Müzik iyileştirir, Sezen iyileştirir!

Ne iyi geldi Sezen Aksu albümü değil mi? Tam zamanında, tam kararında ve tam kıvamında. Ruhumuzda bunca yaralar açılmışken, tedirginlikten yolumuzu bulamazken, nasıl iyileşeceğimizi bilemezken yine Sezen aldı kanatlarının altına bizi… 6 yıllık sessizliğini Biraz Pop Biraz Sezen albümü ile sonunda bozdu. Bize geriye kalan dinlemek, haddimiz olmasa da eleştirmekten ziyade üzerine fikir beyan etmek oldu.

Her anımıza eşlik etti Sezen. Güldürdü, eğlendirdi, ağlattı, yaralarımızı deşti ama hep iyileştirdi… İşte yine öyle bir anda çıka geldi Sezen. 6 yıllık bir suskunluk sonrası bu kadar güzel bir albüm çıkardığı için öncelikle teşekkür edelim Sezen’e. Albüm kapağından şarkıların her bir dizesine kadar titizlikle hazırlanmış bir proje. Fotoğraflardan eskiye bir dönüş olduğunu anlamıştık. “Eski şarkıları daha güzeldi” diyenlere cevap niteliğinde olmuş albüm desek yeridir. İtiraf ediyorum ki böyle güzel bir albüm beklemiyordum.

16 şarkıdan oluşan Biraz Pop Biraz Sezen albümünde birçok şarkının sözü müziği tabi ki de minik serçemize ait. Şehrazat, Sibel Algan, Rob Dougan, Ara Dinkjiyan, Onur Özdemir, Okay Barış, Erdem Yörük, Ozan Bayraşa ve daha birçok isim Sezen Aksu’ya bu albümde eşlik ediyor. İlk klip, sözleri Sezen Aksu’ya müziği Şehrazat’a ait olan Manifesto’ya çekiliyor. Şu sıralar herkesin dilinde her ne kadar bu şarkı olsa da benim favorilerim başka. 🙂 Sıralamak zor, seçmek zor ancak ; “Delip geçen gözlerinle, Söylenmemiş sözlerinle, Sırsın sen… Hiç oyunsuz, sorunsuz, Ne bir eksik ne bir fazla, Canımsın sen…” açık ara favorim. İkinci favorim; “Benim Karanlık Yanım”. Şarkıda; “Hiç biriniz bilmezsiniz, görmezsiniz karanlık yanımı, kaç suçtan cezadan, sanık sakladığımı” diye başlıyor. Devamı albümde. Dinleyin. 🙂

Üçüncü favorim; “Koca Kıçlı”. Sezen işte bir şarkı yapıp geçmez. Koca bir hayatı içine sığdırır, tokat gibi yüzleştirir. “Bir hayra açın ağzınızı, Kelimelerin gücü var” diyor şarkıda. Ben de inanırım kelimelerin gücüne… Benim favorilerim anlatmakla bitmez. Sezen albümü de kelimelerle ifade edilmez. Öyle kelimelerle öyle cümleler kurmuş ve öyle bir ahenkle bize sunmuş ki tarifi anlamsız kalıyor. Ben yazının sonuna albümü kendi favorilerime göre sıralasam daha güzel olacak. Hatta bence siz de Sezen albümünü kendi favorilerinize göre sıralayın ve bizimle paylaşın. Müzik konuşsun. Ne dersiniz?

Bir itirafla yazımı sonlandırmak istedim. En zor yazım oldu. Neden mi? Söz konusu Sezen Aksu olunca ve böyle defalarca dinlenecek bir albüm çıkarınca ne söyleyeceğini bilemiyor insan. Ancak şimdi ruhunuzu iyileştirmenin tam zamanı… Kendinize içecek sıcak bir şeyler alın ve bir cam kenarına oturun. Gökyüzünü izleyin, doğaya bakın, derin bir nefes alın, gözlerinizi kapatın, içinizde bir yolculuğa çıkın. Kulağınızda ya da fonda bu albüm eşliğinde ruhunuzda ki yaraları sarın. İyileşin… İyileşin ki etrafınızı da iyileştirin. “Şarkılarla mı iyileşeceğiz ne saçmalıyorsun” diyorsanız eğer denemenizi istiyorum. Müzik iyileştirir. Sezen iyileştirir. İyileşince yeniden dinleyin. Alacağınız keyfi tarif edemeyeceksiniz. Hadi şimdi Sezen zamanı… Şimdi iyileşme zamanı… Sezen iyi gelecek hepimize…

Seyit Aydoğan

http://seyitaydogan.com

BİRAZ POP BİRAZ SEZEN FAVORİLERİM

 1. CANIMSIN SEN
 2. BENİM KARANLIK YANIM
 3. KOCA KIÇLI
 4. İHANETTEN GERİ KALAN
 5. KÖZ
 6. ÜFLE DE SÖNEYİM
 7. BABA EVİ
 8. MANİFESTO
 9. HAKKIMDA KONUŞMUŞSUN
 10. GÜNAYDIN MEMUR BEY
 11. HU HU
 12. GÖÇ
 13. BEN KEDİM YATAĞIM
 14. KÖRDÜĞÜM
 15. EY BENİM ÇOCUKLUĞUM
 16. İSYANCI
Yorum yok

Yorum Yazın