“Nerede yaşam varsa, orada umut vardır”

Çok yakın bir zamana kadar Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) hakkında hiç bir bilgim yoktu. Tutumluanne bir mail ile blogger toplantısına katılacağını ve KAÇUV’dan bahsedeceğini anlattıktan sonra nedir bu KAÇUV diyerek bakmış ve kendimden utanmıştım. Yıllardır sosyal sorumluluk projelerinin birinden diğerine elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Ama KAÇUV hakkında hiç bir fikrim yoktu. Öncelikle Tutumluanne’ye teşekkür etmek isterim.

KAÇUV “Nerede yaşam varsa, orada umut vardır” felsefesi ile, ebeveynlerinin maddi sorunları nedeniyle kanser tedavileri aksama riski taşıyan 0-17 yaş arasındaki çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla 2000 yılında İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Servisi’nde çocukları tedavi görmekte olan aileler ve hekimlerinin bir araya gelmesiyle kurulmuş. 2012 Mart ayında da  kampanyalar ve İstanbul Valiliğinin destekleri ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin karşısında Hobyar Mektebi Sokak’ta Aile Evi hayata geçmiş. 

Tüm hakları Yeşim Mutlu

Tüm hakları Yeşim Mutlu


Tutumlu Anne’nin önderliğinde  bloggeranneler KAÇUV ziyareti planlandı. Yola çıkıldığında çok kişinin katılımı bekleniyordu. Ne yazık ki ziyaret günü gelip çattığında hikayelerdeki gibi çok az kişiyle ziyareti tamamladık. Kalan sağlar bizimdi. TutumluAnne, Elif Doğan, Berna Kasapoğlu Serdarlı, Fatoş Vayni Şahin ile birlikte  Kanserli Çocuklara Umut Vakfı – Aile Evi’ni ziyaret ettik.

Bloggerler KAÇUV'da

Bloggerler KAÇUV’da

Buluşmaya 10 dk rötarlı ulaşabildim. Aile evine girdiğim de dünyalar tatlısı çocuklar ve anneleri sohbete başlamıştı bile. Orada bulunanların yüzünde tebessüm eksik olmasa da hayat ne yazık ki gülen yüzüyle hissedilmiyor burada. Etraf ne kadar cıvıl cıvıl ne kadar renkli olsa da kanserin yaşı yok karşımızda… Onların hayalleri onların umutları var . Kemik iliği transferi yapılmış olsalarda, hastanede tedavi süreçleri de devam etse şükür diyorlar başımızı sokacak bir evimiz var diyorlar. Burası KAÇUV Aile Evi ve burada  ihtiyaç sahibi olan kanserli çocuk ve ailelerine tedavi sırasında hiç bir ücret ödemeksizin konaklama hizmet sunuluyor.   

Tüm hakları Yeşim Mutlu

Tüm hakları Yeşim Mutlu

6  adet tek kişilik, 8 adet çift kişilik odaları ile 14 odadan oluşuyor Aile Evi… Gönüllü destekleriyle ayakta duruyorlar.  Bütün odalarda banyo, buzdolabı,televizyon ve klima bulunuyor. Bu odalar için bağış kabul ediliyor. Bir yıl için kurum ya da bireyler 10220 TL bağış yaparak  bir kişilik odanın masrafı üstlenebiliyor.  Yani herkes aile evinde bir odayı sahiplenerek vakıfa destek olabilir. Hayalleri Anadolu yakasında da aile evi açmak. 

Tüm Hakları Yeşim Mutlu

Tüm Hakları Yeşim Mutlu

Aile Evi’nde kalan hasta çocuklar için bir oyun odası ve oyun bahçesi de bulunuyor. Vakf hakkında bize bilgileri çocuk oyun odasında vakıfın  genel sekreteri Gözde Kaymaz anlatıyor. Laf lafı açıyor neler yapabiliriz diye düşünüyoruz sürekli. Binbir proje geçiyor aklımızdan. Zaman bakalım neler gösterecek.

Tüm hakları Yeşim Mutlu

Tüm hakları Yeşim Mutlu

Sözün kısası makbul fotoğraflar size az da olsa fikir versin yaşananlara.. Aile Evi’nin giderlerin karşılanması ve sürdürülebilirliği için Kaçuv’a düzenli bağış yapılması şart. Ayrıca tüm bağışlar web sitesinden takip edilebiliyor. SMS yardımları bile arzu edildiğinde liste halinde verilebiliyormuş. Bu çok önemli değil mi? Şeffaflar ve çok samimiler. 

httpv://www.youtube.com/watch?v=0M7Znhq4Jtc

Kenarda oturmayıp siz de destek vermek, KAÇUV için sizlerde elinizi taşın altına koymak isterseniz :

Bireysel Bağış ile banka havalesi, tek seferlik, düzenli ya da sms bağışı yapabilirsiniz. 

Kurumsal Bağış yapmak isterseniz Proje Ortağı olabilir, Faaliyet ve İhtiyaç Gideri Destekçisi ya da Ürün İşbirliği  yapabilirsiniz. 

Sosyal medya takibiniz değerli KAÇUV ,KAÇUV FacebookTwitter  , Youtube 

YSM-Sosyal sorumlu

3 Yorum
 • Fatoş Vayni Şahin
  08 Kasım 2013 saat 09:25

  Sevgili Yeşim… Yüreğine, kalemine sağlık. Ne güzel anlatmışsın. Duygu yüklü bir yazı olduğu kadar çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Ben de hafta başında yazıyı yayına alacağım. Bu aralar başka bir sosyal sorumluluk projesi üzerinde çalışıyorum. İlerleyen günlerde senin de bu konuyla ilgili fikirlerini almak isterim. Sevgilerimle…

 • Yeşim
  08 Kasım 2013 saat 19:09

  Canım benim,
  Desteğin desteğimdir
  ne gerekirse üzerime düşen yaparım seve seve
  Kocaman sevgiler
  YSM

 • Tülay Sarı
  08 Kasım 2013 saat 20:04

  Sevgili Yeşim,

  Duyarlılığının sevgili Tutumlu Anne, diğer güzel yürekli annelerle birlikte KAÇUV’la kesişmiş olmasından mutluluk duydum. Ben de yürekten destekliyorum KAÇUV’u. Şimdilik kalbimle, devamında da inşallah elimden gelenle. Çok sevgiler!

Yorum Yazın