Sosyal Medyayı Etkin ve Güvenli Kullanma

Gün geçmiyor ki sosyal medya ile ilgili haber çıkmasın. Son bir haftadır yapay zeka avatarları sosyal medyada hükmünü sürüyor.Özellikle Instagram akışı yapay zekayla oluşturulan portrelerle dolup taşmış durumda.“Uygulama güvenli mi değil mi?” diye çok kişi düşünürken kullanıcı verilerinin nasıl kullanıldığıyla gizlilik politikasında yazılsa da okumadan uygulayanımız çok. Uygulama yaratıcıları, yüklenen fotoğrafları filtreler ve efektler uygulamak dışında hiçbir şey için kullanmadığını söylüyor. Ancak, bilgilerinizi (fotoğraflar ve videolar dışında) kullanabileceğini de belirtiyor. Görünen o ki verilerimiz pek güvende değil.

Madem sosyal medya ve teknoloji hayatımızın her alanında. Artık sosyal medyayı etkin ve güvenli kullanmamız gerekiyor. Kişisel verilerin çalınması ve kötüye kullanılmasından sosyal medyaya “Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı Ferhat Akyüz”den aldığım kısa bilgileri size aktarıyorum.

Sevgili Ferhat Akyüz “Sosyal Medya” nedir?

Eskiden geleneksel medya vardı ancak sistem tek taraflı içerik paylaşımından ibaretti,

Web 2.0 bize çift taraflı paylaşım olanağı sağlanınca ortaya bir medya iletişimi çıktı, işte sosyal medya da böylelikle farklı platformlar ve benzer farklı uygulamalar ile hayatımıza girdi.

Bireysel kullanıcılar sosyal medya yönetimini nasıl yapmalı?

Öncelikle kişiye ya da kuruma uygun sosyal medya platformlarını belirleme ile başlanılmalı, insanlar her ne iş yaparsa yapsın öncelikle belirli platformlarda olmak zorundalar, ama işlerine ya da kurumsal kimliklerine uygun olan platformlara ağırlık vermeleri gerekiyor. İş dünyasında olan birinin linkedin de makale yazması ağını ve kitlesini genişletmek varken popüler olduğundan dolayı TikTok’ta olması hem imaj açısından hemde kurumsal kimlik açısından uygun değildir.

Bir profesyonel sosyal medya uzmanı olarak birçok ünlü isme ve kuruma danışmanlık veriyorum. Benim bakış açıma göre 3 madde çok önemli;

– Özgün içerik ( Taklit etmeden içerik üretmek)
– Dinamik olmak (Güncel Kalmak )
– Süreklilik

Şunu unutmamak lazım, başarılı olan insanların temel özelliği istikrardır.

Teknoloji Kullanımı TÜİK verilerine göre 2021 yılında %82,6 olmuştur. Teknoloji çok seven bir ülke olduğumuz ortada. Peki teknolojiyi nasıl verimli kullanabiliriz?

Teknolojinin temel amacı insanlara kolaylık sağlamasıdır. Temel bilgi olarak bunu unutmamak gerekiyor.

Sadece belirli konulara dikkat etmemiz gerekiyor, gereğinde kullanılması en önemli detayıdır, bağımlılık derecesine gelmeden kontrollü ve güvenilir kaynaklardan faydalanarak yaşam kalitemizi arttırmak için kullanmalıyız. Aksi halde aile ilişkileri, çalışma, sosyal ilişkilerimizi, uyku ve yemek gibi temel bağlarımızı ve ihtiyaçlarımızı tehlikeye sokabilmektedir.

Teknoloji sayesinde bir tuşa basarak dünyayı ayağımıza getirebiliyoruz. Bu nimeti faydalı ve doğru kullanmalıyız.

Son dönemlerde fazlasıyla internet dolandırıcılığı haberlerine şahit oluyoruz. En sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleri nelerdir?

Bu konu internette ve sosyal medya platformlarında çok karşılaştığımız ve çok önemli bir konudur.

Bu konuda çok anlaşılır bir dil ile anlatmak istiyorum, en sık karşılaşılan üç yöntem var biri telefon ile aranılarak diğeri SMS ve son olarak mail dolandırıcılığıdır.

İlkinde genelde sizi arayıp kendini polis, hukuk bürosundan bir avukat, hakim, savcı gibi tanıtıp para isterler, unutmamak gerekir ki hiçbir devlet görevlisi bunu yapmaz, zaten emniyet teşkilatı bununla alakalı sürekli bilgilendirme mesajı atar.

Gelelim en kritik diğer iki yönteme, ikisinin de temel özelliği bir panik ortamı yaratıp oluşan bu panik anından yararlanıp hızlı aksiyon almaktır. Genelde gelen sms ve mailler icra borcu, vergi borcu ya da trafik cezası gibi avukatlık konular ile sms sonunda linki tıklayarak ödemeye yönlendirip kişiyi soktuğu korku ortamı ile sonuca varmaktır.

Dolandırıcının kurbanını öncelikle onu kredi kartı aracılığıyla bir siteye yönlendirip, ödeme alınması gerekiyor. İşte burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu sitenin domainine ( yani site ismine ) dikkat etmek gerekiyor, İşte burası çok önemli, şirketin kurumun ya da kuruluşun resmi sayfası mı?

Bir dolandırıcı zaten istediği kurumun ya da kuruluşun sitesini birebir aynısını yapabilir, eğer isim kısmına dikkat edersek kurumun ya da kuruluşun resmi sitesi olmadığını farkedersek sorun zaten çözülmüş olur ve muhtemel bir dolandırıcılıktan korunmuş oluruz.

Kişisel verilerin çalınması ve kötüye kullanılması halinde nasıl bir yol izlemeliyiz?

Öncelikle bir çok kişi şunu bilmiyor, kişisel veriler nedir? Öncelikle bunu tanımlamak isterim.

Kişisel verilerimiz 26 ana başlık altında toparlanır ve bizleri doğrudan ya da dolaylı olarak tanımlayabilen; isim, soy isim, doğum yeri doğum tarihi, sgk numarası, telefon numarası, araç plakası, pasaport numarası, özgeçmişimiz, adres ve e-posta gibi bilgilerimiz bizim kişisel verilerimizdir.

Şimdi burada önemli olan, buradaki bilgilerin bir çoğunu zaten biz kendimiz sitemizde sosyal medya hesaplarımızda ve benzeri platformlarda zaten paylaşıyoruz, alışveriş yaptığımızda birçok firmanın kişisel veriler butonunu okumadan açık rıza onayı verilerek herkes gibi bir şirketin kişisel veri kaydına giriyoruz.

Geriye bu bilgilerin bir yerlerde paylaşıldığını gördüğümüzde nasıl aksiyon alacağımızı bilmektir, bu konu ile alakalı anayasada 5237 sayılı TCK’nın 136. maddesinde “Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme” başlığıyla düzenleme mevcuttur ve doğru belgeler ile şuçu işleyen hakkında iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır maddesi yer almaktadır.

Ferhat Akyüz’e verdiği değerli bilgiler için teşekkür ediyorum. Sosyal medyanızı daha verimli ve güven içinde kullanmanız dileğimle.

Yeşim Mutlu

16 Aralık 2022, Haberlercom

Yorum yok

Yorum Yazın