Sanat, moda, spor ve her yerde #selfie

Yeşillikler içinde, huzurun tam ortasından sizlere yazarken bir anda aklıma bu yazı düşüyor. Hayata dur diyerek kısa bir mola vermek için en yakın yere kaçtık. NG Hotels Güral Sapanca’dayız. Burası #benimgibi çocuklu anneler için ideal. Malum, anne olunca kırk dereden su getiriyoruz. Çocuk dostu olsun, mini kulüp olsun, aktivite olsun. Ama haklıyız, anne olduktan sonra tüm radarlar farklı çalışıyor. Düşünsenize, eskiden sırt çantanızla gittiğiniz kaçamaklara şimdi mümkün olsa çocuğunuzun odasına tekerlek takıp sürükleyesiniz geliyor. Bizim kızların yastıkları, ayıcıkları her yeri dolaşıyor. Yani buradan anlayın ilk detayı…

Çocuklar şu an Sincap Kulüp’te. Ben de kahve eşliğinde size yazıyorum. Eh, haftalık selfie dozumuzu da almadan olmaz.

Hazırsanız ilgimi çeken bir iki selfie haberi sonrası size en çok kullanılan selfie aplikasyonları ve sanat, moda ve spordaki selfie akımını yazacağım.

Sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da #selfie pozunu gördük. Malezya Başbakan’ı Necip Razak ile çektirdiği #selfie tüm haber sitelerinden flaş haber olarak pozu gündemimize yerleşti. Ani başbakanımız da #selfie modasından eksik kalmadı. İki başbakanın selfiesi milyon dolarlık anlaşmanın hatırası diyip geçiyorum.

İlk selfieyi bir klibim için ben çektim diyen Demet Akalın’a kötü bir haberim var. Kadir İnanır’ın 1975 yapımı Pisi Pisi filminin bir sahnesinde, fotoğraf makinesiyle selfie çektiği sahne sosyal medyada “Selfie’nin atası” olarak yerini aldı. Üzgünüm Demet, Selfie Bakanı olarak sana bunu söylemek zorundaydım.

Türkiye’de selfie, Oscar ile hız kazanmış olsa da dünyada durum çok farklı. Ekim Ayında Londra’da açılan “National #Selfie Portrait Gallery” sergisinde 17 sanatçı en fazla 30 saniye süren kısa filmlerle #selfie konseptini yorumladılar.Mesela bir video da burada.

Yine Ekim 2013’de Lyon Bienali’nde bir sanatçı koridorlarda soyunurken bir yandan da kendi fotoğraflarını çekerek farklı bir performansa imzasını attı.

Dünya’da ve Türkiye’de bütün moda bloggerları ve tasarımcılar kıyafet denerken, ayakkabı/çanta seçerken ya da beğendikleri ürün ile selfielerini paylaşıyor. Düşünün, moda ve selfie arasında da muhteşem bir çekim var. Hatta durum biraz narsizme yaklaştı. Tasarımcılar kendi yüzlerini kampanya yüzü olarak kullanmaya başladılar. Bizden henüz bu kadar abartan olmasa da tüm bloggerlar ve ünlüler bol bol selfie çekiyor.

VOGUE dergisi de nisan ayı sayısını #selfieye ayırmış. Ve ben moda çekimlerinden röporatjlara ve incelemelere çok başarılı buldum. Belki de çoktan okudunuz bilmiyorum.

Geçen hafta Selfie ile ilgili tişört, çanta vb bir çok ürün ortaya çıktı demiştim. Bu hafta da ortalığı CELFIE yazan ürünler sardı. Yani bu yıl selfieden kurtuluş yok. Spor da ise selfie #sportingselfie etiketiyle hzıla yayılıyor. İnstagram da henüz çok görülmese de twitter da çok ciddi baş gösterdi. Yakındır her yere zıplaması. Ülkemiz adına üzgünüm bu selfilerde epey kilo görebiliriz.

Gelelim instagramdan sonra en çok kullanılan selfie aplikasyonlarına…

Perfect365: Yüzünüzün pürüssüz, doğal görünmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu aplikasyon ile Annie Leibovitz fotoğraflarına benzeyen bir yüze kavuşabilirsiniz.

Retrica: Yüzlerce efekt ve fotoğraf düzenleme seçeneği sunuyor.

SkinneePix: Basit ve hızlı bir şekilde selfie fotoğraflar çekmenizi sağlayan bu uygulama ile aynı zamanda 2,4 ve 6 kg daha zayıf görünebiliyorsunuz.

Shots: Adı üzerinde kolayca selfie çekip paylaşabiliyorsunuz.

Frontback: Ön ve arka kamera modunu tek bir ekranda görmenize ve ilginç kareler yakalamanıza imkan veriyor.

Selfie Cam: Tek ve toplu selfie çekimlere imkan tanıyan kolay kullanımlı bir uygulama. Sadece paş barmağınızı kullanarak mükemmel selfie görüntüleri oluşturabilir, düzenleyebilir ve sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz.

Whitagram: Fotoğraf Arkaplan ve Çerçeve Uygulaması Lakin instagrama sığmayan fotoğraflarınızı bu aplikasyon ile rahatlıkla sığdırabilirsiniz.

Bu kadar selfie haberi ve selfie aplikasyonlarından sonra sizden de bol #selfie çekmenizi istiyorum. Hatta bununla yetinmeyip instagramda #lovefie ve #afillikitap etiketiyle paylaşın. Çünkü 14 Nisan – 15 Mayıs tarihleri arasında geçerli olan yarışma var. İçinde aşk, sevgi geçen ve size mutluluk veren fotoğraflarınızı paylaşıp en beğenilen10 fotoğraf arasına girerseniz, en sevdiğiniz kareler hem fotokitaba dönüşecek hem de birinci olan kişiyi Selfie Bakanınız olarak bendeniz fotoğraflayacağım.

Daha detaylı bilgiyi blogumdan okuyabilirsiniz.

Bu hafta da selfiemiz bol olsun. Çekin bir #lovefie” gitsin!

YSM-Selfie Bakanı

22 Nisan 2014 benimgibi.com yazım. Sanat, moda, spor ve her yerde #selfie
Sanat, moda, spor ve her yerde #selfie

Yorum yok

Yorum Yazın