Kurbağa ve Murbağa Serisi

Arnold Lobel, anlatıcısı ve resimleyicisi olduğu hikayelerde içinde yaşadığımız doğayı anlamlandırmaya yardımcı oluyor. Bu şekilde küçük okurlarına, zamanın akışı gibi, evrenin temellerini anlatırken insan olmanın temellerini anlatmayı da ihmal etmiyor.

Yardımlaşmayı, arkadaşlığı, paylaşımı, hakları ve özgürlükleri anlatırken, korku ve cesaret gibi kavramların da yeniden düşünülmesini sağlıyor.

Kurbağa ve Murbağa Serisi; Sıkı Dostlar, Ayrılmaz İkili, Dört Mevsim, Eğlenceli Günler kitaplarından oluşuyor. Seriye ve yazarın diğer kitapları olan Çekirgenin Yolculuğu, Fil Amca ve Baykuş Evde Tek Başına’ya Kelime Yayınları’nın web sitesi https://kelimeyayinlari.com üzerinden ve kitap satan her yerden ulaşabilirsiniz.

 

Sıkı Dostlar 

Birbirlerine mektuplar yazan, hikayeler anlatan, birlikte yüzmeye giden ya da kayıp düğmeleri aramaya koyulan, kısaca her şeyi hep birlikte yapan yakın iki dostlu ayırmak hiç mümkün olabilir mi? Kurbağa ve Murbağa’nın hikayesinde okuyalım… 

Etkileyici bir hikaye, çocukları arkadaşlık ile ilgili meselelere oldukça sakin bir şekilde yüzleştiriyor. Mesaj özenle işlenmiş, eğlenceli bir dille yazılmış…” M. Ross- Amazon

Yazan ve Resimleyen: Arnold Lobel, İngilizce’den Çeviren: Ece Özkan

Ayrılmaz İkili

Karakterleri her ne kadar farklı da olsa, Kurbağa ve Murbağa birbirinden hiç ayrılmaz. Ne de olsa dost olmak bunu gerektirir. Bu beş hikaye, çiçekleri, kurabiyeleri, cesareti, rüyaları ama en önemlisi arkadaşlığı anlatıyor. 

“Sevimli ve eğlenceli bir klasik” LibraryThing

Yazan ve Resimleyen: Arnold Lobel, İngilizce’den Çeviren: Ece Özkan

Dört Mevsim

Kış, ilkbahar, yaz, sonbahar… Kurbağa ve Murbağa hangi mevsim olursa olsun ayrılmayan iki dost. Arkadaşlığın mevsimi olmaz çünkü! Yazın sıcak günlerinde dondurma yiyor, kızın kızakla kayıyorlar. Ne olursa olsun yıl boyunca eğlenmenin yolunu buluyorlar. 

“Kurbağa ve Murbağa o kadar eğlenceli ki! Çocuğunuz yoksa bile kendiniz için okumalısınız…” Luisa Knight-Goodreads

Yazan ve Resimleyen: Arnold Lobel, İngilizce’den Çeviren: Ece ÖzkanEğlenceli Günler

Günleri eğlenceli kılan arkadaşlıklardır! Kurbağa ve Murbağa birlikte uçurtma uçurur, Murbağa’nın doğum gününü kutlar ve Kurbağa’nın anlattığı korkunç öykülerden birlikte korkarlar. Yılın her günü, birlikte eğlenmenin yolunu bulurlar. 

Lobel’in çocukluk ve çocuk olmak gibi temaları bu denli bir nezaketle ele alabilmesi, aynı zamanda güç ve dostluk gibi kavramlara dokunması, beni bir kez daha hayran bıraktı. Resimler de, en az sözcükler kadar kuvvetli.” Mathew-Goodreads

Yazan ve Resimleyen: Arnold Lobel, İngilizce’den Çeviren: Ece Özkan

Arnold Lobel Kimdir?

Amerika’lı çocuk kitabı yazarı ve illüstrator Lobel 1933’de doğdu. New York’ta büyüdü ve Pratt Institute’de eğitim gördü. Uzun bir süre hayatını kazanmak için bir süre gazete ve dergilerde çalıştıktan sonra ilk kitabını 1971’de yayımladı. Kitaplarıyla hem yazar, hem illüstrator olarak pek çok ödüle layık görüldü. En bilinen serisi Kurbağa ve Murbağa daha sonra Broadway’e uyarlandı. 

 

Yorum yok

Yorum Yazın