Puduhepa ve Kız Kardeşleri’nin yeni kardeşi: Asuman Baytop

-

Geçtiğimiz aralık ayında “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” sosyal sorumluluk projesini ve bebekleri hayata geçiren Renan Tan Tavukçuoğlu’nun hikâyesini sizlerle paylaşmıştım.

Dün gerçekleştirdiğim Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ziyaretimde ‘Puduhepa ve Kız Kardeşleri’ ailesine Yves Rocher Vakfı’nın desteği ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde dördüncü bebek olarak Türk kadın botanikçi Asuman Baytop’un katıldığını sevgili Dilek Ültanır ve Aybike Yurtsever Guşa’dan öğrendim. Yaşadığım mutluluğu size anlatamam. İnsan böyle anlarda gerçekten neye niyet, neye kısmet diyor.

Doğaya ve insana saygıyla yaklaşan ve kadınların çevre için mücadelelerine ışık tutan Yves Rocher Vakfı; 2001 senesinden bu yana düzenlediği “Toprağın Kadınları” ödülünü Türkiye ayağında 2021 yılında Renan Tan Tavukçuoğlu’na veriyor. Ödülün hemen ardından ‘Puduhepa ve Kız Kardeşleri’ ailesine 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde dördüncü bebek olarak Türk kadın botanikçi Asuman Baytop katılıyor! Bebeğe baktıkça içiniz ilham, mutluluk doluyor.

Puduhepa ve Kız Kardeşleri ailesine yeni katılan Asuman Baytop bebek, Türk kadın botanikçi, bitki toplayıcısı ve eczacı olarak görev yapmış, Türk florasına katkıları ile tanınan, Türk bilim tarihinin çok önemli bir ismi.

Türkiye’nin ünlü tasarımcıları Özlem Süer, Zeynep Tosun, Arzu Kaprol diğer bebekleri tasarlayarak projeye destek vermişti. Asuman Baytop bebekte Tuvana Büyükçınar’ın tasarımı ile hayat bulmuş. Diğer tüm kız kardeşleri gibi o da el yapımı.

Tüm bebekler Türkiye’nin dört bir yanından ev kadınları tarafından üretiliyor. Bez bebekler öyle güçlü ki; üretime katkı sağlayan ev kadınlarına da istihdam sağlıyor. Puduhepa ve Kız Kardeşleri’nin satışıyla birlikte -masraflar ve vergiler sonrasında – elde kalan tüm geliri ise kız çocuklarının eğitimine destek olması için Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’na (TOÇEV) aktarılıyor. Çocuklara bu ilhamı aktarmak için bez bebekler ile ilham dolu hikâye kitaplarını da aracı olarak kullanıyor.

Puduhepa ve Kız Kardeşleri; kız çocuklarının güçlü bireyler olarak gelişimlerini tamamlamaları ve örnek olmaları için her geçen gün daha da çok geliştirilmeye devam ederken aileye katılan Asuman Baytop bebeği ile doğa ve çevrenin önemine dikkat çekiliyor.

Pandemiyle birlikte dünyaya ve içinde yaşadığımız topluma karşı daha da sorumluyuz. Dünyayı değiştirmek için harekete geçen herkese saygım sonsuz. Elimizden gelen desteği vermekte hepimizin görevi diye düşünüyorum. İlhamını Anadolu’nun gerçek kadın süper kahramanlarının başarı hikâyelerinden alan Puduhepa ve Kız Kardeşleri’ni sizde sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Yağmurlu bir İstanbul gününde Asuman Baytop bebekle tanışmak benim için güzel bir anı olarak kalacak. Belki sizde bu yağmurda benimle birlikte ıslanacak, Puduhepa ve Kız kardeşleri ile tanışacak ve hediye olarak sevdiklerinizle paylaşarak kız çocuklarının okuması için TOÇEV‘e destek olacaksınız. Hem okumak her çocuğun hakkı değil mİ?

Yeşim Mutlu

23 Haziran 2021 Haberlercom

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Pedro Alonso O’choro İstanbul’da!

“La Casa de Papel” dizisinde Berlin karakteriyle tanıdığımız Pedro Alonso O’choro, "Filipo’nun Kitabı" isimli kitabının tanıtımı için CVK Park Bosphorus'da düzenlenen basın toplantısından az önce ayrıldım....

Kurbağa ve Murbağa Serisi

Arnold Lobel, anlatıcısı ve resimleyicisi olduğu hikayelerde içinde yaşadığımız doğayı anlamlandırmaya yardımcı oluyor. Bu şekilde küçük okurlarına, zamanın akışı gibi, evrenin temellerini...

Terazi Burcunda Yeni Ay

06.10.2021 Terazi Burcunda Yeni Ay gerçekleşiyor.  "Zarafet ile Adalet, Hayat için Denge" diyen 13°Terazi Burcu Sabian Sembolü: “Bir Öğlen Siestası” Bu sembol, biraz mola...

Herkes aynı dilde gülümser

Güzel bir gülümsemeden daha iyi bir enerji kaynağı söyleyebilir misiniz? Bir gülümseme, neşelenmenin ve etrafa pozitifliği yaymanın en iyi yoludur.Birçok insan size neşe...

Olumlu Bir Etki Alanınız Var mı?

Girişimci, yazar ve motivasyon konuşmacısı Jim Rohn  "En çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasısınız" demişti. Hakikaten bu beş kişinin ortalaması mıyız? Jim...

popüler kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar