Şaraptan Sonra Zeytinyağı Tattım :)

Göktürk her geçen gün büyüyor. Yeni mağazalar, cafeler , sürekli yeni yerler açılıyor. Geçtiğimiz gün mailboxuma bir mail düştü. Göktürk’te oturan kişilere yenilikleri içeren tanıtım maili gönderiyorlar. Ne olup bitiyor üç aşağı beş yukarı haberdar oluyoruz.

İşte mailin içeriği zeytinyağ ve başlığı BEHRAM olunca ben merak etmeden duramadım. Hem memleketim hem de zeytinyağ  benim için vazgeçilmezler.

Nedir ne değildir öğrendim. Dün zeytinyağ seminer ve tadım gününe gittim. Ama gidiş ne gidiş. Behram zeytinyağlarının sahibi Emre Bey, İstanbul İstanbul evleri klüp evin de bu organizasyonu sağlamış. Kişilere özel tadım düzenliyor gidince öğrendim. Benden önce Sema Hanım oradaydı bir iki kare fotoğraflarını çekeyim dedim ama rezalet makinanın beynini yani hafıza kartını evde unutmuşum Tabi fotoğraf çantasız çıkayım sadece makinamı alıp kendi çantama koyayım dersem olacağı budur. Ev yakın olunca hemen gittim aldım ama böyle bir durumla başka bir yerde karşılaşsam halim ne olurdu düşünemiyorum. Çantam da üç tane kart var ama o an sıfır çektim işte 🙂

Emre Bey, eskiden reklamcıymış. Reklamcı dediysem sıradan reklamcı değil hoş reklamcının sıradanını da hiç görmedim ya neyse 🙂 Zaten az önce kendimi sıfır hissetmişim bir de Emre Bey  getty images’in ürün ve hizmetlerini türkiye pazarına sunan serimaj’ın kurucu ortağı olup sonrasın da  işi gücü bırakmış zeytinyağ ile uğraşmaya başlamış çıkmasın mı? Tam bir çuvallama benimkisi

Neyse neden Behram dedim ? Çünkü Behramkale köyün de yaşıyormuş İstanbul’da olmadığı zaman. Kıskanıyorum işte böyle insanları ben. Daha önce yazdığım tarladan eve bloglamam da zihni sinir fikirlerimi okuyabiliyorsunuz.

Emre Bey boş durmamış tabi . 14 yıllık zeytinyağı üreticisi ve O.N.A.O.O. / İtalyan Ulusal Zeytin Tadımcıları Birliği tarafından eğitilmiş bir Zeytinyağı Degustatörü olduğunu konuşurken öğrendim. Vay be şaraptan sonra Zeytinyağ Degustatörü ilginç geldi bana çok. Tadım esnasında kokulara aranız nasıl dediğin de kedi gibiyim kokulara karşı deyince şaşırttım bilmiyor ki YSM kokulara karşı çok hassas. Aslan burcu kedi ruhu ondan olsa gerek değil mi?

Bundan sonra onun konuşmalarını buraya yazıyorum Bunlar onun söyledikleri dilim döndüğünce aktarıyorum vallahi. Ben yaşadıklarımı yazarım ve çektiğim fotoğrafları koyacağım size 🙂 Biraz da Emre beyin arşivinden kullanacağım 🙂

” Behram benim 6 yıl önce oluşturduğum bir marka. Bunu oluşturmada ki amacım  damak tadı gelişmiş, rafine zevklere sahip gurmelere her sene tam damak tadlarına uygun lezzette zeytinyağını özel üretmek. Bu amaçla farklı zevklere hitap eden 3 değişik lezzet belirledik. Vahşi, Sakin ve Dengeli olarak adlandırdığımız bu lezzetleri abonelerimiz için özel üretiyoruz. Zeytinyağları İtalya’da üretilen özel çelik tanklarda evlerine teslim ediyoruz.  Tanklarımız 5 litreden 50  litreye kadar farklı ebatlarda. Zeytinyağını herkes  istediği ebattaki tankta kullanmayı tercih edebilir. Sıktırdığınız miktar 40 litre olabilir ve siz 10 litrelik tanklarda kullanmak isteyebilirsiniz. O zaman yağınızı sizin adınıza saklıyor ve tanklarınız bittikçe boşunu dolusuyla değiştiriyoruz.

Bu tankları seçme sebebimiz yağın nefasetini uzun süre koruması. Zeytinyağını sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanmak için taze tüketmeliyiz. Bir yıldan eski yağlarda vitamin, minerallerin kaynağı, antioksidan özelliğini yağa katan Polifenoller ve Biyofenollerin bir kısmı uçmakta. Bunları bir yıl boyunca yağda tutmak için yukarıda bahsettiğimiz çelik tanklarda saklamak en iyi çözümdür. Üyelerimizin sağlıklı ve taze zeytinyağı tüketebilmeleri için  yıllık ihtiyaçlarını onlara özel üretiyoruz. Ve bunu her sene yapıyoruz.

Toplu üretim ve ön ödemelerle kaliteli saf zeytinyağını daha uygun fiyatlarla elde ederek tüm yemeklerde yüksek kalitede zeytinyağı kullanmalarını sağlıyoruz. Her sene üyelerimiz için yaptığımız üretimlerin %10 fazlasını üretiyor ve yıl içinde  50 yeni zeytinyağı severin de aramıza katılmasını sağlıyoruz.  Özellikle kuzey Ege’de yerleşik kaliteli butik zeytinyağı üreticileri ile birlikte çalışıyoruz. Yıl içinde zeytin ağaçlarına gösterilen özen, bakım, sulama, budama vs. en kaliteli zeytinleri elde edecek şekilde yapılıyor. Zeytinler en lezzetli yağı elde etmemizi sağlayan erken dönemlerinde elle toplanıyor ve hiç bekletmeden tamamen mekanik yöntemlerle ve hiç sıcak su kullanmadan sıkılıyor. Biraz dinlendirildikten sonra kullanıcılara yollanıyor.

Web sitemizde zeytinyağı ile ilgili çok kapsamlı bir “Sık Sorulan Sorular” bölümü hazırladık. Bu konuda merak edilen her detaylı bilgi için bu kaynağı kullanabilirsiniz. ” dedi bana… Gerçekten toplu halde bir arada tek bir sitede bu kadar bilgi yok. Sırrını sordum bir çok kaynaktan derlemişler.

Uzun lafın kısası şarap tadımından sonra zeytinyağı seminerine de katıldım, tattım, bir yağ da kusacak gibi oldum az çaktırdım sonuçta “vahşi lezzet “sever çıktım 🙂  Farklı bir deneyim yaşamak ve nefis zeytinyağa sahip olmak isterseniz ulaşın test edin. Aslında kişiye özel demeliyim çünkü üretimi kimler yok hepsini öğreniyorsunuz.

Çetin Amca mı, Fatma teyze mi? 🙂 Ha bu arada Emre Bey bana mail vb atmadı blogum da yazmam için merakımdan ben kendisini deştim deştim ilgi alanım ve zamanım olunca sizinle paylaşmayacağım bir an bile yok hayatımda. Ben minik bir şişe aldım yarım litre 12,5 Tl , 2,5 TL ödeyemedim bozuğum yoktu 🙂 Perakende satışı yokmuş Kanyonda bir rest sadece satılıyormuş öyle.. Şişesini atmaya kıyamam çünkü şişenin dibinde güneş logosu var YSM demek güneş demek , temmuz demek, aslan burcu demek. Ayrıca  ben Güneşin Kızı Bastet değil miyim eski Mısır’dan tüm karmik geçmişimde çıkan 🙂

İşin alışveriş kısmı yani almak test etmek içn kendisine ulaşın web sitesi zaten manyak güzel ttp://www.behram.com.tr

Biz sonra tadımı vb unuttuk Semra Hanım ve Emre bey tatlı bir sohbete daldık. Çok şanslı olduğumu ve doğru yerde doğru insanlarla karşılatığıma inanırım. Anlamlı tesadüfler derim ve dün yine buna şahit olmak güzel yanı. Hamd olsun!..

YSM_Çanakkaleli_ Zeytinyağı köyünden_ Hemşeri  🙂

Yorum yok

Yorum Yazın