MUTLULUK GARANTİ “SALKIM BOZCAADA”

               “Tanrı, insanlar uzun ömürlü olsun diye Bozcaada’yı yaratmış (Herodot)”

Bozcaada ile ilgili en bilinen ve herkesin kitaplarında, yazılarında ya da duvarlara yazdığı sözdür. Gerçekten Bozcaada’ya gelenlerin –herkes adına konuşmak istemem ama yine de yazmadan geçemedim- farklı duygularla ayrıldığı hep konuşulur. Kendi adıma yıllardır böyle. Benim gibi birkaç kişi daha Ada’nın kendisini çağırdığını söyler. Ada gerçekten çağırır sizi ve bilirsiniz o orada bekler sizi. Ona kavuştuğunuzda da içiniz büyük mutlulukla dolar. Ayrılık halini hiç yazmak istemem çünkü fikri dahi hüzünlendirir insanı.

Bozcaada rüzgârlarıyla birlikte sizi duygulara savurur. Bundan olacaktır ki son on beş günde rüzgârgüllerinde evlenen, evlilik teklifi alan ya da yeni aşklara yelken açan çiftlere rastlıyoruz. Hatta Habbele Koyundan rüzgârgüllerine yürümek isteyen bir çifti “orası çok uzak yürüyerek gidemezsiniz” diyerek rüzgârgüllerine bıraktık. Kısacık yolda hikâyelerini dinledik. Onlarda bir gün önce Ada’da evlilik kararı almışlar. Ne hoş anılar değil mi?

SalkimBozcaada

Salkım Bozcaada instagram hesabından

Ada’nın şarap kadar, rüzgâr kadar, rengârenk sokakları, kedileri, kargaları, buz gibi denizi kadar anılarımda yer eden restoranları var. Açıldıkları günden bu yana misafiri olduğum Salkım Bozcaada bunlardan bir tanesi. Diğer komşusu Lodos ise artık hizmet vermiyor.

Salkım Bozcaada’nın tam on beş yıldır misafiriyiz biz. Melis’in sakızlı muhallebi yediği tek yerdi o küçükken. Geçen akşam yıllar sonra bu eşsiz lezzetle yeniden buluştuğu yer. Mira ve Maya Su ise bayıldı bu tada.

Salkım Bozcaada’yı seviyorum çünkü burada kendimi evimde hissediyorum. Nazik ev sahibesi Selma Hanım eşi Erhan Bey’le birlikte işin başında. Kendilerini kendini Ada’ya adamışlar. Hikâyelerini benden değil onlardan dinleyin isterim.

SalkımBozcaadaYesimMutlu2

YSM İphone ile çekildi

Salkım Bozcaada’nın mutfağından çıkan her yemeği gözü kapalı tadın derim. Burada yedikleriniz benzersiz tatlar. Ege salatayla başlayan gecemiz de mürekkebinde ızgara kalamar, ahtapot ızgara, dereotlu enginar, peynirli köz patlıcan salatası, otlu börek, Girit pilavı, köfte derken çocuklarla birlikte yedikçe yedik. Tabiki Bozcaada’da şarap içilir biz de Talay içmeden geri kalmadık. Ama siz kendi zevkinize göre istediğiniz şarabı söyleyebilirsiniz.

YesimMutluSalkimBozcaada

YSM İphone ile çekildi

Salkım Bozcaada uzun yıllar boyunca (10 yıl) şu an var olan bir meyhanenin yerindeydi. Hemen yanında da Lodos yer alır ve biz her ikisinde farklı gecelerde olurduk. Şimdi Talaylara ait tarihi bahçeli binada ev sahipliğini sürdürüyorlar. Çok kişi tesadüfen buraya gelse de benim gibi müdavimlerin ilk durağı oluyor.

Birbiri ardına açılan meyhanelerin seveni çok olsa da benim Ada anlayışımda sıkışık masalara ve rakıya tahammül yok. Hem bu kadar güzel şarapların olduğu yerde neden rakı içilsin ki? Bozcaada’yı bir Bodrum, Alaçatı, Çeşme havasında yaşatmak niye. Yine yazacağım bu meyhanelerin bendeki hikâyesini 🙂  Ama talep çok, yer yok siz anlayın gerisini.

YesimMutluSalkimBozcaada2

YSM’in İphone

 

Salkım Bozcaada’nın uzmanlık alanı hayat, misafir ağırlamak,  Girit mutfağının eşsiz tatlarını bizlere ulaştırmak olan bu güzel yerde mutluluk garanti.  Selma Hanım’a giderseniz benden selam söyleyin. Özlerim hep kendisini.

YSM- Bozcaada Aşığı

Salkım Bozcaada’ya:

Lale Sokak (Kilise Sokağı ) No:16 Bozcaada, 0 286 697 86 71, 0 535 232 07 47  https://www.facebook.com/salkim.bozcaada ulaşabilirsiniz

 Bu yazı 15 Ağutos 2015 Milliyet Pembe Nar ‘da yer alır 🙂

YSM’in notu: Salkım Bozcaada 2016yaz sezonu sonrası Ada’ya veda etti. Şimdi yerinde pizzacı var.

2 Yorum
 • Erhan Genç
  09 Ekim 2015 saat 13:33

  Merhaba,
  Yazınızı zevk ile okudum. Bozcaada’ya gitmek istiyorum bi gün 🙂 Acaba otel fiyatları ve yeme içm fiyatları nasıl?

 • Yeşim MUTLU
  10 Ekim 2015 saat 14:04

  Her bütçeye göre otel, yeme içne mevcut Herkesin doğal olarak tercihleri başka Lakin biraz pahalıdır Ada tüm adalarda olduğu gibi
  Şimdiden iyi tatiller

Yorum Yazın