nedenden kaynaklanmaktadır. İlk olarak, hesap genellikle belirli bir nedenle oluşturulur: belirli bir hedefi yakalamak. Hesabı yalnızca bu amaçla kullanabilirler, ancak gerçek sosyal medya hesaplarını daha gerçek etkileşimler için kullanabilirler. Bu nedenle, catfishing hesaplarını arkadaşları veya takipçileriyle doldurmak için gereken zamanı ayıramayabilirler.

Çoğu zaman, sosyal medyada bağlantı kurmak için bir kullanıcının kendi kendini pazarlaması, başkalarına ulaşması, gönderileri görüntülemesi ve çevrimiçi içeriği beğenmesi veya profilleri takip etmesi gerekir. Bu oldukça zaman alabilir ve bir catfishing, hesabın “gerçek” görünmesi için yeterli takipçi oluşturmak için zaman ve enerji harcamayabilir.

Diğer bir sebep ise yakalanma şansını azaltmaktır. Bir catfishing ne kadar çok arkadaşa veya takipçiye sahipse, kimlikleri, meslekleri veya konumları hakkında o kadar çok soru sorulabilir. Her sorgu bir hataya neden olabilir, bu nedenle kişi sayısını sınırlamak riski azaltmaya yardımcı olur.

Asla aramak/görüntülü arama yapmak istemiyorlar

Birisi görüntülü sohbeti veya telefon görüşmesi yapmayı reddederse, gerçekte nasıl göründüklerini görmenizi veya gerçekte nasıl ses çıkardıklarını duymanızı engellemeye çalışıyor olabilirler.

Örneğin, bağlanma zamanını her kabul ettiğinizde, bir şey ortaya çıkar veya programlarının randevularla dolup taştığını iddia ederler. Ayrıca kanser gibi ciddi bir hastalıktan dolayı nasıl göründüklerinden utanıyormuş gibi davranabilirler. Başka bir bahane, seyahat etmeleri veya aile ziyaretinin ortasında olmaları olabilir. Sağlanan mazeret ne olursa olsun, görsel veya işitsel bir buluşmanın tekrar tekrar reddedilmesi, kandırıldığınızı gösterebilir.

Profil resimleri aynı Kalıyor

Catfishingci, görünüşünü çaldığı kişinin yalnızca çok sayıda sahte profil resmine erişebildiğinden, aynı profil resmini yıllarca saklayabilir. Kişinin, örneğin 45 yaşında olduğunu fark ederseniz, ancak profil resmi 35’e yakın görünüyorsa, kimliğini tahrif ediyor olabilir.

Buluşmaktan kaçınırlar

Yüz yüze buluşma, catfishingcilerin kabusudur. Sahte kimliklerinin ifşa edilmesinin bundan daha emin bir yolu yoktur. Size yakın bir yerde, hedeflenen yerin ne kadar halka açık olduğuna bakılmaksızın buluşmayı reddederse fark etmek daha kolay

Para istiyorlar

Para veya hediye isterse, şüpheleriniz büyük olasılıkla doğrudur. Kişiyle zaten duygusal veya iş bağlantısı kurmuş olsanız bile, isteğini reddetmek en iyisidir. Genel olarak, kimliğini teyit edemediğiniz birine asla para göndermemelisiniz.

Hiç tanışmadığınız biriyle iletişim halindeyseniz ve sizi sevdikleri veya sizinle büyük bir iş girişiminde bulunmak istedikleri gibi aşırı taahhütlü iddialarda bulunuyorlarsa, sizi kandırıyor olabilirler.

Manti Te’o’da olduğu gibi catfishing kurbanları potansiyel olarak yaşayabileceği duygusal yıkımın yanı sıra, tamamen var olmayan bir kişiye inandıkları ve yaşadıkları durum için utanç ve pişmanlıkla karşı karşıya kalabilirler. Anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi ciddi uzun vadeli sorunlara yol açabilir.

Eğer siz de “Catfishing” yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu kişiyle olan tüm ilişkilerinizi kesmeli, sosyal medya hesaplarınızda engellemeli ve yetkili kurumlara şikayet etmelisiniz.

Yeşim Mutlu

20 Ağustos 2022 Haberlercom

Yorum yok

Yorum Yazın