Karanlığın Öteki Yüzü…

Hepimizin hikayeleri var. Tüm  hikayeler nerede başlarsa başlasın sonunda gökten  üç elma düşer. Merak etmeyin elmalar hemen düşmeyecek bu yazıda… Kah gülerek, kah hüzünle dinlerim hikayeleri. Bugün paylaşacağım hikaye de inanılmaz bir yaşam var. Bu hikayenin kahramanı Dida KAYMAZ. Size bir kaç yazı ile duyurduğum Kansersiz Yaşam Derneği’nin kurucusu , İtalya’ daki Umberto Veronesi Vakfı’nın Türkiye temsilcisi ve kanser ile  yaşayan muhteşem kadın. Sonra Dr Şerife Şimşek ve Begüm Kayar var sırası ile hepsini yazacağım size.

Fotoğraflayan Ayça Oğuş http://www.aycaogus.com

Blogger Anne-Baba toplantılarımızın çok özel konuğuydu Dida. Konuk olmakla kalmayıp “50 kadına, 50 mamografi” hediye etti tüm kalbiyle… Kanseri anlatırken yaşanmışlıklarını, kanserini, hayatını tüm çıplaklığıyla paylaştı bizlerle. Ve dedi ki “Kanser bir savaş değildir”

Dida kanseri farklı yaşıyor. Kanser bu diyorsunuz nasıl farklı yaşanır. Yaşanıyor işte Dida her anının farkında ve bunu etrafındakilerle paylaşarak çoğalıyor büyüyür biz oluyor. Bugün biliyorum ki kanser kadar kanserin değerlendirilmesi önemli.

Dida diyor ki  ” Ülkemizde kanser hastalarına nasıl yaklaşılması, motive edilmesi gerektiği pek bilinmiyor. Oysa, bu hastalığın en büyük ilacı moral. Bu konuda da hasta yakınlarına ve çevresindeki herkese görev düşüyor.  Bu hastalık karşısında hiç kimsenin teslim bayrağını çekmesini istemiyorum.  Ben bu hastalığı öylesine gündemimden çıkardım ki yakınlarıma ‘hastayım’ desen üşüttüğümü ya da grip olduğumu sanıyorlar.  ” yanlış okumuyorsunuz önce  mide, ardından kolon ve akciğer kanserine yakalanan, daha sonra kanser hücreleri karaciğer ve beynine sıçrayan Dida Kaymaz diyor bunları.

Dida’nın tedavisi Milano’da, bu alandaki en iyi bilim adamlarından İtalya eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Umberto Veronesi tarafından gerçekleştiriliyor. Dida  psiko-onkolog ve onkolog-diyetisyenin kanser tedavi sürecinde ne kadar önemli olduğunun da altını çizerek paylaştı bizlerle.

“Kansersiz Yaşam Sohbetleri ” adı altında Dida il il Türkiye’yi dolaşıyor. Adana’da tarım işçilerinin dramından, kanserli çocukların iyileşme süreci sonrası okula ve arkadaşlarına uyumuna kadar o kadar çok hikayesi var ki…

Dida bir de kitap yazıyor şu günlerde.  ‘KARANLIĞIN ÖTEKİ YÜZÜ’ isimli bir kitabı çok yakında bizlerle olacak. “7 yıldır kanserim ve hala yaşıyorsam bir tek sebep var: Tanımadığım insanlardan aldığım dualar.” diyen bir meleğin yazdıkları bir çok kişiye ışık tutacak.

Dida’nın hikayesini burada yazmak zor çok zor. O şiir gibi anlatıyor yaşadıklarını. Oysa yaşadığı gerçek başkaları için dünyanın sonu. İşte siz de bakış açınızı değiştirmek ve hayata daha farklı bakmak istiyorsanız tanışın Dida ve Kansersiz Yaşam Derneği ile..

Fotoğraflayan Ayça Oğuş http://www.aycaogus.com

Sevgili Dr Şerife Şimşek bugüne kadar gördüğüm cerrahlar arasında en açık sözlüsü. Konuyu dağıtmadan çok net paylaştı bizlerle.

 • Her kadın adetin başlangıç gününü birinci gün kabul eder isek,8. ve 10. günler arasında yatarak ya da banyoda göğüslerini kontrol etmelil
 •  Meme bir kadın için en feminen bölge. Herhangi kitle 3.5 cm’i geçmedikten ya da koltuk altına yayılma göstermedikten sonra memeyi almayı tercih etmiyor
 • Meme alınması zorunlu olduğu durumlarda rekonstrüktif cerrah arkadaşıyla beraber ameliyata giriyor
 • Kadınlar hastalıkları sebebi ile psikolojik şiddete de maruz kalıyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre hasta olan erkekler boşanmalar %7 iken, hasta taraf kadın olduğunda bu oran %21 lere kadar çıkıyor.
 • Yapılan diğer bir araştırma da gösteriyor ki 32 yaşından önce hamile kalmış ve 9 aylık gebelik sürecini tamamlamış annelerde ve bebeğini emziren annelerde meme kanseri görülme oranı daha düşük. ‘

Muhteşem Dr Şerife Şimşek , sağlıklı bir yaşam için fast -fooddan uzak , şeker ve şeker içeren ürünleri tüketmemeyi öneriyor.

Toplantıda aramızda olamayan bir kahraman daha vardı Begüm Kayar…Kansersiz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve şu ana kadar derneğin tüm sosyal ve bilimsel çalışmalarında liderlik görevi üstleniyor. İyi ki varsınız diyorum…

Yine ayrıca teşekkür etmek istediğim bir kişi var. Dida ile bizi bir araya getiren Füsun Paşa. Füsun Dida’nın yaşam koçu…

Füsun hep der ki  “başkalarını değil kendinizi iyileştirin… ” Ne mutlu ki bugün Dida bu güçle muhteşem enerjisiyle bizimle..

Şimdi, siz bu satırları okuduktan sonra 16 Mart Cuma  gününe kadar “mamografi istiyorum çünkü… ” diye yorum bırakın. Bırakın ki bu yorumlar içinden 5 kadın Kansersiz Yaşam Derneği’nin meleği Dida Kaymaz’ ın desteği ile özel bir sağlık kuruluşunda  ücretsiz mamografi çektirsin. Mamografi  için, İstanbul’da yaşayan , +40 yaş üstü, mümkünse daha önce hiç mamografi çekilmemiş olmak gerekiyor.  

Gökten üç elma düştü Biri Dida’ya, Bir Dr Şerife’ ye biri de tüm katılan, okuyanlara…

Fotoğraflayan Ayça Oğuş http://www.aycaogus.com

Teşekkürlerim var benim. Bu buluşmada öncelikle zaman ayırıp bizimle olan herkese teşekkür ediyorum. enerjiniz, sevginiz, desteğiniz eksik olmasın. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız , bir de burada tıklayınız 

Ama bazı kişiler var ki özel teşekkürü hak ediyor. Yönetmen Şenay Ertorun her anımızı belgeledi, çok yakında bizimle paylaşacak. Muhteşem cupcakeleri ve pastası ile Pastacı Rapunsel , süper kurabiyeleri ile Pastaci Kreması da desteğini esirgemedi. Starbucks’ ın evsahipliğini ve  muhteşem organizasyonunu planlayan  Ayça Oğuş’a ve görünmeyen kahraman Muammer Yanmaz‘a çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu güzel günü fotoğraflayan Vuslat Sena , Burcu Çalışkan ve Ayça Oğuş’a ve tüm bloggerlara , ilgi gösteren digital ve iletişim ajanslarına teşekkür ediyorum.

Ve son söz olarak diyorum ki yaşam amacınız olsun bir kişiye bile olsa destek vermek

YSM

http://vimeo.com/38431360

6.BloggerAnneBlogger Buluşmasına katılanlar

Şimdi lütfen not alınız.  13 Nisan  2012  Cuma saat:10.30′dan itibaren  Şişli Cevahir Meydan Starbucks 2. kattayız. 

7.sı gerçekleşecek #bloggerannebloggerbaba buluşmasında Hakkari/Yüksekova’daki Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’na malzeme yardımı ve okul içerisinde kütüphane kurmaya çalışacağız. 

6 Yorum
 • ozge
  12 Mart 2012 saat 07:42

  Mamografi istiyorum çünkü bana ihtiyacı olan 3 bebeğim var.. Mamografi istiyorum çünkü hala annemde bu hastalıkla savaşıyoruz..Mamografi istiyorum çünkü ailemde en yakınlarımda var ve korkuyorum..

 • Gamze
  12 Mart 2012 saat 10:11

  Mamografi istiyorum çünkü annem torunuyla daha uzun seneler birlikte olsun istiyorum.

 • hülya
  13 Mart 2012 saat 00:15

  mamografi istiyorum çünkü ANNEYİM…

 • müzeyyen kanal
  14 Mart 2012 saat 15:48

  Mamografi istiyorum, 49 yaşındayım torunlarımı görmek istiyorum.

 • müzeyyen kanal
  14 Mart 2012 saat 15:49

  Mamografi istiyorum, çünkü 49 yaşındayım daha önce mamografi çektirmedim. Yaşamayı seviyorum.

 • Nezahat
  21 Mart 2012 saat 06:01

  Mamografi istiyorum çünkü 45 yaşındayım hiç yaptırmadım

Yorum Yazın