Saf su nedir

SAF SU GERÇEKLERİ

Geçtiğimiz haftalarda sevgili Dilara Koçak Kilimanjaro’ya  zirveye ( 5895 metre)  tırmandı. Tüm serüvenini instagram hikayeleri aracılığıyla heyecanla izlediğimiz bu yolculukta yaşadığı zorluklar karşısında ki azmi ve kararlılığı ilham vericiydi.

Yüksekliğe alışmak için özel egzersizlerden, nehir suyu içmesine, duş alamadan elektriksiz buz tutan çadırda uyumasına, telefon şarjı için sırt çantasında ki güneş paneli ile yaşaması muazzam bir deneyimdi 15 kilo ağırlığında ki sırt çantasını taşırken azalan oksijene karşı direnmesini  “ha gayret, dayan Dilara” diyerek izledik. 

Bu yolculuk doğanın gücünü bizlere gösterirken; doğanın şartlarına uymanın önemini gözler önüne serdi. Sevgili Dilara; içme suyu için nehir suyunu dezenfekte ederken acayip endişelendim. Ya enfeksiyon yaşarsa, içtiği su temiz mi, saf suya dönüşüyor mu?

Suya genel olarak bakarsak; sağlığımız için oksijenden sonra en önemli ikinci gereksinim su. Yemek yemeden uzun süre yaşasak bile su içmeden uzun süre yaşayabilmemiz mümkün değil. Düşünün ki vücut suyumuzun %10’unu kaybettiğimizde yaşam tehlikesi söz konusu 🙁 

Diğer bir yandan Dünya’da her 10 kişiden biri suya erişemiyor. Doğal kaynaklarımızın kendini yenileme hızından tüketim hızımız yüksek. Dünya SOS veriyor ve “Su” bunlardan sadece bir tanesi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre;

– Dünya nüfusunun %85’i gezegenin yarısının en kuru olduğu yerde yaşıyor.

– Dünyada her saat başı 200 çocuk kirli su nedeniyle hayatını kaybediyor.

– Her yıl 3,41 milyon kişi temiz su, sanitasyon ve hijyene bağlı sebeplerle hayatını kaybediyor.2

– 783 milyon kişi temiz suya, 2,5 milyar kişi de yeterli sanitasyona ulaşamıyor.

– Yılda 6 ila 8 milyon kişi suya bağlı hastalıklar veya afetler sonucu hayatını kaybediyor.

Su ile ilgili üzücü tablo ortada. Dünyada su ile ilgili tablo bu yöndeyken ; son günlerde “Saf su, ütü suyudur. Bebeğinizin cildine ütü suyu mu süreceksiniz? Sürmeyin! Doğru su çok yakında!” TV reklamı her yerde karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca da merak kaçınılmaz. “Saf su, nedir ne değildir?” diye baktığımda da aşağıda okuyacağınız satırları size özetlemek isterim.

SAF SU NEDİR?

Saf su; doğada hiç bir şekilde bulunmayan, doğada bulunan suyun kimyasal işlemlerden geçmesi ile elde edilen su olduğunu görüyoruz. Bu sebeple de saf su içinde çocuklar ve yaşlılar için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, sülfat gibi mineraller bulunmuyor.

Sertlik değeri çok düşük olan sular (yağmur suyu vb)  bir tür saf su sayılıyor. Saf suyun içinde mineral bulunmadığı için tadı içtiğimiz sudan çok farklı ve yavandır.

Saf su televizyon reklamında da söylendiği gibi genellikle akü suyu ve ütü suyu olarak kullanılmakta. Bu sebeple saf su demek temiz su demek anlamına gelmiyor. 

SAF SU NERELERDE KULLANILIR?

Laboratuvarlarda insan eliyle ve endüstriyel kullanım alanları ( makine, kimya, temizlik vb) için üretilen saf suyu kullanmak bizim için zararlıdır. Saf su genel olarak endüstriyel süreçlerde, sanayide ve laboratuvarlarda kullanılır.

SAF SU ZARARLI MIDIR?

Hipotonik ortam özelliği gösterdiği için canlı ile temasının zararlı olduğunu her yerde okuyabilirsiniz. Otomobil akülerinde akü suyu ve ütülerde ütü suyu olarak kullanılan saf  suyu cildimize sürdüğümüzü düşünemiyorum bile!

“Saf su elde etme işlemi, sudaki sodyum, kalsiyum, demir gibi önemli mineralleri yok ettiği için saf suyun içme suyu olarak kullanımı tartışmalıdır, bazı doktorlar ve bilim insanları saf suyun içme amaçlı tüketiminin sağlıksız olduğunu belirtmektedir. “ bakınız https://www.cnnturk.com/saglik/canan-karataydan-yeni-oreni-saf-su-icmeyin

Hücreleriniz, saf suya maruz kaldığında onu emerek içine geçirerek şişecektir. Eğer saf su içerseniz, bu durum vücudunuzdaki elektrolitlerin dengesini bozar. Bu, ciddi biçimde su zehirlenmesine ve beyinde hasara, komaya ve hatta ölüme neden olabilir.

Kaynak: http://isciencemag.co.uk/features/fact-of-the-day-1/

Saf ile doğalın ne kadar farklı olduğunu bir televizyon reklamı sebebiyle de olsa karıştırmamamız gerekiyor. Saf su, tamamen bilimsel olarak çeşitli endüstrilerde ihtiyaç duyulması ile ortaya çıkan, laboratuvarlarda üretilen bir su. Bu sebeple doğal değil ve içilemez, cilt için kullanılamaz.

Vücudumuz için zararlı olan doğada hiç bir şekilde bulunmayan bu suyun sadece tıp, laboratuvar hizmetleri, metal sektörü, elektronik sektörü, cam ve plastik sektörü, kimya sektörü gibi alanlarda kullanılacağını unutmayın.

YSM

Yorum yok

Yorum Yazın