Selfie çekmek cıvıklık mıdır?

13 Mayıs 2014 benimgibi.com yazım. Kaynaklar dışında yazının tüm hakları bana ve benimgibi.com aittir. Gelin birlikte okuyalım.

Selfie çekmek cıvıklık mıdır?

Cıvığım, cıvıksın , cıvığız.. Ben cıvığım sizi bilmem. Çünkü ben selfie çekiyor, çekmekle kalmıyor her yerde paylaşıyorum. Hatta bununla da yetinmiyor herkesi selfie çekin eğlenelim diye de gaza getiriyorum. Yine yetmiyor bunu dert edinip en iyi selfie nasıl çekilir diye anlatıyorum. Hırslıyım ya cıvığım ya her hafta da sizlere #selfiebakanı olarak yazı yazıyorum. Yani baş cıvık bile sayılırım.

Nereden çıktı bu cıvık hali? Vallahi ben çıkarmadım bu hafta yaşadığım bir deneyim esnasında bir kişi söyledi. Hem de ne söyleme. O veya bu kafa yormayın ben söylersem ancak bulabilirsiniz. Söylemeyeceğim 🙂

Bu hafta selfieye kurumsal taraftan bakacağım. Madem böyle cacık pardon cıvık işlerle uğraşıyoruz benden iyisi durumu anlatamaz herhalde.

selfieler

Selfie malum oscar selfiesi sonrası var olan yerini iyice taçlandırdı. Her ne kadar Samsung bunun viral bir kampnya olmadığını söylese de ben daha o gün 2014 yılının selfiesi oscardan diyerek yazı yazmış ve sonunda da “İşin görünmeyen diğer yanı ya da herkesin pek yazmadığı burada asıl kazanan marka da Samsung… Selfie çekilen telefon çok açık ortada. Samsung reklam için bütçe ayırsa bu kadar ünlüyü bir arada kullanabilir miydi bilmiyorum. Belki de bu selfie viral Samsung reklamıdır. Öyle veya böyle efsane olmuş efsane. Kaç kişi bu selfie de olmak için nefesini tutmuştur.” diye belirtmiştim. 

Şimdi o günden bu güne koskoca iki ay geçti. Ve #selfie öyle bir hal aldı ki size ancak sayılarla anlatabilirim. 

Unmetric tarafından hazırlanan “Year of the Selfie” infografiğine göre Ocak 2013’te Facebook’ta selfie’leri kullanan markaların sayısı 11, selfie yarışmaları düzenleyen markaların sayısı 13 iken, Aralık 2013’te Facebook’ta selfieleri kullanan markaların sayısının 129, selfie yarışmaları düzenleyen markaların sayısının ise 207’ye yükselmiş.

Yine Ocak 2013’te Twitter’da selfie’leri kullanan markaların sayısı yine 11, selfie yarışmaları düzenleyen markaların sayısı 252 iken, Aralık 2013’te Twitter’da selfieleri kullanan markaların sayısı 261, selfie yarışmaları düzenleyen markaların sayısı 781 olmuş. Selfie temalı kampanyalar oluşturan markalar arasında ise Dove, Toyota, Sony, Samsung, MasterCard başı çekmiş. Zaten yukarıda yazdığım linkte de bu bilgileri bulabilirsiniz. Ben sadece verileri size aktardım.

Son günlerde benimde içinde olduğum #selfie içerikli yarışmalar aldı başını gidiyor. 1 aylık dilimde 4 marka için yarışma tasarlamam istenmiş ve var olan ve bugün sona eren #lovefie yarışması sebebiyle diğer markalara hayır demiştim. YSM yani #selfiebakani olarak benim durşum çok net. Bir marka ile süre gelen bir işbirliğim varsa bir diğer marka basarım parayı alırım yarışmayı dese dahi beni alamaz. Çünkü ben yıllardır etik bakış açımla hareket ediyorum. Bu sebeple ne olursa olsun hesap dahi yapmam. Tabiki fatırlara ödenecek ve biz para kazanacağız ama tamamen duygusal 🙂 

İşte bu bakış açısından yola çıkarak size son dönemde başlayan selfie akımıyla çok yakında #selfie merkezli pazarlama ve yarışmalarını çok daha yoğun kullanıldığını göreceğiz diyorum. Öyle ki,selfie son 9 ayda en çok büyüyen davranış modeli olmuş durumda. Markalar içinse ömür boyu kullanabilecekleri sınırsız bir eğilim yolu bana göre. Çünkü insanlar gerçek anlamda eğleniyor ve takıntı halinde sevsede sevmese de selfie çekiyor. Sosyal medya da daha bir “büyük” dijital takıntı bulunmadığı sürece #selfie’nin yerini kimseye bırakmaya hazır değil.

Malum geçtiğimiz haftasonu “anneler günü” gibi büyük kampanyaların etrafımızda döndüğü bol selfieli yarışmaların geride kaldığı zaman dilimini atlattık. Bu arada tüm annelerin anneler gününü yeniden kutlarım. Benim için “Bir anne bir güne sığmaz. Evlatları sağlıklı, huzurlu ve mutluysa annelere her gün #annelergünü yazdım twittera #ysmozlusozu.

Konuyu dağıtmayayım. Selfie etrafında gerçekleşen kampanyalar gerçekten başarılı sonuçlar yaratıyor. İnsanları bu konuda teşvik etmek yeterli. Lakin markaya olan güvenini artırmak için izlenecek strateji de şart. Hepimiz kendimizi selfie ile iyi hissediyoruz. 

İçinde selfie olan kampanyalara hem katılım kolay hem de eğlenceli. Bu sebeple olumlu bir marka mesajı yayılması için önemli rolü var. Ama yine de işin içinde insan olduğunu unutmamak lazım. Bakarsınız selfie kültürü toplumsal narsisizme teşvik ediyor diyen de çıkabilir. Burada hemen Türk Hava Yolları’nın “Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout” videosunun bir haftadan az bir sürede 74 milyondan fazla görüş topladığını örnek gösteririm.

Ben kendimce size selfienin en büyük başarısının sebebi doğal ve sosyal ifadelere dayanması diyorum. Kendi adıma hep söylüyorum kendimi en samimi halimle paylaştığım yer instagram ve selfie çekmek beni çok eğlendiriyor. Kiminle selfie çeksem de gülüyor, güldürüyorum. Bir de bulunduğunuz ortamda anında paylaşıyorsunuz. Ama unutmayın ki görsel paylaşım sadece başlangıçtır. Eğer bir hikayeniz varsa ve bu hikayeye herkesi katabiliyorsanız doğru noktadasınız demektir. 

Hikayelere ve hikayesi olan insanlara bayılıyorum. Bu sebeple de ne olursa olsun beni gerçek hayat besliyor. İletişimde olduğum herkesten farklı hikayeler geliyor. Bazen bir olay karşısında ne yapmam gerektiğini öğreniyorum, bazen de nasıl olmaması gerektiğini…

Geçtiğimiz hafta Yemek Devrimi Günü‘nü öğrendim mesela arkadaşlarımla yediğim bir öğlen yemeğinde. Sonra hikayenin detaylarını istedim sağolsun paylaştılar. Konu sağlıklı yemek olunca akla gelen ilk isimlerden biri benim için Jamie Oliver. Malum onunda dört çocuğu var. Yıllardır da tv ekranlarından çocukların sağlıklı ve iyi yemek için verdiği savaşı izliyorum. İşte o gün benimle Food Revolution Day yani 16 Mayıs Yemek Devrimi Günü‘nden bahsettiler. 16 Mayıs’ta 74 ülke ve Türkiye’de gerçekleşecek bu yemek günü için siz de çocuklarınızla birlikte yemek pişirirken,yemek, malzeme, beslenme ile ilgili renkli, keyifli fotoğraflarınızı ya da videolarınızı paylaşabilirsiniz. Bakın sosyal sorumluluk içeren çok güzel dikkat çekici bir selfie örnek.Fotoğraflarınızı 16 Mayıs günü akşamına kadar #FRD2014 ve #jamiesitaliantr etiketleri ile ile instagramda paylaşın ki bir de üzerine ödül kazanabilesiniz benden söylemesi.

Ben size satırları yazarken ünlü şovmen Beyazıt Öztürk’ün Miss Turkey Güzelleri ile Selfie Çekme Mücadelesi videosunu izleyip gülme halindeyim. Bakın, selfie her yerde. Benim de söylemek istediğim bu…

beyazselfie

 

İster cıvıklık olsun, ister pazarlama stratejisi. Buna duyarsız kalmak ve tepki göstermek çok akıl karı değil.

En iyisi mi çekin bir selfie gitsin!

Ayrıca 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Bizim evde iki kere kutlanacak gün. Çünkü en küçük civcivim Mira’nın doğum günü. İyi ki doğurdum prenses seni. 

Annish YSM #SelfieBakanı 

Selfie çekmek cıvıklık mıdır

Yorum yok

Yorum Yazın