Mutlu Anne, Mutlu Bebek

Soyadımızı çok seviyorum. MUTLU…Kulağa hoş gelmesinin yanı sıra ben de hep mutlu çağrışımlar bırakıyor. Hele anne mutlu, bebek mutlu şeklinde  hoş, mutlu anne mutlu bebek daha bir hoş 🙂 Zaten baba da Mutlu Dr 🙂 Maya Su Mutlu o şu anlarda 3 yaş krizin de ben Mutlu Bebek değilim Maya Su MUTLUYUM diye kızıyor. Bizim aile de herkes MUTLU’lukta buluşuyor.

Mutlu bebek yetiştirmenin sırlarını herkes merak ede dursun ben kendi bebeklerimin mutluluk hallerini yazayım biraz. Maya Su bugün 40 aylık oldu. Bana hala aymı sayıyorsun diyenler var evet sayıyorum 3 yaş 4 ay demek daha zor geliyor 🙂 Mira bugün 2 aylık. Bunları yazarken de aklıma kendimce oluşturduğum bir ritüel ve her şeyi ile hazır olan ama bazı sebeplerden dolayı açamadığım sergim geldi.

Maya’nın doğumdan itibaren 365 gününü fotoğrafladım. Adını da “Maya Takvimi”  olarak belirledim.Sonra bunu nasıl hayata geçiririm diye düşündüm taşındım. Fotoğrafçı olmam ve Türkiye’de 1 yaşa kadar bebek gelişimi ve deneyimlerini hem anne hem de doktor bakış açısıyla  içeren bir kaynak olmaması nedeniyle bir proje hayal ettim. Projenin sloganını da   “Mutlu anne, Mutlu Bebek” olarak belirledim kafamda. Bu projeyi sergi, kitap, web sitesi ve sosyal Sorumluluk ana başlıklarıyla farklı çalışmaları içinde barındıran bir hale getirdim.  Fotoğraflar da Maya Su doğal ortamında, flash kullanılmadan her gün farklı zamanlarda farklı halleriyle çekildi. Sergi fotoğraflarının yer aldığı ve içerisinde bebeğimin ve kendimin 12 aya kadar ay bazında yaşadığı deneyimleri paylaştığım ( bebeğim için hazırladığım yemek tariflerinden oyunlara, hastalıklara, ilk banyo ilk diş vb gelişim) çocuk doktoru açısından bebek gelişimi, çocuk psikologu açısından ilk 1 yılı anlatan bir kitap hazırlanmasını planladım. Kitabın içeriği psikolog dışında hazır. Fotoğraf projesini Sosyal Sorumluluk projesi olarak düşünüp sergi açılışında ve sergi sırasında satılacak fotoğrafların geliriyle yayınlanacak olan kitabın gelirinin sponsor bulabilirsem bir derneğe (Çapa Tıp Fakültesin de bebekler için ihtiyaç duyulan bir bölümün açılması gibi) bağışlanmasını planladım. Benim anne olarak bu projeden beklentim ihtiyacı olan kişilere küçük de olsa bir destek verebilmekti.  Bir çok yer ile yazıştım. Sektör de çok büyük pazar payına sahip olan ve çok çok büyük olan kamu ve özel sektörden ne yazık ki olumsuz cevap aldım bahane ekonomik krizdi. Mayanın 3.yaş doğum gününe bari sadece sergiyi açayım dedim ama hamilelik nedeniyle yapamadım. İnşallah ilk fırsatda bu hayalimi gerçekleştireceğim.

Bir anda aklıma düştü işte.  Aslında Mira’da da yapmak isterdim ama olmadı, yapamadım. Şu ana kadar hiç bir konuda ayırım yapmadım mutlu bebeklerimde. Doğdukları hastane, doğuma giren ekip, doğum fotoğrafçısı etc her şey eşitti. Bir tek bu var acaba yıllar sonra Mira bana kızar mı onu da düşünmüyor değilim. Şimdi fırsat buldukça Mirayı fotoğraflıyorum. Maya Su benim hep söylüyorum en zor modelim ne fotoğraf çektirmek istiyor ne poz veriyor ben elime fotoğraf makinasını aldığım an çığlık çığlığa kaçıyor çaktırmadan çekebilirsem ne mutlu bana. Bugün de öyle oldu zar zor bir kare çektim. evdeki Meltem ablamızdan da bii çekmesini istedim. Malum fotoğraf çekenlerin pek fotoğrafı olmaz 🙁 Oysa ben çekmek kadar fotoğrafımın da çekilmesini severim.

Yine çok konuştum ama yazdıkça yazıyor bazen insan. Saat geceyarısı sonunda kızlar uyumuş YSM ancak zaman kalmış ne diyordum ben.. Ben bebeklerime sarıldığım zaman,  onlara hangi şart da olursa olsun sevgimi sıcaklığımı hissettirebiliyorsam mutluyum. Onlarda sanırım öyle çok mutlu. Aşk da öyle. Mutlu Dr yanımda yoksa mutsuz oluyorum.

YSM-Mutlu 🙂

6 Yorum
 • özden ulaşoğlu bitiş
  22 Temmuz 2010 saat 14:18

  hepp mutluuu olun çoook mutlu olun, Dr.Mutlu’da he..p saplıkla huzurla yanınızda olsun…sizi seven özo ve yavrusu:)

 • admin
  23 Temmuz 2010 saat 04:33

  Seviyoruz sizi kızlar klubüüü

 • esra ertugrul
  30 Temmuz 2010 saat 14:50

  projene bayıldım.inşallh en kısa sürede hayata geçirirsin. Benim hamile eğitimlerini verdiğim bir klinik psikolog. Psikolog tarafı henüz yokdedin diye yazıyorum. Bu arkadaşımda tüp bebek hastaları, hamileler ve lohusalarla görüşüyor. Yakın dönemde İşbankası yayınlarından yeni kitabı çıktı. Tüp bebeği beklerken adlı.İstersen bu projeden ona bahsedebilirim. her ikinizi görüştürebilirim. o da sen de ilgilenirsen..
  Bu arada çocuklrına bayıldım. maşallah size….

 • admin
  30 Temmuz 2010 saat 20:21

  Esracim
  Harikasin detayli konusalim 🙂
  Sevgiler
  YSM

 • Meylin Demir
  28 Ekim 2010 saat 21:33

  Cok seker kizlarin var Allah bagislasin. Evet Mutlu soyadi cok hos gercekten… insana huzur veriyordur eminim. Mira Su ‘yla birlikte yasadiginiz o mutlu gunleri bizle paylasmissin sitende okurken cok zevk aldim (: Tesekkur ederim.

 • admin
  29 Ekim 2010 saat 06:56

  Sevgili Meylin
  Cok tsekkur ederim
  Mutlu kizlar ve tum bebekler cocuklar hep mutlu olsun
  Sevgiler
  YSM

Yorum Yazın