Tatil Gibisi Yok

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Çok kişi tatil planlarını çok önceden yapmış olsa da benim gibi son dakika tatil planı yapanlarda sıklıkta. Bu yaz için farklı yerlere gitmeyi, yeni yerler keşfetmeyi planlamış olsam da evdeki hesap çarşıya uymadı. Sağlık olsun diyerek hayata odaklanıyorum.

Söz konusu tatil olunca doğal olarak insan en rahat edeceği ve en huzurlu tatil yerini arıyor. Sonuçta tatil dinlenmek, güneş, deniz, yüzmek, keyifle yenen yemekler ve hayata huzurla katılan anılar demek. Çocuklar küçükken çocuk dostu otel tercih ederken onların büyümesiyle birlikte planlarda değişiyor. Bir çok aile çocuğa göre tatil seçerken bazı aileler de “biz nereye, çocuklarda oraya” şeklinde tatile çıkıyor.

Eşimin işinden dolayı bizim aylar öncesinden erken rezervasyon ile tatil planı yapmamız mümkün değil. Zaten onun takvimini ayarlayıpta tatile çıkabilmekte başka mesele. Son iki yıldır da eşim olmadan uzun süreli ev kiralama ve sezonu tatil beldelerinde geçirme halinden uzaktayım. Açıkçası baba olmadan yapılan tatillerde annelere büyük sorumluluk düşüyor. Son üç yılda kızlarla yazları yaşadığımız Bozcaada’da başımıza gelmeyen kalmamıştı. Kızlar kedi tırmalasıyla kuduz aşından, çivi batmasıyla tetanos aşısına, troyka balığı çarpmasından, kaktüslerin içine düşmeye hiç olmaz dediğimiz bir sürü talihsiz olay yaşadılar. Keza Bozcaada gibi bir yerde duran arabama çarpılmasından, kiraladığımız evi su basmasına, bir sürü teknolojik arıza vb derken ben limitimi doldurdum. Hele ki bir de sadece ben ve üç kızımla bu süreci yönetmeye çalışmak beni epey yorunca son iki yıldır aile tatili dışında tatil düşünemiyorum.

Temmuz başında eşimin takvimine göre kısa bir tatil planladık. Tatil için aile dostu, çocuklar için eğlenceli, aquaparklı, beslenme ve spor alışkanlıklarına önem veren, çevre dostu, gece gündüz farklı eğlenceli, mavi bayraklı ( temiz deniz olmazsa olmaz benim için) velhasıl ruhuma hitap eden bir otel arayışındaydım. Bir arkadaşım aracılığıyla Kuşadası Aqua Fantasy Hotel & Spa’ yı keşfetttik. Otel yorumları, otel web sitesi ve diğer turizm firmalarının yorumlarıyla incelediğimde göz dolduran özellikleriyle burada keyifli bir tatil bize göz kırpmıştı. 

Otel ile ilgili ilk web sitesine baktığımda şimdi otele haksızlık ettiğimi düşünüyorum. Umarım bu yazıyı okurlar ve bu harika otel web sitelerini gözden geçirir. Bana göre turizm işindeyseniz vitrininiz çok mühim. Bu da birebir oteli yansıtan görseller,  müşteri deneyimleri ve diğer otellerden farklarını anlatan özellikler olmalı diye düşünüyorum. Günümüzde Instagram fotoğraflarına ve burada tatil geçirenlerin deneyimlerine bakılarak karar verilse de kaliteli içerik ile hazırlanmış bir web sitesinin olması gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple de Aquafantasy’nin web sitesine bakıp karar vermeyin derim, gerçek güzelliği maalesef yansıtamıyor 🙁 

Eşim ve çocuklar yapmış olduğum seçimden mutluluk dolu anılarla ayrıldı. Onların mutluluğu ve keyfi bana da yansıdı. Otel için Instagram aracığıyla çok fazla yorum aldım. “Siz önerir misiniz?”  diye de çok soruldu. Kişisel olarak deneyimlerimin dışında öneri de bulunmayı sevmiyorum. Ama kaldığımız otel ile ilgili olarak 25 yıldır çocuklu tatil yapan bir anne ve Türkiye’nin belli başlı tatil yerlerinde konaklamış ve farklı hizmet almış biri olarak çok özel bir yer olduğunu düşünüyorum.

Benim bu oteli sevmemin ve tercih etmemden sonra daha çok sevmemin sebepleri;

 • Tüm çalışanların güler yüzlü ve çözüm odaklı olması
 • Ter kokan bir kişinin dahi olmaması
 • Tatil köylerinde ya da butik oteller de yaşanan müşteri önünde tartışma ya da konuşmaların olmaması
 • Farklı restoran seçenekleriyle farklı damak tatlarına hitap etmesi
 • Yüksek kapasiteye sahip olduğu halde restoranlarda masa bulamama, garson bulamama, servis alamama vb hiç bir aksaklığın yaşanmaması
 • Glutensiz, laktozsuz, vejeteryan menüleriyle hıda hassasiyetlerine özen göstermeleri
 • Otelin her yerinde sağlıklı içecekler olması
 • Otelin artan yemeklerinin hayvan barınaklarına bağışlanması ve bu sebeple masalarda kürdan bulunmaması ( hayvan dostlarımızın yemekleri yerken ağızlarına batmaması için)
 • Otelin ağaçlarında kuş yuvalarının bulunması
 • Otelin kendine ait serasından domates, salatalık, biber vb topraktan masaya gelmesi
 • Havuz, deniz ve Aquapark alanında şezlong, şemsiye vb stresinin yaşanmaması, her istediğiniz an yer bulabilmeniz ( yani kapasite kadar yer mevcut)
 • Deniz tercih ettiğinizde altın gibi kumda çöp bulunmaması
 • Deniz kenarında görevlilerin sürekli çöpleri toplayıp, temizlemesi,
 • Her yaşa uygun eğlenceler diye sıralamam bitmez.

En çok sevdiğim özellikleriyse tamamen çevre dostu olmalarıydı. Vegan ve çevre dostu olan benim gibi kişiler için burası muazzam bir deneyimdi. Merak ederek sorduğum tüm sorularımı cevapladılar. Aquapark ve havuzların suyu denizden geliyor. Deniz suyunu arıtarak kullanıyorlar. Kurmuş oldukları artıma sistemi tüm Kuşadası’na üç gün su verebilecek kapasitedeymiş. Bunun yanı sıra çevre politikaları var otelin belirli noktalarında ve odalarda bu yazıyor. 

Asıl beni en etkileyenlerden birisi de çalışanlarına verdiği değer. Otelden çıkıp İstanbul’a dönerken otele yaklaşık 1 km uzakta aynı otel yapısında binayı gördüm. İçinden otele özel kıyafetleriyle çıkan kişileri görünce merakım arttı. Eve dönünce otel yetkililerini aradım sordum. Öğrendim ki çalışanların kaldığı yermiş. Takdir ettim. Otel çalışanlarından full hizmet bekleyip en izbe yerlerde konaklama yaptıran ve oradan derhal ayrıldığım yerleri gördüğüm için bu beni çok etkiledi. “Mutlu çalışan mutlu müşteri” demektir ve bunu başardıkları için saygım sonsuz.

Çevre politikalarından, iş ve insan hakları politikasına, yerel ürünleri ve tedarikçilerle çalışmalarına, sürdürebilir bir turizm ahlakına ve anlayışına sahip olan bu harika yerin turizm ekosisteminde çok yere örnek olmasını dilerim.

Siz tatil seçerken neler dikkat ediyorsunuz bilmiyorum ama YSM olarak en dikkat ettiklerimi ve son tatil deneyimimi sizlerle paylaştım. Belki yakın bir zamanda da yurtdışı tatil planlarken nelere dikkat ediyorum size yazarım. Ama bilin ki mutlaka çevre dostu, gıda hassasiyetine duyarlı ve yorumlarıyla dikkat çeken yerler oluyor.

Herkesin bayramını en içten dileklerimle kutlarım. İyi tatiller.

Yeşim Mutlu

Yorum yok

Yorum Yazın