Özlem Süer ile Moda, Dijital Dünya ve Triyanda Üzerine

-

2020 moda ve modern lüks tarihi adına yüzyıllar sonra alışveriş alışkanlıklarının online yönünde değişimi, dönüşümü konuşulacak bir yıl. Düşünün ki bu yıl 15.si düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 31 tasarımcının katılımıyla online olarak gerçekleşiyor.

Türkiye’nin ilk dijital moda haftası MBFWI’da  bugün (14 Ekim Çarşamba, saat:20.30) “Mercedes-Benz Presents Özlem Süer” başlığı altında Özlem Süer’in30.yıl belgeselinin de yer alacağı 2021 İlkbahar-Yazına ait çok özel koleksiyon tanıtımını izleyeceğiz.

Defile öncesi Özlem Süer ile pandemi, moda, dijital dünya ve “Triyanda” hakkında konuştuk. 

Akademisyen, tasarımcı, anne, eş, dost, muhteşem bir kadın ismiyle dünya markası… Doğaya ve insana saygılı tasarımların öncüsü. Tasarım ve moda dünyasında değişim ve romantizmi birlikte yaşatan çok güçlü bir marka “ÖZLEM SÜER” i 30.yılında Özlem Süer’den dinleyelim.

Özlemciğim neden Triyanda?

Ara bir zamanda, antisitede konumlandırdığımız koleksiyonumuz Özlem Süer’in tasarım yaşamında 30. senesinde gerçekleştiği için adı, Antik Yunanca “Otuz” anlamına gelen Triyanda.

Özlem Süer, yeni dünya içerisindeki yeni kadının kendini arayış yolculuğu temasını işliyor ve koleksiyonun genelinde experimental bir yaklaşım benimseniyor; stiller, dokular ve formlar arası zıtlık ilişkileri, post pandemik dünyanın zıtlıklar içerisinde kendini konumlandırma arayışından yola çıkıyor.

Jakar, brokar, ipek tafta, ipek organzelerin, mat ve parlak ilişkisindeki kontrast, tarihi ve yeni modernin ilişkisini sembolize ediyor. Tasarımlarda farklı kumaşlar siyah, beyaz, gri, gold ve bakır gibi renkler kullanılarak yorumlanıyor.

İlk dijital MBFWI hakkında ne hissediyorsunuz?

Türkiye’de ilk kez gerçekleşen dijital moda haftası, demokratik bir yeni dünya düzenine selam veren bir deneyim. Herkesin defileyi front rowdan izleyebildiği yeni bir konumlanma hali. Tarihe tanıklık ettiğimiz özel zamanlardan geçiyoruz. Dijitalin gelenekselden daha avantajlı olduğu nokta, defilenin zaman ve mekândan bağımsız olarak post-modern bir ulaşılabilirlik sunması.

Özlem Süer’in 30. Yılı, Dijital Moda Haftası MBFWI ile buluştu. Bu özel buluşmanın nasıl bir kimyası var?

Her şeyden önce bu yıl, tüm Dünyada ilham veren kadınlardan oluşan She’s Mercedes komünitesine seçilen isim olarak, Özlem Süer presented by Mercedes olmaktan onur duyuyoruz.

Bu Özlem Süer MBFWI Ekim 2020 performansında, dekonstrüktivist bir bakışla formlanan detaylar heykelsi yaklaşımlarla şekilleniyor. Özlem Süer imzası drapaj tekniğiyle üretilen tasarımlar bu koleksiyonda altın çağını yaşamakta.

23 parçalık contemporary koleksiyonun tanıtımında, dijital efektleri alana taşıyarak ve kullanarak, hikaye dijital algoritma ve kodlamalarla yazılıyor. Modelleri, insana en çok benzeyen, insanın tüm hareketlerini birebir yapmayı başarmış yapay zeka bir android gibi kodlanan performansta, dijital kimliği nedeniyle Mercedes Benz teknolojisi ilham alınıyor.

Siyah, beyaz, gri, gold ve bakır birlikteliği ile renklenen özel kumaşların dokusu, Tophane-i Amire’nin otantisitesi ile eşleşiyor. Kabarık ve kat kat formlar mekanın derinselliğinde boyut buluyor. Jakar, brokar, ipek tafta, ipek organzelerin,  mat ve parlak ilişkisindeki kontrast, tarihi ve yeni modernin ilişkisini sembolize ediyor.

Koleksiyonun genelinde experimental bir yaklaşım benimseniyor; bu, yeni dünya içerisindeki yeni kadının kendini arayış yolculuğu. Stiller, dokular ve formlar arası zıtlık ilişkileri, post pandemik dünyanın zıtlıklar içerisinde kendini konumlandırma arayışından yola çıkıyor.

Pandemi sonrası modaya dair Özlem Süer yorumu nedir?

Moda olgusu hayatın her alanında karşılık bulan bir olgu. Post pandemik süreçte, zaten etkisinde olduğumuz slow fashion ve sürdürülebilir tasarım akımlarını çok önemsiyorum. Adaptasyona dayalı bir süreçten geçerken insanı değil doğayı merkeze alan bir perspektif seçmemiz şart gibi duruyor.

14 Ekim 2020 DAZZLE by Yeşim Mutlu

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Hayata Gülümse

Merak ediyorum, pandemi bitince normal hayata dair konuları konuşmaya ne kadar zamanda adapte olabileceğiz. Sizde de öyle mi bilmiyorum ama geçen hafta...

Seni Ömrümün Sonuna Kadar Seveceğim

Sevgili Mario Levi Hocamın yazarlık atölyesinde" "Ondan ayrıldığım akşam hayatımın en büyük kumarını oynadığımı henüz bilmiyordum." ile başlayan bir yazı yazın" ödevinin yazıya dökülmüş...

Oğlak Burcu’nda Yeni Ay ve Burçlara Etkisi

13 Ocak 2021 - YENİAY, 23° Oğlak Burcu'nda gerçekleşti. Sevgili Karma Astrolog Gülden Güneren Instagram canlı yayınımızda "Yeni ay ve burçlara etkisini" bizimle...

Doğru etiket / hashtag kullanımı neden önemli?

Sosyal medyada en çok sorulan soruların başında " Instagram paylaşımlarımda etiket kullanmalı mıyım? " geliyor. Evet etiket / Hashtag kullanmanız gerekiyor. Etiket...

Sanatta İfade Özgürlüğü ve Sansür

Kültür ve Sanat alanında üretim yapan sanatçılara uygulunan sansür ifade özgürlüğü, engelleri karşısında dayanışma ağlarını oluşturmak, var olan dayanışma ağlarını zenginleştirmeye ve...

popüler kategoriler

Önceki İçerikDijital Moda Haftasındayız!
Sonraki İçerikDişimin Süsü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar