Sosyal Medya, Facebook, İntihar Sistemi..

Ne tuhaf sözcük değil mi “intihar” duyduğunuz anda bile tüyleri ürperten. Dünyada ortalama olarak her 3 saniyede 1 kişi intihar girişiminde bulunmakta; her 40 saniyede 1 kişi intihar sonucu yaşamını yitirmekteymiş. .(intihar.de sitesinden aldığım bilgiye göre) Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, son 45 yılda tüm dünyada intihar oranları % 60 artmış. İntihar, günümüzde tüm ülkelerdeki ölümlerin ilk 10 nedeni arasında sayılırken; Amerika Birleşik Devletleri’nde 8. sırada yer almaktaymış.  Yine ABD’de 15-24 yaş arası ölümlerin üçüncü önemli nedeni intihar. 

Şimdi YSM bu konu nereden aklına geldi diye bir iç ses geçiriyor olabilirsiniz. Ama dün bir şekilde bir intihar olayının haberini alarak bir şekilde olayları yaşadım. İntiharı yaşayan kişinin sanal dünyaya  yani bir iletişim için yazdığı mesaj  sonrası olaylar hızla gelişti. Bu tür olaylar bana her zaman çok uzak gelirdi. Ama hayatın içinde o kadar çok yaşanıyormuş ki işte ben bile bir arkadaş sohbetinde kahve içececekken gündem bu olabiliyormuş. Hayat işte…

Sonra geçenler de yine farklı şekilde haber olan diğer haberler geldi ve sosyal mecralar bu duumlarda ne yapıyor diye bakmak istedim. Bulabildiğim facebook oldu. İşte detayları:

“Facebook’un beklenen uyarı sitemini ABD’de hayata geçirdi. Uyarı sisteminin amacı intihar düşüncesinde olan kullanıcılarını bu fikrinden vazgeçirmek.

Facebook, bir süredir planladığı projesini intihar vakalarını önleye bilmek için, ABD’de kullanıcılarının hizmetine sundu. İntihara meyilli kullanıcılar artık intiharları önlemek için kurulmuş ulusal yardım örgütü “National Suicide Prevention Lifeline” ile Facebook üzerinden irtibata geçebilecek ve sohbet sistemi vasıtasıyla bir danışman ile anında konuşup yardım alabilecek.

Facebook intihar uyarısı butonu

Facebook konuya ilişkin bir önlem daha aldı. Bir Facebook kullanıcısı intihar içerikli bir mesaj ile karşılaştığında bunu bir buton ile Facebook yetkililerine bildirebilecek.  İntihar düşüncesi taşıyan kullanıcı ise kendisini güvenli ve gizli bir konuşma olanağı sağlayan yetkili çağrı merkezini aramaya teşvik eden bir e-posta alacak.

Hizmetin amacı sıkıntıda olan bir insana hızlı bir şekilde yardım etmek.”

Kimsenin bu durumu olayların dışında olsa dahi yaşamaması dileği ile.

YSM-üzgün

 

 

2 Yorum
 • Gürsel dogan
  05 Ocak 2012 saat 09:39

  16 sene önce bende intihar girişiminde bulunmuştum 3 gün komada yatım zor kurtardılar 🙁

 • admin
  05 Ocak 2012 saat 13:59

  İyi ki hayattasın
  Hayat yaşamak güzel
  YSM

Yorum Yazın