Selfie “me” yoksa..

-

Sosyal sorunluyum bilen biliyor. Son günlerde de yaşadığım olaylar çok üst üste gelince kendime deli sorular sormaya başladım. Sesli sorayım da siz de akıl verin bana. Allah aşkına, Selfie “ME”Z yokken biz ne yapıyorduk?

Hiç bu kadar kendimizi “Selfie, Me ” haline sokmuş muyduk? Selfie; Oscar selfiesine kadar bu kadar konuşulmazken #Selfie çekerek etiketleyen selfie bakanınız olarak “me” hakkında da biraz yazsam uygun olur dedim.

#me yani “ben, ben, ben“Instagram üzerinde istatistiklere göre en çok kullanılan hashtag (etiketler)’ler arasında 3 numarada yer alıyor. Hepimiz kendimizi severiz. Lakin son zamanlarda kendimizi hem severken hem de kendimizi ve hayatlarımızı paylaşırken aldık başımızı gidiyoruz. Anım yok ki “aaa bunu çekip instagrama koyalım “ diyen bir arkadaşım olmasın.

İğneyi kendime batırıyorum hemen. Fotoğraf hayatımda olmazsa olmaz.Lakin her anında farklı bir değeri var. 2011 yılında sosyal medya kullanımım çok fazla olduğu için kendime ne yapıyorsun sen dediğimi bilirim. Ardından da bağlılığım-bağımlılığa dönüşmeden kendime gereken sınırı koydum. Günümüzde de sosyal medya hesaplarımı yönetirken bu aklımdan hiç çıkmıyor. Hali hazırda sosyal medya beni değil ben sosyal medyamı yönetiyorum. Sizin de bunu dikkate almanızı şiddetle öneririm.

En çok kullandığım instagramdan örnek vereyim. Instagram profilimi takip etmek isteyen kişileri kontrol ederek takipçi olarak kabul ediyorum. Ve ben de takipçinin profiline bakarak takip etmeye başlıyorum. Bu başlı başına bir konu olarakta gelecek. Bana çok sorulduğu için bu cevabı buradan vermek istedim. İnstagram ben olarak yani YSM olarak yer aldığım tek yer . Sadece bazı özel ve fotoğraf yarışması  vb durumlarda profilim herkese açık oluyor. Tarih bitiyor hopp kapanıyor. Bu tercih benim “me arızam” ile ilgili işte. Paylaşımlarımı görecek kişileri en azından en başta görmek istiyorum. Profilim açık olsa çok daha fazla kişiye ulaşacağım ve kullandığım etiketlerle daha çok kişi görecek ama ben tedbiri elden bırakmıyorum.

San Diego State Üniversitesi’nden Jean Twenge’in yaptığı bir araştırmaya göre narsisizm ve sosyal medya arasında yüksek bir bağ varmış.

Selfie-Syndrome

Sosyal medya da ego patlamaları maksimumda. Eh kurumsal tanıtım ve reklam yapanlar  da size hemen ulaşabiliyor. “Ne kadar çok kişi takip ediyorsa o kadar iyiyim” duygumuz da coşuyor. İşte şu kadar takipçim var, bu kadar kişi beğendi, sen beni takip etmiyor musun hooop “ Narsisizm” hayatlara düşüvermiş.

Ee, şimdi YSM hem Selfie Bakanı ol, hem selfie, hem me etiketini kullan bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demez misiniz?
dersiniz. Ben de diyorum ki, “Selfie, Me“ etiketleri sosyal medya da daha çok görülme, daha çok duyulma isteğine ilaç oluyor. Malum, seyircisiz paylaşım olmaz. Etrafınıza ve kendi profilinize bir büyüteçle bakın lütfen. Takipçiniz çoğaldıkça daha fazla fotoğraf eklemiyor musunuz?

Ne olur unutmayın yarattığınız içerik yani sosyal medyada yayınladığınız her paylaşım kendi çıkarına uymayan kişiler tarafından uygunsuzca da kullanılabilir. Siz özel hayatınızı belki kaba olacak ama “özel hayatınızın  röntgenlenmesini” kendi ellerinizle paylaşırken bazı gerçek dahi olmayan “kimliksiz kişilikler” sizi içinden çıkamayacağınız durumlara sürükleyebilir. Bu sebeple kullanmakta olduğunuz ve kişisel olarak ellerinizle paylaştığınız sosyal medyanıza #selfienize iyi bakın.

Siz siz olun, sosyal medya hayatımızın en özel, en gizli yerlerinde fink atarken yine selfie çekin, paylaşın, ama sizin izin verdiğiniz ve sizin istediğiniz gibi en gerçek “ME” halinizle.

YSM-Selfie BAkanı

25 Mart 2014 benimgibi.com yazım  Selfie “me” yoksa..

Selfie “me” yoksa..

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

İstanbul Ticaret Üniversitesi’ndeyim Webinara beklerim

Çok heyecanlıyım. Dijital ekosistemde 2005'ten bu yana çok farklı platformlarda yer almama rağmen üniversite ve öğrencilerle buluşmak benim için çok başka bir...

Model ve Fotoğrafçı İlişkisi

Sanatsal, moda ve nüde gibi fotoğrafçının yeteneği ve modelin yeteneği ile arasında dengede duran bir model fotoğrafçı ilişkisidir. Yaratıcılık ve yönetmenlik fotoğrafçıdadır,...

Herkes kendi işinin patronu olabilir

Pandemide bir yılı geride bırakmak üzereyiz. Bir virüse teslim olan dünyada yaşayan bizler; hayatın içinde olmayı o kadar özledik ki... Bir an...

Sokağın Kokusunu Hissedebilir misiniz?

Sanırım Bruce Gilden'in sözüydü; "bir fotoğrafa baktığınızda sokağın kokusunu hissedebiliyorsanız, o sokak fotoğrafıdır" . Bunun üzerine denebilecek çok şey var ancak ben...

2021 Ocak İtalik Dergisindeyim

Fotoğrafı anlatmak, fotoğrafı konuşmak ve fotoğraf çekmek hayatımın en muhteşem duygusu. Hele ki bir de fotoğrafa değer veren insanlarla bir araya geliyorsam...

popüler kategoriler

Önceki İçerikDişe Dokunur Tatlar!.
Sonraki İçerikAlışveriş Yaşa-TIR!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar