Sosyal Medya Halleri!.

08 Temmuz 2014 benimgibi.com  yazım. Selfie Bakanınız YSM; bu hafta da “Sosyal Medya Halleri” ile sosyal medya paylaşımlarına ayna tutuyor. Yazının girişine dikkat 🙂 

YSM

Sosyal Medya Halleri…

Görünenle asıl olan farklı!
“Yaşar gibi yapmaktan, özlemez gibi yapmaktan, iyiymiş gibi yapmaktan,nefes alıp onu içimde tutmaktan sıkıldım.” Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Geçtiğimiz hafta “Selfie Halleri”ni yazmıştım. Bu haftada “Sosyal Medya Halleri”ni yazmaya karar verdim. İzlediğim bir video bu konuyu yazmama daha çok sebep oldu. Facebook’ta olduğu gibi değil de, olmak istediği kişi gibi davrananların hikayesini anlatan bu videoyu sizde izlemek isterseniz tık tık..

Teknolojiyi ve beraberinde getirdiği uygulamaları kayıtsız şartsız hayatımıza dahil ediyoruz. Lakin bu kadar masum mu sosyal medya halleri?

Sosyal medya ile kişisel bilgilerinizi, istediğiniz bilgileri, istediğiniz kişilerle, istediğiniz kadar paylaşabilirsiniz. Bu açıdan sosyal medya siteleri inanılmaz değil mi? Hatta öyle ki size hiç uymasa bile herkes paylaşıyor diye siz de içinize sinmeyen paylaşımlar yapıyor hale bile gelebilirsiniz. Sebep bellidir -trendy- neyse ona uymak gerekir.

Günlük hayatta bazen sizi dinleyecek bir kişi bile etrafınızda yokken sosyal medyada birçok kişi size mesaj yazabilir ya da like edebilir. Hatta bazen öyle olur ki siz söylemekte zorlandığınız düşüncelerinizi bir tweet’e yazar gönderirsiniz.Ya da o an içinizden geçen duyguları başka biri yazmıştır ve siz de hemen retweet yaparsınız. Sosyal olarak bu ağın içinde olmak insan olmanın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Akllı telefonlara ulaşmak artık eskisi gibi zor değil. Tüm teknolojiler sosyal medyayı destekleyen uygulamalarla hayatımızın en özelindeler. Hal böyle olunca da paylaşım yapmamak kaçınılmaz. İlişki kurmak takipçi / arkadaş sayısının artması, gönderilerimizin paylaşılması vb davranışlar da otomatik olarak hayatın içinde. Facebook, Twitter, Instagram , Pinterest derken hooop bir de bakmışsınız ister istemez kıyaslama halleri başlamış.

Kişisel olarak tüm sosyal medya hesaplarımda kendim gibi yani neysem oyum. Ama kuş bakışı baktığımızda sosyal medya hallerinde “kendini olduğundan daha iyi gösterme” eğilimi yüksek.“Instagram’da Zengin Görünme Sırları” başlığıyla sevgili Hülya’nın yazısını okudum. Hah dedim tam bu işte.. Lütfen siz de okuyun. 🙂

Geçtiğimiz günlerde yaşadığım bir olayı anlatayım. Siz ne demek istediğimi anlayacaksınız. Arkadaşım rahatsızlanıyor. Acilen hastaneye kaldırılıyor ve çok ciddi bir beyin ameliyatı geçiriyor. Bu süreçte sosyal medyada paylaşım yapıyor ve o an görenler konuyla ilgili destek veriyor ya da yanında oluyor. Günler geçiyor arkadaşımdan ses seda çıkmayınca merak ediyorum ve arıyorum. Telefonu açtığında soğuk ve konuşmak istemeyen bir hal seziyorum. Ne olduğunu anlamaya çalışırken bir geçmiş olsun demeni beklerdim diyor. O an ne oldu dememe kalmadan anlatmaya başlıyor. Şimdi arkadaşım hasta olarak haklı. Ben onu Facebook, Twitter paylaşımlarını görmediğim için haksızım. 

Bu kabul edilebilir mi? Benim için hayır. Çünkü ben o an akışta ne varsa onu görüyorum. Onun haricinde kim ne yazmış ne olmuş gibi gidip kişisel profillere bakacak ne vaktim ne de hayattan çalacak zamanım var. Haklısın diyorum, özür dilerim. Takip etmem gerekirdi. Sonra düşünüyorum yahu, sosyal medya yokken biz birbirimize böyle mi davranıyorduk? Bir arkadaşımıza bir şey olsa diğer arkadaşlar diğerini arayarak haber verir ve organize olurduk. Şimdi sosyal medya var nasıl olsa görmüştür diye kimse kimseye haber vermeyi bırakın aklına dahi getirmiyor. Velhasıl acayip iletişim çağındayız ama en önemli anlardan bi haber kalıyoruz.

Sosyal Medya Hallerine baktığımız da hemen hemen herkes:
• Mükemmel işlere
• Mükemmel evlere
• Mükemmel evliliklere
• Mükemmel arkadaşlıklara
• Mükemmel görünüme
• Hatta mükemmel ötesi bir yaşama sahip. 

Peki ya gerçekte?

Hayat bu sitelerde yaşanmıyor. Biz bu sosyal medya hallerinin içinde yaşamıyoruz. Var olan yaşamımız neyse oyuz. Lakin bu paylaşımların insan psikolojisi üzerindeki etkileri halen araştırılmaya devam ediliyorken en sık söyleneni depresyon. Bu sebeple lütfen kendinizi bu konuda kaptırmayın. Sosyal medya evet ama bir yere kadar.

Siz siz olun sizi ileride sıkıntıya sebep olabilecek hiçbir bilginizi en yakın arkadaşlarınız olsa bile sosyal medyada paylaşmayın…

Gerçek hayat halleriniz sosyal medya hallerinizden fazla olsun.

Amin

YSM-Selfie Bakanı

Sosyal medya halleri...

Yorum yok

Yorum Yazın