Marmaris sanatla yeşerecek!

Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından Marmaris Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin büyük katkılarıyla düzenle Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 26 Haziran’a kadar devam ediyor.

Festivali için gittiğim Marmaris’te Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ile kahvaltıda buluştuk. Kahvaltı sonrası Marmaris, kent kimliği ve turizm vb başlıklarıyla gerçekleşen sohbetimizi çok yakında okuyacaksınız. Ama önce ikinci gün notlarımı paylaşayım.

 

“Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” temasıyla gerçekleşecen festivalin ilham kaynağı Amos Antik Kenti’nde; kazının en güncel durumu hakkındaki bilgileri, gelişmeleri ve merak ettiklerimizi Arkeolog Emre Mandacı’dan öğrendik.

Kazı başkanlığını Doç. Dr. Mehmet Gürbüzer ve ekibi yürütürken Amos’ta yüzey araştırmalarının ardından kazı çalışması 2021’de başlamış. 2 bin 200 yıllık tarih gün yüzüne çıkarken kazı alanının bir an önce koruma altına alınması gerekiyor.

Amos’a gidip dönerken orman yangınlarının bıraktığı hasarı çıplak gözle izlerken çok farklı duygular içimi sardı.

Bir varmış bir yokmuş misali eskiden yemyeşil ağaçlar sebebiyle gözükmeyen denizi görüp ve her şeye rağmen doğanın yenilenmesi / yeşermesi hüznümü bir nebze geride bıraktı.

Festivalin akşam programında; 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda seramik sanatçısı Pınar Baklan çalışma arkadaşları Gamze Erden ve Özlem Tetik ile birlikte yaklaşık on gün sürmesi beklenen üç parçalı, büyük boyutlu dış mekan seramiğini ormanların anısına tasarladığı eserin son halini merakla bekliyorum.

Sanat ve tarih dolu günü Marmaris Netsel Marina’da “Blues” rüzgarını estiren MOE JOE’nın canlı performansı ile sonlandırırken festivalden çok güzel anılarla İstanbul’a döndüm.

Tüm süreç boyunca yakın ilgileri ve ev sahiplikleri için emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Marmaris’te yeniden görüşmek üzere.

YSM

Yorum yok

Yorum Yazın