Sanal şiddete uğramamak için nelere dikkat etmek gerekir?

-

30 Eylül 2014 benimgibi.com “Nerede kalmıştık” başlıklı yazım.  Önce sağlık, önce güvenlik…Dostlarını yakın tut, ama düşmanlarını daha yakın!

YSM- Selfie Bakanı

Nerede Kalmıştık?

Önce sağlık, önce güvenlik…

Dostlarını yakın tut, ama düşmanlarını daha yakın!

Son yazımın üzerinden epey zaman geçti farkındayım. Lakin büyük heyecanlarla beklenen bir ayı; mutlulukla yaşanan yazın son iki ayını hasta olarak geçirdim. 

Uzun uzun yazmak niyetinde değilim. Ama beyaz gömlek sendromu yaşadığım kesin.

Nihayetinde hepsi geçti gitti sonuçta bana kalan reflü oldu. Hastalık haneme bir de reflüyü ekledik ama üzülüyor muyum hayır? Yaş 43 olacak bunlar, lakin yavaş yavaş gelsin.

Meğer hiç hazır değilmişim hastalık haline.

Ben kendimi hala 18 sanarken Allah’ın tokadı yok ki anlayana. Velhasıl artık sağlıklı yaşam bilincime ve dikkat etmem gerekenler listesine bir kaç kalem daha eklendi.

“Sanal dünyada üç mavinin sırrı…” Yazımın sonunda “Sanal şiddete uğramamak için nelere dikkat etmek gerekir?” başlığıyla bir yazı yazayım dediğimi hatırlarsınız. Gerçekten kafama saksı vb. düşmeden geleceği görmüş olabilir miyim?

Jennifer Lawrence, Kate Upton, Selena Gomez gibi ünlülerin icloud hesapları ağustos ayında hacklenmiş ve çıplak fotoğrafları gündemi meşgul etmişti.

Bundan bir kaç gün önce de Rihanna, Kim Kardashian, Avril Lavigne, Scarlett Johannson, Emily Ratajkowski, Michalka Sisters, Leven Rambin, Meagan Good, Rachel Nichols, Gabrielle Union, Amber Heard ve daha pek çok ünlü ismin fotoğrafları paylaşıldı. Belki de bu başlangıç bilemiyoruz. Sanal şiddetse buyrun size şiddet.

Sosyal ağlar günlük hayatın niteliğini arttırmakla beraber, kişilerin özel hayatlarını deşifre etmesi nedeniyle çok kişi tarafından eleştiri konusu. Peki, özel hayatlar deşifre edilmeden duruluyor mu “hayır”.

Hepimiz kendi ellerimizle hayatımızın en özel anlarının anahtarını veriyoruz. Herkes like ve beğeniler arasında zaman geçiriyor. Ama hayat bundan ibaret değil hatta olmamalı. Hep söylediğim gibi lütfen kendi hayatınızı kendi ellerinizle kendinize zehir etmeyin.

Peki, sanal şiddete uğramamak ya da böyle bir durum ile karşılaşmamak için ne yapmak gerekir?

Size kısaca özetleyeyim:

• En başta konunun farkında olmak ve korunmaktan gerekiyor.
• Sosyal ağlarda var olan ama gerçek hayatta tanışmadığınız kişilerle özel bilgilerinizi sanal ortamda asla paylaşmayın.
• Sanal arkadaşlığınızı gerçek dünyaya taşırken dahi temkinli olun ve kişilere fazla güvenmeyin.
• Sosyal ağlar, mail , banka vb şifrelerinizi bu kişilerle asla paylaşmayın.
• Kişisel bilgilerinizi internette veya sosyal medyada yaymak gibi davranışlar sergileyen kişileri hemen afişe edin.
• Sosyal ağlar aracılığıyla şahsınıza tehdit vb davranışlar yapılıyorsa hemen ailenize bildirin, yetkili kurumlarla bağlantıya geçin.
• İstemediğiniz halde fotoğraf/video vb çekilmesine ve paylaşılmasına izin vermeyin.
• Keşke paylaşmasaydım diyeceğiniz hiç bir paylaşımı yapmayın.
• Unutmayın; paylaştığınız her türlü bilgi silinmeden kalabilir. Gönderileriniz size masum görünse de, sonradan hayatınızı olumsuz bir biçimde etkileyebilir.
• Tanımadığınız kişileri arkadaş listenize eklerken bir daha düşünün.

“Dostlarını yakın tut, ama düşmanlarını daha yakın!” der Baba (The Godfather) film de…

Siz de unutmayın ki “İnternetin gizlisi saklısı yoktur!”

Haftaya bol selfieli pardon özçekimli bir yazıda buluşmak dileğiyle…

Nerede Kalmıştık

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Yoksa siz hala >>postnick’inizi almadınız mı?

Kullanıcı adınızı belirleyip posta adresinizi ekliyorsunuz. Sonra istediğiniz kişiye ya da kuruma sadece bu kullanıcı adınızı veriyorsunuz. Adresine istediğiniz her neyse hemen...

Çocuklar için kitaplar

Eylül ayında fantastik edebiyatı çocuklara sevdiren yazar, editör ve Türkçe öğretmeni Ömer Ünal ile yollarımız kitabı aracılığıyla kesişti. Kitabının ismi "Yeşim Taşı...

12 Nisan 2021, Koç Burcunda Yeni ay ve Burçlara Etkisi

Koç Burcunda Yeni ay; 12.04.2021; 22° Koç Burcu Sabian Sembolü;  “Ağır ve değerli ama örtülü bir yük taşıyan pastel renklerde bir kadın” Ruhunun derinliklerinde hangi...

Seni çok sevdik “Clubhouse”

Sosyal medya her zaman yeni yıldızlarını yaratıyor. Tüm dünyada sayısız habere konuk olan bazı kişilerin çok sevdiği bazıların nefret ettiği TikTok uygulaması...

Dijital Dönüşüm: İklim Değişikliğiyle Mücadelenin Anahtarı Olabilir mi?

Dijital bir çağda yaşıyoruz. Ancak yaşadığımız gezegen dijital değil ve kaynakları sınırlı. Çağımızın en önemli sorunlarından biri de hiç kuşkusuz iklim değişikliği.  2020'nin hikayesinin...

popüler kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar