Sabit Akkaya’dan Covid-19’a karşı “Hygiene Point konsepti”

Pandemi sürecinde en çok eleştiriyi saçlarımdan aldım. Canlı yayın yaparken doğal olarak yüz ön planda olduğu için saçım ile ilgili fazlasıyla mesaj geldi. Sebep; dip boyası gelen saçlarımı evde boyamamış olmamdı. Estetik ve görsel olarak kadının eleştirilmesine ve obje olarak değerlendirilmesini doğru bulmuyorum. Bu sebeple gelen eleştiriler bir kulağımdan girdi bir kulağımdan çıktı.

Saçlarımı boyatmamamda ki en büyük sebep kuaförüm Sabit Akkaya’nın  pandemi ilan edilmesiyle birlikte salonlarını kapatmasıydı. Evde kendi saçımı boyamaya da cesaretim yoktu açıkçası. Mayıs ayında kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte bazı yerer hemen hizmet vermeye başlamıştı. Mayıstan haziran ayına kadar da Sabit Akkaya ve ekibini sabırla bekledik. Çünkü Sabit Bey; hizmet vermeye başlamadan önce sürece hazırlanmak ve bizler için en iyi hizmeti sunmak için izin istedi. 

 Ne zaman ki Sabit Bey hizmet vermeye başladı ben de randevumu aldım ve saçımı boyattım. Tam üç ay sonra saçımı boyatacak olmak beni çok heyecanlanmıştı. Neredeyse her detayı fotoğrafladığım için bugün bu yazıyı yazarken iyi ki çekmişim diyorum 🙂 Yazdıklarım kadar detayı fotoğraflarda da görebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı berberler, kuaförler ve güzellik merkezlerinde alınması gereken önlemleri Sabit Bey’in fazlasıyla alacağına emindim. Zaten şu anda da Sabit Bey kadar önlem alan başka bir yer var mı bilmiyorum. Varsa yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sabit Bey’in “Swissotel The Bosphorus, Sabit Akkaya Salonu”‘nda  aldığı önlemleri aşağıya özetleyeceğim. 5 Haziran günü yaşadığım bu deneyimimi iyi ki canlı yayınla belgelemişim. Umarım çok kişiye fikir ve ilham verir bu önlemler.

İnsana verdiği değerle salonunda olağanüstü önlemler alan Sabit Akkaya ve ekibine çok teşekkür ederim. Sağlıkla, güvenle, huzur içinde saçımı boyattım. İyi ki Sabit Bey gibi bizi bizden çok düşünenler var. Kendisine her zaman çok saygı duyuyorum.

https://www.instagram.com/tv/CBDEE7OAMSD/?igshid=k7i9xseelw6w

 

Saçımı boyatırken salonun Diversey Türkiye ekibinin hijyen denetimine de rastlamam büyük bir tesadüf oldu. Sabit Bey ve ekibi denetimden tam not aldığı gibi “eksiği yok fazlası var” sözünü bizzat kulaklarımla duydum. Bu videoyu da yazının sonuna ekledim 🙂 

Gelin şimdi Swissotel The Bosphorus, Sabit Akkaya Salonu’nda “Hygiene Point Konsepti” altında sunulan hizmetler ve getirilen standartları size özetleyeyim; 

 • Temassız ateş ölçer ile misafir karşılamasında ölçüm yapılıp kaydediliyor.
 • Misafirlerin çanta ve ceketleri hijyenik poşetler ile paketlenerek salona alınıyor. 
 • Olası durumlarda hizmet verilen misafir ile irtibat sağlanabilmesi için ‘Müşteri Covid-19 kontak formu’ kullanılıyor. 
 • Bu formlar imzalanırken kullanılan kalemler, tek kullanımlık ambalajlanmış poşetler ile sunuluyor.
 • Bilgilendirme ve onam formu ise misafirlerin anlık sağlık durumunu beyan ettiği bir belge. 
 • Salon içerisinde servis koltukları azaltılarak fiziksel mesafenin korunması sağlanıyor.
 • Ölçüm yapılarak belirlenmiş yer işaretlemeleri, servis alanlarında kullanılan pleksiglas ayraçlar ve yıkama alanında kullanılan damperli cam seperatörler ile mesafe belirlenip yakın temas önleniyor.  
 • İyonize hava temizleyiciler ve ozon cihazları gün boyu belirlenen saatlerde, UV sterilizasyon cihazı ve ULV Cleanvac makinası ise gece boyunca salonu dezenfekte ediyor. 
 • Terasta mesafesi belirlenmiş manikür alanları, salon önündeki fuayede ise bekleme alanları oluşturularak, salonda verilecek koltuk hizmet sayısı sınırlanıyor.   
 • Salon içinde protokol bariyeri ile sınırlanmış bekleme alanı, 1 kişiye kullanım imkanı sunuyor ve her kullanım sonrası dezenfekte ediliyor.
 • Salonda hizmet veren mutfak yerine, yiyecek & içecek hizmeti Swissotel Sabrosa Restaurant’tan müşterilerimize özel %30 indirim ile sunuluyor. 
 • Salona ulaşan koridorlarda, yerlere uygulanan yönlendirmelerle kadın ve erkek bölümleri ayrı olmak üzere her bölüm için bir giriş ve bir çıkış kapısı belirlenerek kapı sirkülasyonları en az seviyeye indirgeyerek temas azalıyor.
 • Hijyen paspası ve galoşmatik ile zemin hijyeni korunuyor ve güvenli ilk adımlarla salona giriş yapılıyor.
 • Temazsız el dezenfektanları belirli noktalara yerleştirilerek kullanıma sunuluyor.
 • Salon içinde kullanılan tüm malzemeler tek kullanımlık ve ambalajlı şekilde muhafaza ediliyor. Randevu saati gelen misafir koltuğuna alındığında, tek kullanımlık malzemeleri UV odasından çıkarılarak hizmet veriliyor.
 • Salon personeli randevusuna, tek kullanımlık maske, eldiven, günlük dezenfekte edilen sperlik ve beyaz önlük ile hazırlanıyor.
 • Kullanılan havlular Swissotel Laundry bölümünde hijyenik poşetleme işleminden geçiyor.
 • Kullanılan tüm sarf malzemeler 2 adet UV odasında gün boyu, her kullanım sonrası steril ediliyor.
 • Kurumsal olarak hazırlanan infografikler, salonda herkesin görebileceği alanlarda sergileniyor. Hatırlatmalar belirli noktalarda tekrarlanıyor.
 • Servis verilecek koltuk, her servis sonrasında iş güvenliği standartlarında belirlenen miktarlarda antibakteriyel solüsyonlarla, hijyenik hale getirildikten sonra steril kartı bırakılarak yeni misafir için hazır hale getiriliyor.
 • Diversey Türkiye ile ‘Güvenli Kuaför Risk Denetim Programı’ çalışma modülü üzerinde anlaşma yapılarak, personel eğitimleri ve periyodik denetimler ile tüm sistemin etkin olarak uygulanması ve güvenli ortamın sürekliliği sağlanıyor.
 • Salonda sadece randevu ile servis veriliyor. Randevular 0554 424 74 04 no’lu hat, www.sabitakkaya-app.com veya sabitakkaya instagram dm üzerinden oluşturabiliyor.

Covid-19 sonrası kuaföre gidecekseniz Sabit Akkaya en güvenilir adres. Giderseniz benden selam söylemeyi unutmayın. Daha fazla merak ederseniz de instagram yesimmutlu hesabımda öne çıkanlarda Sabit Akkaya deneyimlerime göz atabilirsiniz.

YSM

https://www.instagram.com/tv/CBD5yYagXHH/?igshid=y6mqhmnylqdl

Yorum yok

Yorum Yazın