Türk Zekası Instagram Algoritmalarını Döver!

We are social ve Hootsuit tarafından hazırlanan internet kullanımı ve sosyal medya istatistikleri “Digital 2019 in Turkey” geçtiğimiz aylarda açıklandı. 

82,4 milyon nüfusa sahip ülkemizde; nüfusun %72’sini oluşturan 59.36 milyon İnternet kullanıcısı 🙂 Peki kaç kişi aktif sosyal medya kullanıcısı? Durun hemen yazıyorum; nüfusun %63’ünü oluşturan 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı. 

We are social ve Hootsuit’in verilerine göre internette günde ortalama 7 saat geçiriyoruz. En çokta; günde ortalama 2 saat 46 dk sosyal medyada zamanımız geçip gidiyor. 

Peki bu kadar aktif sosyal medya kullanıyoruz da en çok hangi mecrayı kullanıyoruz?  

En aktif kullandığımız sosyal medya platformu Youtube. hemen ardından Instagram ve Facebook geliyor. 2018’e göre Instagram kullanımı Facebook’u geçmiş durumda. (Tüm verilerin kaynağı https://wearesocial.com) Zaten etrafınızda da bu durumu gözlemlemeniz mümkün. Sabah günaydınla başlayan Instagram dünyası gece “nite, nite” mesajlarıyla bitiyor.

Instagramı seviyoruz sevmesine de Instagram bizi ne kadar seviyor? Sürekli güncellemeler, sürekli algoritma değişiklikleri ile bizi bizden alıyor. Eskiden paylaşımlarımız daha çok beğeni, yorum ve etkileşim alırken şimdi bir paylaşım yaptığınızda takipçilerinizin sadece %10’u bu görsel ya da videoyu görebiliyor. Doğal olarakta beğeni, yorum, etkileşim düşüyor. Ama biz Türkler pratik zekamızla her zaman çözümler üretiyoruz. Zaten bu yazıya ilham olanda geçtiğimiz gün bir paylaşım yaparken aklıma düşmesi 🙂 

Instagram PAC-MAN gibi sürekli yemek, sürekli paylaşım istiyor. Bir gönderi paylaştık PAC-MAN pardon Instagram hemen bunu kenara koyuyor ve daha iyisini daha güzelini istiyor. Size yorum yapıldıysa yoruma hemen cevap yazmanız gerekiyor. Hani yorum yapamadınız mı belirli bir süre içinde o yorumu beğenmenizi istiyor. Yoksa sizi etkileşime dahil etmiyor 🙁

Her ne kadar herkes aksini inkar etsede, bot takipçi, beğeni, ve yorum söz konusu. İşte burada o botlar tarafından gönderilen sadece emoji, tek kelime yorum dikkate bile alınmıyor. Dikkate alınmadığı gibi Instagram bir de sizi uygunsuz kullanımdan dolayı spamleyebiliyor. Hal böyleyken de size yazacaklarımı istisnasız uygulayan kişilere benim aklım almıyor.

Instagramın algoritma açıklamalarından sonra çok kişi harekete geçiyor. Günümüzde whatsapp grubu olmayan yok malum. Instagram direkt mesaj ya da tanıdığınız kişilerse beğeni, yorum, kaydet gruplarının içinde olmanız için mesaj atıyor. Nereden mi biliyorum? Bunların hepsine yönelik neredeyse her gün mesaj alıyorum. Hele iki hikayem var ki çok ama çok trajikomik. Ki o zaman Instagram daha bu algoritmaları da açıklamamıştı.

Düşünün ki sahte beğeniyi; ilk kez bir davete katılan ve blogger olmak isteyen bir kadın ile aynı paylaşımı yaptığımız anda 30 sn de bana 21 beğeni gelirken ona 630 beğeni gelince “ ya nasıl oluyor benim 71 K takipçim var senin 7K beni neden beğenmiyorlar” diyerek öğrendim. Bana o kişi “ aa sen beğeni almıyor musun” dediğinde yarım saat kendime gelememiştim. Yıl 2016 Ocak ayı 🙂

Yine 2017 eylül ayında bir davette yanımda alanında çok sevdiği bir blogger arkadaşım oturuyor. Kendisi sürekli telefonunda beğeni ve yorum halinde. Gözüm gayri ihtiyarı takılıyor. Kendisine “ Hayırdır canım; sürekli yorum halindesin. Acil bir durum mu var?” diyorum. Son günlerde paylaşımlarıda dikkatimi çekiyor ortak arkadaşlarımız paylaşımlarına yorum yazıyor benim paylaşımlarıma yazmıyor (hala yazmıyorlar 🙂 Ben de “Yorum için grup mu kurdunuz diyorum” Önce bir şaşırıyor sonra “ Ya evet bir grup var orada yazışıyoruz “ diyor. “E beni de alın ben de hepinizi tanıyorum”  dediğimde “ Gruba sormam gerek” diyor. Gün bugün bana hala cevap vermedi. Ben o gruba giremedim 🙂 Hepsinin canı sağ olsun. Kimsenin grubuna ihtiyacım yok. Yalan dünya orada kalsın. 

Türk zekası Instagram Algoritmalarını döver!

Bu yazıyı yazabilmem içinde bana gelen mesajlara yönelik deneyimi yaşamam gerekirdi 🙂 bende iki farklı grup seçtim. Birinci grup tanıdığım kişilerden; ikinci grup hiç tanımadığım ve bu deneyim için takibe geçtiğim kişilerden oluşuyor. Benim dayanma sınırım 10 günü geçemedi. Her gün aynı saatte, 4 kelimelik yorum, beğeni yapmak, kaydetmek ve bunu ispatlamak için ekran görüntüsünü alıp dahil olduğunuz gruba atmak her baba yiğidin harcı değil. Ya sabah, ya akşam olan bu gruplar için ayırmanız gereken süre minimum bir saat. Bakın burada 1 saatten bahsediyoruz. 

Sosyal medyada etkileşim kovalamak, keşfete düşüp yeni takipçiler kazanmak için eforunuz gerekiyor. Bir de grup kuralları var ki hiç sormayın. Her ne kadar oraya sadece paylaşımınızın linkini atmanız ya da etkileşime katılıyorum diye kullanıcı adını bırakmanız gereksede hiç tanımadığınız kişiler tarafından eleştiriye uğrayabiliyorsunuz. Oldu da üç kelimelik yorum yaptınız, yandınız kavga kıyamet. Sonta Instagram paylaşımın altına bakıyorsunuz az önce size korkunç mesajlar yazanlar canımlı cicimli yorumda. Olmuyor işte olmuyor. Her ne kadar merak ve deneyim için bunu yaşamış olsam da benim ruhum böyle hallere gelemiyor.

Kişisel olarak Instagrama bakış açım net. Instagram için yaşamıyorum, yaşadığım için Instagram kullanıyorum. PAC-MAN gibi sürekli her şeyi yiyen, tüketen Instagramın aynı mekanlardan, aynı tatillerden, aynı fotoğraf karelerinden, aynı kıyafetlerden, aynı alt yazılı paylaşımlarından ve daha bir çok benzerlikten sıkıldım. 

Bana ilham veren kişileri ve etiketleri takip ederek bambaşka dünyalara yolculuk etmek benim için birinci amaç. Varsın az beğeni, az yorum, az etkileşim olsun. Var olan takipçilerime beni takip ettikleri ve yorumları için teşekkür ederim. Hala beni takip etmeyen varsa da instagram.com/yesimmutlu sayfama beklerim 🙂

01 Nisan 2019 yenikadincom yazım

Yorum yok

Yorum Yazın