Özbek Pilavı :)

Dün Deniz ile özlem giderdik. 30 Ağustostan bu yana görüşemedik özledik özleştik. Geçen hafta doğum günü münasebetiyle de buluşamadık neyse nihayetinde bir araya geldik. Laf lafı açarken birden aklıma onlarda yediğim nefis Özbek Pilavı geldi ve tarifi istedim. Yardımcısı Cemal hemen anlattı Deniz kendi el yazısı ile anlatarak bana yazdı. Tabi benim akıl şahane çünkü yemek konusunda yazılı olmayan hiç bir tarifi yapamam. Zaten bir misafir gelecek ben önümde botebook yemek kitabı ne bulursam orada listeler ve deneysel yemeklere girişirim. Şansıma da ilk seferde tutar. İşte bugün Özbek Pilavını hemen yapayım dedim. Hamish Özdene de gitme sen de bekle ye vb desem de yolu uzun gitti. Zaten eve ulaştığında biz pilavın yarısına gelmemiştik. Ben tabii tarifi mi yanlış anladım ya da uydurdum bilmiyorum ama pilav 1,5 saat sürdü ve sonunda kocaman iki tabağı lüplettim.

Şimdi yaptığım gibi yazıyorum. Hazırlık aşaması yarım saat bu nedenle malzemeyi hazırlayıp pişirmeye başlayın derim.

my iphone

Malzemeler: 1 paket ızgara tavuk(çiğ), 3 bardak pirinç, 1 kilo havuç, 3 tane orta boy soğan, zeytinyağ,su,tuz

Hazırlanışı: Tavukları yıkadıktan sonra derin bir tencerede yağ ile kavurdum. İki yemek kaşığı zeytinyağ kullandım. Tavuk suyunu çekinceye kadar bekledim. Sonra hemen yarım halka şeklinde doğranmış soğanı boca ettim ve belki 1 dk belki yarım dk(çünkü kavrulmuş soğan sevmem) çevirdim. Hemen ardından çok ince kıyılmış havucu ekleyerek çok az çevirdim. Üzerine çıkıncaya kadar su koydum ve pişirdim(ki bu baktım şimdi tariflere hiç bir yerde böyle bir tarif yok ama nefis oldu bizim pilav)

Sonra daha önceden sıcak tuzlu suda beklettiğim ıslatılmış pirinçleri iç malzemenin üzerine ekledim. Bu süreçte bu iç malzeme tencerenin dibinde kalacak ve çok az su olacak neredeyse yarım cm. Şöyle düşünün aynı tencerede altta tavuklar üzerine yayılmış pirinç. Sonra 3 bardak su ve tuz ekledim. Biraz suyunu çekince pirinçler alttaki pirinci üste getirerek ağzı açık olarak pişirdim ki işin püf noktası buymuş Deniz ve Cemal öyle söylemişti. Suyu çekip pilav pişince 5 dk demlendirdikten sonra servis tabağını tencerenin üzerine koydum. Tencereyi ters çevirdim ve tavuklar, havuçlar üstte pilav altta kaldı. Benimkisi her ne kadar biraz feleğini şaşırsa da tersi düzüne geldi ve nefis bir pilav yapmış oldum

39 yaşındayım çok çeşit pilav yaptım ama ilk kez denediğim özbek Pilavı nefis oldu mım mımm deneyin tavsiye ederim.

YSM_kendini ahçı sananından

Ps: keşke iphone ile sahne sahne çekseymişim ama aklıma düşmedi malum acemi ahçılık odak noktamız pilavdı 🙂

Yorum yok

Yorum Yazın