KOLİK geliyorum demez!..

Maya Su ‘da 6.haftanın sonunda kolik ile tanışmıştık. Kolik ne demek ancak yaşayanlar bilir. Her ne kadar bebeklerin %20 sin de görülür dense de biz iki bebekte de bu ortalamayı yükselttik sanırım. Mira’nın son günler de akşam saatlerin de başlayan ağlamaları, kucağımızda sakinleşmesi ve sürekli aynı sesleri tekrarlamamızla rahatlaması ” kolik ” anılarımıza dönmemize yetti. Maya’nın koliğin de evde sürekli elektrik süpürgesi , fön makinası, çamaşır makinası etc ne varsa sesleri çıkarır o da yetmez gibi koridorda bir ileri bir geri saatlerce dolanırdık. Akşam yorgun argın işten dönen Mutlu Dr bu konu da en başarılımızdı. Maya onun kolların da daha hızlı uyur ve ağlamaları daha az olurdu. Ben de kenara çekilir az da olsa dinlenmeye çalışırdım. Şimdi ise durum epey farklı. Evde Mira’nın bize katılması ile birlikte huyu değişen, her ne kadar çok iyi kabullenmiş gözüken abla bebek Maya’nın çığlıkları Miranın kolik çığlıklarını bastırıyor. İşin en zor yanı sakinleştirmeye çalıştığınız bir bebek varken bir diğerini susturmaya çalışmak çok ama çok zor… Şu satırları yazarken bile Maya uyuyan Mirayı uyandıracak şekilde kaloriferin peteklerine vuruyor çığlık atıyor ve yüksek sesle ne dediği belli olmayan bir şarkı söylüyor.

 

Geçen gün ikiz bebekleri olan bir arkadaşım Buzuki Orhanın “Kolik” isimli Cd’sini önerdi. Aldım, denedim ama henüz Mira’da etkisini göstermedi belki de ağlamadan önce açmakta fayda var bilemiyorum.

(Maya Su 19 Mart, Mira 19 Mayıs doğumlu malum yıllar farklı olsa da çekim günleri aynı 🙂

Biz yine benim kızılderili yöntemler dediğim yöntemlerle devam ediyoruz. Biliyoruz ki artık 20.00 civarı başlıyor stresimiz. Sıra ile baba ve anne dönüşümlü kundaklanmış halde kucağımızda oluyor. Her istediğin de emmesine rağmen daha da çok emziriyorum. Ritmik şekilde aynı sesleri tekrarlıyoruz. Onunla konuşuyoruz, karnına masaj yapıyoruz. Mira kolikle birlikte yüz üstü uyumayı seviyor. Kontrollü olarak yüz üstü yatırıyorum. Hastaneden tutunda çocuk dr ve bilumum herkes ya sağ yan ya da sırt üstü yatacak bebek dese de benim iki kızım da yüz üstü yatmayı seviyor.

Mutlu dr her ne kadar gaz yapmaz koliğe yol açmaz dese de brokoli, lahana , mercimek etc uzak duruyorum. Çocuk doktorumuzun da söylediği süt, çikolata, kola, kahve, çay, çilek, kuruyemişe dokunmuyorum. Maya’nın geçtiğimiz 15 gün öncesine kadar inek sütü alerjisi olduğu için ve kardeşinde de olmak ihtimali olduğu için yoğurt,süt hiç yok hayatımda. Peynir de yemeyeyim dedim doktoruma ama yok dedi .

Eğer vakit bulup yazabilirsem çocuk doktorumuzun verdiği ve kolikli bebekle nasıl yaşamalı önerilerini yazacağım.

YSM

4 Yorum
 • Deniz Tuncer
  27 Haziran 2010 saat 20:05

  Gerçekten zor bir durum şu KOLİK olayı. Ancak çeken bilir. Ben çok kısa bir süre bu arkadaşka teşvik-imesaide bulundum, ama bu kısa süre bile yeterliydi… Bir de BACH Prelude-füg dinletmenizi tavsiye ederim, işe yarıyor:-)))

  Bu arada Maya su ve Mira bayağğıı İKİZ gibiler, bu resimde daha da net bu durum:-))Maaşşaallahhh yavrularına:-)))

 • özden ulaşoğlu bitiş
  22 Temmuz 2010 saat 14:27

  Canımmm yaa gerçekten allahım sizlere güç kuvvet versin…Geciyor, gececek belki de geçti bile…Ancak bu bir süreç işte…azz kalldıııı az..dualarım sizinle…Güçlü kadınsın bilirim…allahım deneyimlerini kolaylaştırsın…sizi seviyoruz.özo&yavrusu

 • admin
  23 Temmuz 2010 saat 04:33

  evet evet geçiyor akışta her şeyy

 • admin
  30 Temmuz 2010 saat 20:25

  🙂

Yorum Yazın