Serkan Solmaz, Altın Adımlarla hayat yeniden başlıyor

Toplumsal bilinç ve farkındalığının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapan herkesi çok takdir ediyorum. Ağustos ayında kendi ayağını kaybettikten sonra kurduğu “Altın Adımlar” hareketinin kurucusu Serkan Solmaz ile bir araya geldik. Sosyal yaşamdan iş hayatına engelli bireylerin kendisine yer bulması çok zorken Serkan Bey kendi durumundaki birçok kişinin hayatına dokunmuş.

İhtiyaç sahibi kişilerin projelerine kavuşmasına sebep olan bu güzel insanın hikayesini paylaşmak proteze kavuşmak isteyen diğer bireyler için umut olur diye düşünüyorum.

Fotoğraf @yesimmutlu71

Sevgili Serkan Solmaz ayağınızı kaybettikten sonra Türkiye’de ampute bireyler için “Altın Adımlar” hareketini başlattın. Yardım hareketine nasıl karar verdi n?

Bacağımı bir hastalıktan dolayı kaybettim. Ayağım 13.7. 2015 tarihinde ampute oldu. İlk başta direndim ampute olmasın diye. İki hafta sürdü doktora “evet ampute edebilirsiniz” demem. Ayağım kesildikten üç gün sonra durumun ciddiyetini anladım..

Yardım kararına Bodrum tatilimde bir delikanlı vesile oldu. Kendisinin ayak parmakları ampute olmuştu. Ağustos ayında kışlık ayakkabıyla yürüyordu. Benden fikir istemişti, kendi yaptırdığı protezle “rahat değilim” demişti bana. Maalesef o an yardımcı olamadım. Ben de daha yeni ampute olmuş biriydim. Şimdi olduğu gibi hem protez konusunda hem de Türkiye’deki kanunlar konusunda çok bilgim yoktu. İki sene konuyla ilgili Almanya’da araştırma yaptım. Ampute bireylere nasıl yardım edebilirim diye sürekli arayış içindeydim. Sonuçta İstanbul’da bir protez firmasıyla anlaştık.

Yaşadıklarından yola çıkarak insanlara umut oluyorsun. Yürüyemeyen kişilere protez sağlıyorsun. Tüm bu süreç nasıl işliyor?

Bize sosyal medyadan başvuru yapıyorlar. İsteyen kişinin hikayesi dinleniyor. Biz de gerçekten durumları yok mu diye araştırıyoruz. Ekip olarak onay verdiğimiz kişi, İstanbul’a gidiyor. Önce hastanın genel durumuna bakılıyor. Hayat şartlarını öğrendikten sonra günlük yaşantısına göre uygun olan protez seçiliyor ardından ölçü alınıyor.

Test protezi bir hafta içinde hazırlanıyor. Hasta bu protezle 2-3 hafta deneme ve rehabilitasyon yapıyor. Bu analizlerden sonra herhangi bir problem yok ise kalıcı protezine geçiliyor. Her teslimatta ve son kontroller için Almanya’dan Türkiye’ye gelerek ben de yanlarında bulunuyorum.

Altın Adımlar yardım hareketinde en çok hangi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Protezleri sağlama konusunda insanların bana güvenip destek olmalarında ilk zamanlar çok zorluk çekmiştim.

Fotoğraf @yesimmutlu71

Bugüne kadar kaç kişiye protez sağladınız? Protezlerin sağlık açısından takibini yapabiliyor musunuz?

Tabii ki Almanya’dan görülmeyen kahramanların desteğiyle 2019 yılından bu yana Türkiye’nin dört bir yanına yardım etmeye çalışıyorum.

Şimdiye kadar 7 vatandaşımıza protez desteğimizi sağlayabildik. Beraber çalıştığımız firma ve ben tüm bireylerle iletişim içindeyiz.

Altın Adımlar aracılığıyla proteze kavuşmak isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Instagram: @altin_adimlar2019, Facebook: Goldene Schritte (Altın adımlar) sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçebilirler.

Sevgili Serkan Solmaz umut dolu hikayenizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Yeşim Mutlu

21 Eylül 2022, Haberlercom

Yorum yok

Yorum Yazın