Tarihin içinde sürdürülebilir bir dünya yaratan Şebnem Yıldız’la çekimdeydik

Tam iki yıl öncesiydi. O zaman pandemi henüz ilan edilmemiş biz virüssüz, yüz yüze yaşamın tadını çıkarıyorduk. Sevgili Serdar bir çekim arasında Şebnem Yıldız’dan ve koleksiyonundan bahsetmişti. “YSM, Şebnem ile enerjiniz çok tutacak eminim sizi bir araya getirmek istiyorum” , “Tabii dedim Serdar sen diyorsan neden olmasın?” .

Serdar’ın yeri bende çok ayrıdır. Hayatımda her zaman sevgiyle bahsedeceğim ve o isterse her şeyi yapacağım gerçek dostlardan. Bir de bir araya geldiğimiz de enerjimiz tavan yapıyor. Tabii Serdar o an işine gömülmezse 🙂

Sevgili Şebnem Yıldız ile bir araya gelmemiz geçen haftaya kadar mümkün olmadı. Hatta çok ilginç geçtiğimiz hafta ( 17 Haziran 2022, Perşembe) hediye ettiği sarı kimonomu giydim ve bir Instagram hikayesi çektim. Şebnem’e de teşekkür ettim. Sevgili Şebnem beni aradı ve ilk kez sesini duydum. Yüz yüze tanışamadık vb. derken meğer Serdar ile konuşmuşlar ve bir araya gelelim demişler. Ben bu konuşmayı hissetmiş olacağım ki hiç habersiz kendisinin tasarımını giyip onu etiketlemişim. Sonrası tabii ki kendiliğinden gelişti. Çarşamba günü Şebnem’in Galata’ki hem ofis hem showroomu olan ofisinde buluştuk (22 Haziran).

Ama ne buluşma. Öncelikle şunu söylemek isterim, Şebnem’in ofisi olan Salti Pasajı’nın 2009 yılında kapısında kocaman kilit vardı ve beni kendine çeken kapılardan biri olarak orada fotoğraf çektirmiştim. Tam 13 sene sonra kapıdan içeri girdim ve o tarihi binada inanılmaz saatler geçirdim.

Salti Pasajı binası 19. yüzyıl sonu Jean Psalty tarafından inşa edilmiş. İçerisinde avlusu olan üç bloktan oluşan bir Levanten yapısı. Sevgili Şebnem 2,5 ay gibi bir sürede yapının orijinalini bozmadan restore ettirmiş. Tavanlar, avizeler, ahşap zeminler, orijinal demir parmaklıklar ve renkleriyle içine girdiğinizde saatlerce kalmak istediğiniz bir mekan yaratmış. 

Fotoğraf Serdar Esmer

“Hayat felsefem doğaya uyumlu bir yaşam” Şebnem Yıldız 

Sevgili Şebnem ile dolu dolu üç saat geçirdik. Son bir saati fotoğraf çekimine ayırdık. Açıkçası başlangıcımızın ne ilk ne de son olduğuna eminim. Kendisini zaman ile çok daha iyi tanıyacağıma inanıyorum. Yaşadığımız saatler bizim yolculuğumuzun sadece bir tanışma ruhunun ötesinde olduğunu gösterdi. Bu yazıda da göreceğiniz gibi Şebnem ile daha çok yaşanacak anımız var biliyorum.

Sevgili Şebnem’in çocukluğundan bu yana modaya ilgisi hep varmış. Lise döneminde stajyer olarak başladığı moda sektöründe; bugün tasarımcı ve free lance olarak moda firmalarına danışman olarak devam ediyor. Üniversite eğitiminin moda tasarımı olduğunu da buraya eklemek isterim. 

Şebnem Yıldız’ın showroomunda gördüğüm gibi doğallık onun hayatının tam ortasında. Tüm tasarımlar 100% doğal pamuk ve bambu lifleriyle harmanlanarak dokunan doğal elyaflar ile hazırlanmış. Büyülü bu mekanda sürdürülebilir bir dünyaya adım atarken hareketi özgürleştiren zamansız tasarımların içinde kendinizi çok iyi hissedeceğinize eminim. 

Doğaya olan tutkusu, hayvanlara olan hassasiyeti, doğal elyaflara ve recycle malzemelere olan ilgisi yaratıcılığında onu en çok besleyen öğeler. 

Zamanın hızına yetişemediğimiz günümüzde zamansızı yakalamak ve herkesin aynası olabilmek için sade, zamansız ve sürdürülebilir tasarımlar yaratarak koleksiyonu en önemli özelliği halini almış. 

Fotoğraf Serdar Esmer

KOLEKSİYON 

Açık tonların verdiği huzuru ve yalınlığı etnik moda anlayışı ile harmanlayarak minimal bir tarz oluşturan Şebnem Yıldız koleksiyonunu “Beachwear” etrafında şekillendirirken Casualwear ve Outerwear’a da uygun olacak şekilde günlük, sosyal hayatın içine adapte edilebilecek oversize gömlekler, pantolonlar, pareolar ve kimonoları yazın olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Tek parça konforunu hissedebileceğiniz parçalar kadar, alt ve üstlerle eşleştirildiğinde çabasız şıklığın bütünlüğünü hissediyorsunuz. İki beden ince gösteren mayoya bittim bittim. 

 

Şebnem Yıldız’ın tasarımlarında kumaş ve dikiş kalitesinden ödün vermeden sürdürülebilir bir giyim alışkanlığını koleksiyonunda görüyoruz. Yalınlık ve şıklık arayan kadınların tercihi çok özel ve benzersiz parçalar için mutlaka showrooma uğramanızı öneririm.

KUMAŞLAR

Şebnem Yıldız koleksiyonun tümünde %100 doğal elyaflar kullanılmış. Tüm ürünler organik Bamboo, Müslin, Pamuk, Gofre, Viskon, Tencel kumaş çeşitleri kullanılarak üretilmiş. 

Fotoğraf Serdar Esmer

Sizi Şebnem Yıldız’ın büyülü tasarımlarıyla baş başa bırakmak için showroom adresini hemen ekliyorum.

Şebnem Yıldız Şahkulu Mahallesi, Küçük Hendek Sok. Salti Pasajı No:18 / 28 A Galata, Beyoğlu, İstanbul 

YSM 

 

Yorum yok

Yorum Yazın