Tolga İmrence’nin ortak lisanı aşk!

Bir insanı hiç tanımadan sever misiniz? İlk sesini duyduğunuzda içiniz mutluluk ve huzurla dolar mı? Oluyormuş. Sevgili Tolga İmrence ile hikayemiz işte böyle başladı. Uzun zamandır yazılarımı takip edenler Serdar Esmer ile olan dostluğumuza şahittir. Serdar, hayata renk katan, elinin değdiği her işi güzelleştiren özel biridir. Ne zaman ihtiyacım olsa hemen yetişir. Çok güldüğümüz, fotoğraf için kılıktan kılığa şekilden şekilde girdiğimiz anları bir görseniz yerimizde olmak istersiniz.

Serdarcığım, iki hafta önce bana arkadaşı Tolga İmrence’nin şarkısının çıktığını söyledi. Serdarcığım atsana şarkı linkini bir dinleyeyim dedim hemen telefonda. Aman Allah’ım o nasıl güzel şarkı, nasıl bir ses! Serdar’ı hemen bizi bir araya getiriyorsun diyerek aradım. Serdar Tolga ile bir araya gelmemiz için konuşurken ben çoktan Instagram’da Tolga’nın şarkısını paylaşmış ve okuyacağınız satırları hayal etmeye başlamıştım. Sonrası su gibi aktı. Tolga ile Galata’da Şebnem Yıldız’ın aşık olduğum showroomunda buluştuk. Tolga ile orada buluşmak istedim çünkü çok yakın bir zamanda Şebnem ile bir araya geldiğimizde mekanın enerjisi ve renkleri beni çok etkilemişti. İstanbul’un sıcak ve çekilmeyen trafiğinde Tolga, Şebnem, Serdar, Nadir ile bir araya gelmek ilaç gibiydi.

Bu arada bir önceki söyleşide olduğu gibi fotoğraflarımızı Nadir Özkan çekti.

Salti Pasaj’ndan etrafa yayılan enerjiyle bu satırları sizinle paylaşmak benim için çok kıymetli.

Tolgacığım, “Beni Bırak” ile gümbür gümbür geldin hayatıma. Hayırlı uğurlu olsun. Şarkıya ilgi nasıl gidiyor?

Çok teşekkürler ediyorum Yeşimciğim, gerçekten inanılmaz mutluyum. Her şey doğru ve güzel istediğim gibi gidiyor. Bir zamanlar fırtınasında savrulduğum bir aşkın bana yaşattığı duyguları, arabamda radyolardan dinlemek, yaptığım sahnelerde her bir ağızdan insanların söylemesi… Gerçekten hamd olsun.

Maşallah diyelim Tolgacığım, çok uzun zamandır müzik sektöründesin. Senin müzik ile ilişkin nasıl başladı?

Esasında benim değil doğduğum andan itibaren müziğin benim ile ilişkisi başlamış Yeşimciğim. Babam askerdi ve Armoni Mızıkasında obua sanatçısıydı. Yıllarca obuanın o naif ince sesi benim ruhumun derinliklerine öyle işlemiş ki kendimi bildim bileli tek bir müzik oldu hayatımda…

Ortaokulda Ege Üniversitesi konservatuvarının çalgı eğitim bölümünü kazanmama rağmen çok küçük olduğum için ailem göndermek istemedi beni. Lise yıllarında hür irademle Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni birincilik ile kazanıp müzik eğitimime başladım. O kadar sığmıyordu ki ruhum bedenime hep daha fazlasını isteyerek bir şekilde Türkiye’nin en önemli primadonnalarından Belkıs Aran ile yollarımız kesişti. Ben lise öğrencisiyim, Belkıs Hanım Türkiye’nin en büyük sopranosu. Özel dersleri inanılmaz uçuk paralar… Harçlıklarımı biriktirip ( “her zaman en büyük sponsorum annem:)” Belkıs Hocamın karşısında buldum kendimi. İlk derste “Senden para istemiyorum” dedi bana. Uzun süre arialar, aryantik eserler, diyafram teknikleri ve sesimi en iyi nasıl kullanabileceğimi çalıştık. Çeşitli korolarda solistlik ve koristlik yaptım. İlk AKM konserimizde büyük üstat Önder Bali beni çok beğenip, “Bu çocuğu bana getirin” dediğinde 15 yaşındaydım. Kendisi benim ile çalışmak istediğini söyledi ve yıllarca Lions kulüplerinde ve İstanbul’un en büyük otellerinde Önder Bey’in piyanosuyla şarkılar söyledim. Batı müziğinin çok sesliliğinde ruhumun sesini duyamadığımı hissedip ben Türk Müziği okumalıyım diyerek İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarına girerek eğitimime devam ettim.

Sahne hayatım yoğun bir şekilde devam ederken solistlik, stüdyo vokalistliği yaptım. Daha sonra çok ünlü bir ismin sahnesinde vokalist olarak eşlik ederken bir gün yolum sevgili Fatih Ürek ile kesişti. O kadar dolu ve renkliydi ki sahnesi, gerçekten benim için doğru adres diyerek kendisiyle çalışmaya başladım. Sahne showundan repertuarına, sahne disiplininden insan ilişkilerine kadar çok şey öğrendim kendisinden, minnettarım. Sevgili dostum, menajerim Mert Slivin ve Fatih Ürek “Hadi Tolga şarkıların çok güzel yapalım artık şu şarkılarını” demesiyle başka bir serüven başladı hayatımda. İlk teklim DMC etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınlandı ve büyük beğeni kazandı.

Müzikle geçen dolu dolu yıllar senin hayatın Tolgacığım. Yıllardır müziğin içinde hem eğitmen hem de vokal olarak seni görüyoruz. Albüm sonrası neler planladın? Var mı yeni heyecanlar?

Yeşimciğim, benim hayatta en büyük açlığım öğrenmek. Ve bu öğrendiklerimi birilerine aktarmak. Hayatlara dokunabilmek. Yaşamış olduğum yoğun temponun içinde belki de en büyük huzurum öğretmenlik. Aslında ben çok şey öğreniyorum öğrencilerinden. Hep güncel hep taze kalıyor fikirlerim. Ben üretebilen bir müzisyenim. Sözleri ve müziği ruhuma hediye edilen çok şarkıda buluşacağız. Ben plan yapmam Yeşimciğim, doğru duygularla çok daha fazla kişiyle yollarımız kesişecek inşallah.

Tolgacığım, tanıştığımız anda bana “Yeşimciğim, acaba karmalarımızda nerede karşılaşmıştık?..” diye sordun. Karmayı henüz bilmiyorum ama enerjin beni çok etkiledi. Bu kadar derin duygular, düşünceler hayatına nasıl girdi?

Ah Yeşim ah diyerek başlayayım. 13 yaşında babamı trafik kazasında kaybederek büyük travmalarla başladım hayata. Belki hiçbir zaman maddi sınavlarımız olmadı ama çok sevgi fakirliği yaşadım ben. Neden? diye yıllarca sorguladım hayatı. Yarım kalma hissi. Tamını, tamamını bulmaya çabalarım, ne tam anlayan ne tamamlayan insanlarla yıllarca boğuşmalarım en büyük aşka ulaştırdı beni Yaradan’a… Sevgi ararken aşkın iklimi kapladı tüm kalbimi ve o aşkla büyük yandı. Sebepsiz yaprağın düşmediği bu dünyada senin güzel enerjin aslında kapladı kalbimi. İkimiz de bir gün öğreniriz karmalarımızda nerelerde karşılaştığımızı…

Tolgacığım, ağlatacaksın beni… İyi ki tanıştık. Serdar’a ayrıca teşekkür edelim. Yaz boyunca neler yapacaksın? Seni nerelerde göreceğiz?

Yaz boyunca sevgili Fatih Ürek ve kendi sahne programlarım son hız devam ediyor. Çeşme, Bodrum, Kıbrıs, yurt içi ve yurt dışı birçok konser ile sevenlerimizle buluşacağız.

Yaz ne güzel geçecek! Hem iş hem kısa da olsa nefes alma şansın olur Tolgacığım.

Son olarak okuyucularımıza ne söylemek istersin? Ben bunca yıllık tecrübe ve sahne yaşanmışlığa rağmen daha yolun başındayım. Ortak lisanımız aşk! Yaşanılan tüm duygular ortak. Sadece isimlerin ve kişilerin farklı olduğu bir sistemin oyuncularıyız. Benim duygularımdan çıkan her kelime, her nağme sizlerin ve hepimizin ortak duyguları olsun inşallah. Ben hepinizi çok seviyorum. Beni dinlemeye devam edin. (çok kalp emojisi)

Yeşimciğim, tekrardan çok ama çok teşekkür ediyorum canımcığım. Sen gerçekten uğurumsun.

Tolgacığım mahcup etme lütfen beni. İlk tanışmamızdan şu ana kadar sevgi dolu kalbin ve güzel bakışın için ben çok teşekkür ederim. Daha yeni başlıyoruz. Her zaman iyilikle sevgiyle paylaşalım güzel haberlerini.

İnşallah Yeşimciğim.

Herkese sağlıklı, huzurlu, mutluluk dolu bayramlar diliyorum. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim.

Yeşim Mutlu

08 Temmuz 2022, Milliyet, Pembe Nar 

2 Yorum
  • Zeynep Özcan
    13 Temmuz 2022 saat 21:32

    İki güzel kalbin buluşması ile ortaya şahane bir röportaj çıkmış, keyifle okudum.

  • Yeşim MUTLU
    22 Temmuz 2022 saat 21:01

    Zeynepciğim, çok teşekkür ederim.

Yorum Yazın