İllüzyon Dünyasından Medyaya

Geçtiğimiz hafta Olcay Kutluca ile 15 Eylül’de gerçekleştirilecek “Altın Melek Ödülleri” jüri toplantısında bir araya geldik. Olcay, yeni projelerinden bahsedince hem bilgilerimi tazeleyeyim hem de hayatında ki değişiklikleri sizlerle paylaşayım istedim.

Olcay ile “En İyi Mentalist ve En iyi Korku Sihirbazı” olarak aldığı ödüller sayesinde tanışmıştık. Pandemi öncesinde de bir araya gelip çok keyifli bir söyleşi yapmıştık. Yeni gösterini heyecanla beklerken yüzyılın pandemisini yaşadık. Pandemide de iletişimimiz hiç kopmadı. Sağ olsun “Yeşim Mutlu ile Evden Sohbetler” canlı yayınıma da konuk oldu. Herkes gibi hayatımız değişse de iletişimimiz hiç kopmadı. Hoş pandemi kimlerin hayatını değiştirmedi ki?

Aslında hiçbir şey götürmedi aksine kazandırdı diyebilirim. Sanırım mentalizm yeteneğim sayesinde bu süreci olumlu şekilde atlatabildim 🙂 Uzun zamandır yapmak istediğim ama gösteri yoğunluğundan dolayı yapamadığım planlarımı hayata sokma şansı buldum. Düşünmek için çok fırsatım oldu. Ödül törenleri yapmaya başladım. 3. törenimi senin de bildiğin gibi 15 Eylül’de yapıyorum. Çevremi genişletiyorum, güzel insanlar tanıyorum. Pandemi sürecinden herkesin sosyal hayatı kısıtlanırken ben daha fazla sosyalleşme fırsatı yakaladım.

Ne mutlu sana krizi fırsata dönüştürmüşsün. Pandemi olmasaydı illüzyon devam edecek miydi? Yoksa ben iyiyim böyle mi diyorsun?

Planladığım daha farklı yapmak istediğim gösteriler vardı. Ama biraz önce de söylediğim gibi çok yoğundum. Muhtemelen illüzyon devam edecek ve planlarımı ertelemek zorunda kalacaktım.

Köşe yazarlığıyla birlikte medyaya geçiş yaptığını görüyorum. Artık seni medyada mı göreceğiz?

Büyük ölçüde evet. İllüzyon alanında planladığım birçok şeyi gerçekleştirdim. Tamamen bıraktım diyemem ama daha az sahnede olacağım. Köşe yazarlığı uzun zamandır hayalimdi. Kültür sanat alanında yazıyorum. Yani sanattan kopmadım aksine daha fazla işin içine girdim. Tabii ki medyada sadece yazar olarak görmeyeceksiniz. Oyunculuk eğitimlerine başlıyorum. 2022 yaz aylarında çekilecek ve güzel isimlerinde yer alacağı bir sinema filminde rol alacağım. Belki hayat daha farklı yerlere sürükler.

Pandemi de iki ödül törenine (Altın Melek ve Güneş) imza attın. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Pandemi sürecinde özellikle ilk zamanlar herkes evdeydi. Sosyal medya çok yoğun kullanılıyordu. Ben de bu süreçte SMA hastası çocuklar için canlı yayınlar yaparak faydalı olmaya çalıştım. Birilerinin kalbine dokunabilmek mutlu ediyor beni. Yardıma muhtaç ailelerin çocukları için yardım yaptığımız, eğitim masraflarını karşıladığımız hatta bazı şehirlerde ve köylerde kütüphane açtığımız bir derneğimiz de var. Bir kişinin bile hayatına dokunabilmek bambaşka huzur. Altın Melek ismini de tam olarak buradan aldı. Yaptığımız sosyal sorumluluk projelerinden. Altın değeri, Melek iyiliği temsil ediyor. Güneş ödülleri de benzer bir formatta aslında. Ülkemizde en sevilen, en parlayan sanatçılar yıl içinde yaptıklarına bakılarak seçiliyor ve ödüllendiriliyor.

Gerçekten çok zorlandım. Sürekli kapatmalar, kısıtlamalar geldi. Tarihler birçok kez değişmek zorunda kaldı. Sanatçılar olsun, medya olsun yaptığım projelerin hepsine inandı bana güvendi. Tabii ki ikili ilişkilerde çok önemli. Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Yasaklar bittiğinde ise pandemi kurallarına dikkat ederek törenleri yaptım. İyi ki pes etmemişim diyorum.

Her ödülün gelirinin bir kısmını STK’lara bağışladığını biliyorum. Sosyal sorumluluk bakış açını ve nedenini öğrenebilir miyim?

Hiçbir zaman sadece kendisini düşünen bir insan olmadım. İnsanları, doğamızı, hayvanları, hayatın bize verdiği her şeyi çok seviyorum. Bu sevgiyi de sözde bırakmıyorum. Bu törenler ödül alanlar için motivasyon kaynağı. Sponsorluk gelirlerinde masraflar çıktıktan sonra kalan miktarı yardımlar için kullanıyorum.

“Onlar yoksa biz de yokuz” yeni törenin sloganı. Afetlerde kaybolan doğamızın ağaçlandırılması ve sokak hayvanları için kullanacağım. Aslında törene katılan herkes dolaylı yoldan bu projeye dahil olmuş ve katkı sağlamış oluyor. Bir yerlerde bizlere ihtiyacı olan birileri her zaman var.

Bir sonraki buluşmamıza kadar yakın gelecek planlarını ve hayallerini öğrenebilir miyim?

Ödül törenleri, köşe yazarlığı, oyunculuk eğitimi, sinema filmi derken şu an için daha fazla plan yapmak ve hayal kurmak istemiyorum 🙂 Bir sonraki buluşmamıza kadar şu an girdiğim bu yolda başarılar kazanmış bir Olcay Kutluca göstermeyi hedefliyorum :).

Neler eklemek istersin?

Benimle bu röportajı gerçekleştirdiğin için çok teşekkür ederim. Çok keyif aldım. Uzun zaman sonra tekrar yan yana gelebilmek ve sohbet edebilmek çok güzeldi. Arkamda güzel bir kitlem var. Hangi alanda olursam olayım biliyorum ki destekleri, kalpleri hep benimle. Desteklerini bırakmasınlar hepsini çok seviyorum.

Sevgili Olcay, ben çok teşekkür ederim. Zaman ayırdın, hayallerini, heyecanını paylaştın. İyilik ve iyi insan olmak kadar paylaşan, çoğaltan bir hayatsın. Her zaman çok başarılı olacaksın biliyorum.

Altın kalbin hep güneş gibi aydınlatsın.

Yeşim Mutlu

13 Ağustos 2021, Milliyet Pembe Nar, Yaşam 

 

Yorum yok

Yorum Yazın