MİDE BOTOXU İLE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?

Son yıllarda bariatrik cerrahi(obezite ameliyatı) ile kilo veren çok kişi var. Etrafınızda belki görüyorsunuz belki de farklı iletişim kanallarından okuyorsunuz. Maalesef “Obezite” tüm dünyada ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunu. 

Mayıs ayında bana ulaşan bir basın bülteninden aldığım bilgilere göre “Türkiye’de yetişkin nüfusun yaklaşık üçte biri obez”. Son 40 yılda Türkiye’de obezite oranında büyük bir artış kaydedilmiş. En fazla ölüme ve sakatlığa yol açan risk faktörleri bakımından yüksek vücut kitle endeksi Türkiye’de 2016’da ilk sıraya yerleşmiş. Obezite(şişmanlık); Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir hastalık olarak kabul ediliyor. 

Obezite cerrahisi çok popüler bir konu. Fakat duyduklarıma göre her zaman doğru kişilere yapılmıyor. Her zamanda %100 başarılı olamıyor. Uzmanların bu konudaki temel vurgusu kişinin beslenme ve yaşam tarzının tamamen değişmesi yönünde. Sağlıklı beslenme olmadığı sürece cerrahinin tek başına başarılı olması beklenmiyor.

Obezite cerrahisinin faydaları kadar yan etkileri söz konusu. Bu da bazı kişileri alternatif bir tedavi arayışı içine sokuyor. Sıklıkla duyduğum diğer bir seçenek “Mide Botoxu”. Konuyla ilgili merak ettiklerimi işin uzmanı; arkadaşım ve aile dostumuz Memorial Hizmet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op Dr Kemal Hünerli’ye danıştım. Kemal sağ olsun tüm sorularımı cevaplandırdı. Bundan sonra okuyacağınız satırlar tamamen Dr Kemal Hünerli’den aldığım birebir satırlar. Çok Teşekkürler Kemalcim.

MİDE BOTOKSU NEDİR  ?

Mide botoksu; adını sıkça duyduğumuz ve genellikle cilt kırışıklıkları için kullanılan botoksun mideye uygulanması işlemidir. Özellikle kasların kasılmasını etkileyen nöro-toksin bir protein olan botoksun mide üzerinde ki görevi de bu şekildedir.

Midemiz boşaldığında ‘Ghrelin’ adı verilen açlık hormonu salgılanmaya başlar. Amacımız mide kaslarını geçici olarak etkisiz hale getirip açlık hormonu salgılanma süresini uzatmaktır. ‘ Peki bu süreyi nasıl uzatıyorsunuz ?’ diye soranlar olacaktır. Midenin büyük bir bölümün de kaslar etkisiz hale geldiğinde besinlerin sindirimi gecikir ve midenin boşalım süresi uzar. Bunun sonucun da tokluk hissi süresi de artar ve mide daha geç acıkır. Bir döngü olarak devam eden bu süreç insanların kilo vermesini oldukça kolaylaştırır. Açlık krizleri ve tatlı krizleri gibi insanları olumsuz yönde etkileyen durumların önüne geçer.

MİDE BOTOKSU KİMLERE UYGULANABİLİR  ?

İşlemin uygulanmasının en büyük sebeplerinden biri estetik görünümden çok ciddi sağlık problemlerini önleyebilmek veya ortadan kaldırmak için zemin hazırlamaktır.

Aşırı kilo her insan için tehlike arz etmektedir. Mide botoksu ise bu tehlikelerin önüne geçmek için bulunmaz bir nimet diyebiliriz! Bugün, vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalar ‘Morbid Obezite Hastası’ olarak tanımlanıyor. Maalesef bu aşamadan sonra mide botoksu etkili olmuyor ve tedavi amaçlı cerrahi yöntemler uygulanıyor. Tam da bu aşamadan önce mide botoksu devreye giriyor!

Her zaman söylediğim gibi uygulamanın en büyük amacı morbid obezitenin önüne geçebilmektir. Vücut kitle indeksi 20-25 olan insanlar normal kilolu olarak kabul görmektedir. 25-30 VKİ fazla kilolu, 30-35 VKİ hafif obezite, 35-40 VKİ ise ileri düzey obezite olarak kabul edilmektedir. Belirttiğim tüm evrelerde işlem uygulanabilir ve morbid obezitenin önüne geçilebilir. 

Ciddi sağlık sorunları ile mide botoksu arasında ki ilişkiyi anlattım. Madalyonun bir de diğer tarafı var tabi ‘Estetik Görünüm’!  Günümüz de fiziğinden memnun olmayan, kilolarından şikayetçi, elbiselerin içine giremeyen ve tüm çabalara karşın kilo veremeyen insanlar var. Bu zamana kadar işlemlerimiz de %90 oranın da başarı yakaladık.  Bir veya daha fazla, spor ve diyet ikilisini denemiş fakat başarılı olamamış birçok hasta polikliniğimize başvuruyor. Bu süreçte mide botoksu hastalarımızın en büyük yardımcısı oluyor. 

MİDE BOTOKSU KİMLERE UYGULANMAZ  ?

Mide fıtığı, gastrit, mide ülseri ve on iki parmak bağırsak ülseri rahatsızlığı olan hastalara uygulanmaz. Böyle durumlarda öncelikle hastalıkların ortadan kaldırılması sağlanır. Tedavi bittikten sonra ise mide botoksu işlemi gerçekleştirilebilir.

MİDE BOTOKSU NASIL UYGULANIR  ?

Mide botoksu bir ameliyat değildir! Gastroskopi yöntemi ile endoskopi ünitesinde yapılan bir işlemdir. Gastroskopi, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının içinin görüntülenmesi ve incelenmesi işlemidir.

İşlem gastroskop adı verilen 7-11 mm kalınlığında, kıvrılabilen, ucunda kamera ve ışık bulunan bir cihaz yardımıyla yapılır. İşleme en az 6 saat açlık ile gelinmelidir. Ağrı hissinin olmaması için hastalarımız sedatif ilaçlarla uyutulur. Gastroskop ile ağızdan girilir, yemek borusunu geçerek mideye ulaşılır. Mide incelendikten sonra gastroskopun içinden gönderilen bir iğne yardımıyla botoks mideye enjekte edilir.

Yaklaşık 10-15 dakika süren mide botoksu; ağrısız, hızlı ve etkili bir yöntemdir! 1-2 saat gözetim altında tutularak taburcu edilen hastalarımız, işe gitmek, spor yapmak, yemek hazırlamak, gezmek gibi günlük faaliyetlerine kaldığı yerden devam edebilir. 

İŞLEM SONRASINDA KİLO VERME SÜRECİ NASIL OLUR  ?

Mide botoksu tek başına yeterli bir işlem değil, kilo vermeye yardımcı bir yöntemdir. Diyet ve egzersiz faaliyetleri ile birlikte yürütülmelidir. Öncelikle yemek alışkanlıkları ve gündelik rutinleri değiştirmek şart! Biz de işlem sonrası planlamalarımızı buna göre yapıyoruz. Hastalarımız sürece diyetisyen kontrolünde devam ediyor. Vücudun hareketsiz kalmaması ve daha sağlıklı bir yaşam için önceliğimiz spor oluyor. Yürüyüşler ve tempolu egzersizler ile metabolizmanın hızlanması sağlanarak yağ yakımı tetikleniyor. Botoks, diyet ve spor üçlüsü ile kilo vermek oldukça kolaylaşıyor.

MİDE BOTOKSU KALICI MIDIR ?

İşlemin etkinliği 4-6 ay arasında değişmektedir. Hastanın ilerleme durumuna ve isteğine göre en fazla iki kere işlem tekrarlanabilir.

25 Ekim 2018 haberlercom ve yenikadincom  yazım.

Sosyal Medyada Op Dr Kemal Hünerli 🙂  web, instagram, youtube , facebook 

Yorum yok

Yorum Yazın