Koronavirüs Sürecinde Oyuncak Hijyeninde ve Oyuncak Seçerken Bu Uyarılara Kulak Verin!

Eğitici, öğretici ve sağlıklı oyuncakları çocuklarla buluşturan Mucit Panda’yı duymayan var mı? En azından benim etrafımda yok. Çok arkadaşımın yolu  en az bir kez Mucit Panda ile kesişmiştir. 

Tüm dünyada etkisini gösteren yeni tip koronavirüs (Covid_19), hızla yayılmaya devam ederken, aileler çocuklarının güvenliği için aldıkları hijyen tedbirlerini doğal olarak en üst seviyeye çıkarttı. Çocukların gün boyu yanlarında yer alan, sürekli temas ettikleri oyuncakların hijyeni konusu da yine bu dönemde büyük bir önem kazandı. Mucit Panda’nın Kurucu Ortağı Duygu Yalçın’dan, ailelerin oyuncak hijyeninde ve doğru oyuncak seçiminde dikkat etmesi gerekenleri sizler için öğrendim.

Dünya ve Türkiye yeni tip koronavirüse (Covid_19) savaş açmış durumda. Uzmanlar virüsten korunmanın en önemli yolunun hijyen kurallarına harfiyen uymaktan geçtiğini ısrarla vurguluyor. Koronavirüs yayılmaya devam ederken, aileler çocuklarının sağlığı için endişe duyuyor. Bu süreçte uzmanlar ebeveynlerin hijyen konularına dikkat etmesi kişisel hijyen dışında, özellikle çocukların temas ettiği şeylerin steril olması gerektiği sıklıkla vurgulanıyor. Çocukların gün boyu yanlarında yer alan, sürekli temas ettikleri oyuncakların hijyenine de dikkat etmek gerekiyor.

Peki ebeveynler doğrudan çocukların tenine temas eden oyuncakları hijyeninde nelere dikkat etmeli? Çocuklar için doğru oyuncağı nasıl seçmeli?

Mucit Panda’nın Kurucu Ortağı Duygu Yalçın diyor ki;

“En doğal, sağlıklı ve temiz oyuncak ahşap malzemeden üretilendir. Suya dayanıklı boya ile boyanmış ahşap oyuncaklar kaynatılmış ılık su ile temizlenebilir. Sabun gibi kolay durulanabilen temizleyiciler ile antialerjik bebek deterjanlarının kullanılmasını öneriyoruz. Eğer temizleyeceğiniz oyuncak plastikse, ahşap oyuncaklar gibi temizlemekte sakınca yoktur. Ancak kaynar sıcaklıkta su kullanımı materyale zarar vereceği için suyun soğutulmasını öneriyoruz. Pil aksamı olmayan peluş bir oyuncağı temizlenecekse, derinlemesine bir temizlik için çamaşır makinesinde yıkanabilir. Eğer varsa kurutma makinelerinden de yararlanabilir. Bu konuda da oyuncağın etiketindeki sıcaklık derecesinin gözetilmesi önceliklidir. Özellikle 0-1 yaş grubuna yönelik bebek oyuncakları ise her kullanımdan önce mutlaka ılık su ve bezle temizlenmelidir.” 

Duygu Hanım, çocuklar için doğru oyuncak seçmenin püf noktalarını şöyle belirtiyor:

 • Doğru oyuncak seçimi için öncelikle çocuğu iyi tanımak gerekir. Çocuğun ilgisini çeken özel konular varsa iyi takip edilmelidir, çünkü bu konulara dokunan oyunlar/oyuncaklar çocuğun öğrenmeye açık ve motive olduğu alanı gösterir. Yakın temalarda oyunlarla çocuğun kendini geliştirmesi çok daha kolay olur.
 • Çocuğun yaşına uygun gelişimsel ihtiyacı iyi tespit edilmelidir. Oyun, çocuk için özgür bir alan yaratır ve çocuklar çoğu zaman eksik oldukları alanlar yerine, daha kolay başarabildikleri alanlarda oynamayı seçer. Eğer oyunlar çocuğu motive eden bir ortamda, zorlamadan oynatılırsa çocuğun oyunu sevmesi, vazgeçmemesi de kolaylaşır. Gelişimsel kazanımları da oynama sürecinde zaten edinecektir.
 • Oyuncak çocukların birebir temas edeceği materyal olduğu için oyun/oyuncak seçiminde üretim kalitesine de dikkat edilmelidir. Kapalı, ambalajlı ve hijyen açısından güven veren ürünler tercih edilmelidir. Standart sağlık testlerinden onaylı olup olmadığı konusunda emin olunmayan ürünler ise kesinlikle tercih edilmemelidir.
 • Güvenilir ve kalite hassasiyeti yüksek mağazalardan alışveriş yapılmalıdır. Ürün kutusunda CE işareti veya EN71 Avrupa Oyuncak Güvenliği Direktifi testlerinden onay bulunup, bulunmadığına dikkat edilmelidir. Ürün kutusu üzerinde Türkiye üreticisi veya Türkiye yetkili distribütörü firma bilgileri açıkça görülebilir olmalıdır. Online alışveriş yapıldıysa ve bu bilgiler kutuda görülmüyorsa ürün açılmamalı, kullanılmadan iade edilmelidir.

2 Yorum
 • Kemal Avcı
  21 Nisan 2020 saat 08:43

  Çok önemli bir detaya değinmişsiniz..

 • Yeşim MUTLU
  28 Nisan 2020 saat 16:53

  Çok teşekkürler

Yorum Yazın