Mükemmel Selfie Nasıl Çekilir?

2013 yılında Oxford Üniversitesi tarafından #Selfie yılın kelimesi seçilmiş ve Güney Afrika’nın 95 yaşında hayata veda eden efsane lideri Nelson Mandela’nın cenaze töreninde ABD Başkanı Barack Obama’nın çektiği selfie “yılın selfiesi” seçilmişti. O günden bu yana selfie  ile tanışmayan kaldı mı bilmiyorum. 

Selfie; “Bir kişinin internette yayınlamak amacıyla kendisini çektiği fotoğraf “ anlamına geliyor. Selfie çekmeyi seviyoruz. En azından ben çok seviyorum.:) Bu yazıyı yazarken Instagram etiketlerine baktığımda #selfie etiketiyle 443 milyon gönderi, #özçekim etiketiyle 625 bin gönderi yer alıyor. 

Selfie üzerine sayısız inceleme araştırma yapıla dursun birçok insan Kylie Jenner ve Kim Kardashian gibi selfie çekmeyi hayal etmiyor değil. 

Selfie yapmak bazı insanlara da boş ve kendine takıntılı (narsist) vb geliyor olsa da çok da kolay bir iş değil. Eğer hiç alıştırma yapmadıysanız ya da kendi yüz açılarınızı tanımıyorsanız o zaman iyi bir fotoğraf çekemezsiniz. 

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde de 1.1 milyon fotoğrafla yapılan araştırma, insan yüzü içeren fotoğrafların beğenilme oranının, diğerlerine göre yüzde 38 daha fazla olduğunu göstermiş.  (2014) 

Pek çok insan selfie de kötü olduğunu  – onlardan biri de belki sizsiniz- ve çekemediğinden dert yanıyor. Uzun yıllardır “akıllı telefon ile en iyi fotoğraf nasıl çekilir?” E e yoğunlaşmış, “Akıllı Telefon ile En iyi Selfie Nasıl Çekilir?” “Çek Bir Selfie “ “Anne ve Bebek Selfie Fotoğrafı Nasıl Çekilir” gibi başlıklarla bir çok kişiye farklı mekanlarda selfie çekmenin inceliklerini anlattım. “Selfie bakanı” olarak sayısız içerik üretmiş ve eğitim vermiş bir fotoğrafçı olarak sizlere en pratik şekilde nasıl selfie çekileceğini öğreteceğim.

Bir selfie için nasıl poz verececeğinizi öğrenmek, inanın herhangi bir kamera uygulamasından -filtre programları- na göre çok daha büyük bir fark yaratacaktır. 

Elinizde ki akıllı telefonunuz ile en iyi, en aydınlık ve en net selfie fotoğrafı nasıl çekersiniz?

İşte Selfie İpuçları

Açılarla Denemeler Yapın

Birçok kişi yüzünün iyi tarafını ve kötü yönlerinizi bilmiyor. Telefonunuzun ekranında kendinizi görüntülerken başınızı sola ve sonra sağa doğru eğin. Çoğumuz için bir taraf diğerinden daha çekici. Selfie’de “en iyi tarafınızı” göstermek genellikle doğrudan çekimden daha ilgi çekicidir.

Hepimizin kötü yanları var. Yüzünüzün daha ince görünmesi için selfinizi biraz yukarıdan çekin. Gövdenizi çekime dahil ediyorsanız, bir omzunuzu hafifçe kameraya doğru çevirin.

Boynunuzu Öne Uzatın

Boynunuzu biraz dışarı çıkararak çenenizin altındaki o küçük çıkıntıyı gidermeye yardımcı olur. Fotoğrafınızdaki çift çeneyi (gıdıyı) tamamen çıkarmak ve çene çizginizi vurgulamak için boynunuzu öne doğru uzatın. Bu  size komik gelebilir, ancak fotoğrafa bakışınızı önemli ölçüde iyileştirecektir.

Omuz Yerinizi Ayarlayın 

Omuzlarınız kameraya paralelse, hafifçe sola ve sonra hafifçe sağa çevirin ve neyin en iyi göründüğüne bakın.

Arka Plana Dikkat Edin

Selfielerle ilgili bir zorluk, arka planın genellikle meşgul ve dikkat dağıtıcı olmasıdır. Selfie çekerken mutlaka ama mutlaka buna çok dikkat edin. Yoksa nahoş görüntüler arka planda olabilir.

İyi Işık Kullanın

Işık fotoğrafın en önemli unsurudur. Işık olan yerde harika fotoğraf olur . Bunu hiç unutmayın.

İyi ışık alan bir yerde poz verin. Pencereden gelen ışık ile selfieler muhteşem sonuç verir. Doğal ışık kullanarak, encerenin yanında durmak, selfie’nize yumuşak ve doğal bir görünüm kazandırır. 

Peki ışığın yüzünüzde iyi görünüp görünmediğini nasıl anlayacaksınız?

Telefonu yüzünüzün önünde tutun ve kendinizi görebilmek için kamerayı çevirin. O anda yüzünüze gelen ışığa ve arka plana bakın. Baktınız ışık iyi değil 90 derece dönün. Işığa dikkat edin. Arka plana bakın. Tekrar 90 derece çevirin. Aydınlatmaya ve arka plana dikkat edin. Başladığınız yere dönene kadar dönmeye devam edin. Muhtemelen mükemmel aydınlatmaya ve iyi bir arka plana sahip bir yer bulmuş olacaksınız. Değilse, başka bir yere gidin 🙂 

Telefonunuzu sabit tutun.

İşin ehli değilseniz iki elinizle tutarak fotoğraf çekin. Yoksa titrek ve bulanık fotoğraflar çekersiniz. Selfie çubuğu kullanmak bazen çok iyi bir çözüm olabilir 🙂 

Zamanlayıcıyı kullanın

Daha iyi selfie için dünyanın en basit ipucu zamanlayıcıyı kullanın. Kameranızın deklanşörünü basmak zorunda değilsiniz. Selfie çekerken telefonunuzu ek elle tutmak daha yaygındır, ancak sabit tutmak ve fotoğraf çekmek biraz daha zordur. Zamanlayıcıyı kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde fotoğraf çekebilirsiniz.

Çokta ciddi olmayın 

Selfielerinizi çok da ciddiye almayın. Selfieleriniz asla çok çabalıyormuşsunuz gibi görünmemelidir. Fotoğrafı gelişigüzel çekmişsiniz gibi görünmesi hoş olmaz mı? 

Selfie çekmeyi abartın

Çok fazla selfie yapmalısınız. İyi bir selfie elde etmenizi sağlamanın en iyi yolu budur. Ancak çektiğiniz selfielerin yalnızca en iyisini paylaşmalısınız.

Gülümseyin

Rahat ve kendiniz olun, en doğal halinizle kameraya gülümseyin. Zaten her şey gülümsemekle başlamıyor mu?

Selfielerinizin keyfini çıkarın. İster selfie ister fotoğraf her şartta fotoğraf çekin. Fotoğraf an-ılardan oluşur. Selfieniz  bol olsun.

Yeşim Mutlu

2 Yorum
  • Özleminmutfagiofficial
    27 Mayıs 2023 saat 14:52

    Muhteşem anlatmışsınız kaleminize sağlık ❤️❤️

  • Yeşim MUTLU
    27 Mayıs 2023 saat 15:59

    Çoook teşekkür ederim

Yorum Yazın