Özçekiminiz bol olsun…

17 Haziran 2014 benimgibi.com yazım. Malum yaz ayı tüm hızıyla başladı. Herkesin kafasında ya tatil hayalleri ya da uygulamalı tatil var. Ya yazlıkta ya da sahil kenarlarında ya da hayalimizde ki yerdeyiz. “Daha iyi tatil fotoğrafı nasıl çekeriz” bu hafta bunu anlattım. Haydi birlikte okuyalım.

Daha iyi tatil fotoğrafı nasıl çekersiniz?

Selfie= Özçekim

Evet artık hem selfie hem de özçekim bakanıyım:). Çünkü Türk Dil Kurumu 22 Mayıs 2014’de #selfie karşılığı olarak “özçekim” kullanılmasına karar verdi. Hepimize hayırlı uğurlu özçekiminiz bol olsun…

Hayat son bir aydır epey karışıktı benim tarafımda. Şimdi de Eylül’e kadar çok da rutin olmayacağı kesin. Geçtiğimiz cuma günü öğrencilerin karne tatili başladı. Tüm öğrencilere harika bir yaz tatili diliyorum.Çocuklar evde olacak anneler de bin takla halinde. Ben yaz dönemi için bir hunim eksik derim hep. Hepimizin yaz tatili farklı geçiyor. Bu sebeple şunu yapın bunu yapın gibi önerilerle dolu bir yazı değil de hepimizin sık sık yaptığı hatta çekmeye doyamadığımız tatil fotoğraflarıyla ilgili kısa bir bilgi paylaşayım istedim. Malum anne olduğum kadar fotoğrafçıyım. Deneyimlerimle, yaşadıklarımla da bloğumun daimi yazarı…

Şimdi fotoğraf çekiyoruz da doğru fotoğrafı çekiyor muyuz gelin biraz bunu konuşalım. Hepimizin iyi veya kötü dijital makinaları var. Yoksa da elimizde akıllı telefonlar var. Yani elimizin altında olan ve fotoğraf çeken tüm cihazlarla daha iyi tatil fotoğrafı nasıl çekersiniz şimdi onu anlatacağım.

Hazır mısınız?

İster akıllı telefon ister dijital kamera kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun. En basit makinanın bile harika özellikleri var unutmayın.

Her şartta pilleriniz dolu olsun. Biz Türkler genellikle telefon şarjına dikkat ediyoruz ama dijital kameraların şarj durumuna pek dikkat etmiyoruz. Bu sebeple bunu hiç unutmayın.

Dijital makinanız için yeterli belleğe sahip hafıza kartı alın. Artık akıllı telefonlar bile yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekiyor. Aman belleğe dikkat.

Yaz tatilinde kameranızı kumdan, güneş yağından ve deniz havuz suyundan uzak tutun yoksa yenisine sağlık durumu 🙂

Fotoğraf an-ılardan oluşur. Bu sebeple ne zaman en uygun an bilemezsiniz. Her an fotoğraf çekmeye hazır olun.

Fotoğrafın annesi ışıktır. Işık yoksa kötü fotoğraf vardır. Bu sebeple çekim anında ışığa dikkat edin.

Sabah gün ağarırken ya da akşam gün batımında yapılan çekimler gerçek renkleri yansıtır. Plajda, havuzda ya da denizin ortasında güneş tepedeyken çekim yapacaksanız ya flaş kullanın ya da var olan ışığı dikkate alarak çekim yapın. Yoksa etraf günlük güneşlik olsa da patlak ya da karanlık fotoğraflarınız olabilir 🙂 Güneşi arkanıza almayı sakın unutmayın 🙂

Fotoğraf çekerken neyi göstermek istiyorsanız onu çekin. Çekerken de arka plana (yani fotoğraf karenizde olmasını istemediğiniz) dikkat edin. Siz çekim yaparken arka fonda hiç alakanız olmayan kişilere ait bikinili ya da Türk kası olan görüntüler herhalde istemezsiniz.

Tarihi yerlerde çekim yaparken mutlaka çekim yapılıp yapılmadığına dikkat edin. Müze müdür ya da görevlileriyle tartışmayı kimse istemez. Ve mümkünse flaş hiç kullanmayın. Ki yüzde 90 flaş kullanımı bu mekanlarda yasaktır.

Manzara, doğa ya da olmasını istediğiniz her fotoğrafta mutlaka en güzel açıyı bulun. Bunu baktığınızda hissedersiniz. Ya da tatile gitmeden önce ya da yazlığınızda daha önce nasıl fotoğraflar çekilmiş nerelerde çekilmiş bakabilirsiniz. Kişisel olarak ben keşfetmeyi severim. Ama klasik pozları da kim sevmez.

Tatilde mutlaka fazla fotoğraf çekin. Ana ait en az 3 kare çekin ki o an ki duruma göre en iyi fotoğrafı seçebilesiniz. Yoksa tek kare çektim eyvah bulanık çıkmış, olmamış halini sonradan yaşamayın.

Klasik açılardan vazgeçin. Kendinize göre açı uydurun. Siz eğlenmek için fotoğraf çekiyorsunuz. Bir de göreceksiniz çektiğiniz kuş bakışı ya da yerden göğe fotoğraflar çok daha efsane olabilir.

Ben portre çekmeyi çok severim. Malum selfie: özçekim de portre fotoğrafa dayanıyor. Her nerede olursanız olun olduğunuz mekana ya kendinizi koyun fotoğraf çekin ya da rica edin kendinizi çektirin. Unutmayın fotoğraf çekenin fotoğrafı pek olmaz. Benim gibi kendinizi kendiniz çekemiyorsanız mutlaka güzel anılarınızda bir başkasından çekim için rica edin.

Eşinizin, çocuğunuzun ya da sevdiklerinizin doğal anlarına odaklanın. Mimikler, gülmeler ya da surat asmalar ileride o tatile ait güzel anılar bırakacaktır.

Tatilinize ait detayların mutlaka fotoğrafını çekin. İster deniz kabuğu, ister güneş yağı, okuduğunuz kitap ya da giydiğiniz terlikler. Tekrar baktığınızda o anı yaşatacak deniz kokusunu hissedeceksiniz. Sakın unutmayın.

Her şartta fotoğraf çekin. Bana yıllardır “Japon musun?” derler. Bırakın Japonlar gibi çok fotoğraf çekin çünkü yaşadığınız anların tekrarı yok 🙂

Yaz sonunda fotoğraflarınızı arşivleyin. Sevdiklerinizi ya bastırın ya da foto kitap albümler hazırlayın. Dijital ortamda saklamak istiyorsanız da dijital bir çerçeve alarak oradan izleyin.

YSM olarak, son iki yıldır tatile sadece akıllı telefonumla gidiyorum ve sadece onunla fotoğraf çekiyorum. Çünkü bu fotoğraf tatili değil ya da fotoğraf gezisi değil. Ha dijital makine götüreceğim ille de diyorsanız güneşte kalmamasına dikkat edin. Yukarıda yazdığım yağ, tuz, su vb. de cabası..

Herkes gönlündeki tatili yaşasın. İster selfie ister özçekim biz fotoğrafla her zaman her yerdeyiz.

YSM #SelfieBakani #ÖzçekimBakanı

Özçekiminiz bol olsun...

Yorum yok

Yorum Yazın