İletişim sanattır

Heyecan dolu bir günü geride bırakırken, duygularımı yaşadıklarımı nasıl anlatacağım? İnsan hayat denen yolculuğunda yaşadıklarını nasıl anlatır? Herkesin hayalleri, hikayeleri farklıyken başrolünde yer aldığı kendi hikayesini nasıl anlatır? İşte tüm bu düşüncelerle bu yazıyı yazmak hiç kolay olmadı.

Her ay farklı sanatçıların öğrencilerle buluşacağı İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Sanat Günleri’nin açılış konuğu olarak “İletişim Sanattır” söyleşisiyle heyecan ve gurur dolu bir günü geride bıraktığımı söylemek isterim.

Üniversite buluşmalarında her zaman çok heyecanlanırım. Kendi öğrencilik yıllarım ve acemiliklerim gelir aklıma. İçimdeki çocuk; “Burada olmak nasıl bir duygu Yeşim? Yıllar önce sana bir gün fotoğrafçı olacağın, yazılar yazacağın, internet, teknoloji alanında kabul görüp benzersiz deneyimler yaşayıp bunu anlatacaksın deseler ne yapardın?” diye sorduğunda Herhalde hiç inanmazdım, “hadi canım sen de” der geçerdim. Bugün kendime diyorum ki hayallerin, hikayelerin ve yenilgilerin olmasa bunu yaşayamazdın Yeşim.

Tic. İletişim ve Medya Merkezi Yusuf Uçar

Benim hikayem sadece tutkudan ibaret. Kurumsal hayatı bıraktığım, 35 yaşından sonra çıktığım fotoğraf yolculuğunda inandığım değerler, duygular ve bir o kadar da iç sesimi dinleyerek geride bıraktığım yıllara baktığınızda bir gün bile pişmanlığım yok. Nasıl iyi fotoğraflar gerçek hikayeler anlatıyorsa benim de 35 yaş sonrası hikayem fotoğraf. Fotoğrafın iletişimsel gücüne sonsuz inanıyorum. İletişim nasıl sosyal yaşamın temel koşuluysa benim hayat akışımda da fotoğrafla değişti hayatım.

İnsanın var olma yolculuğunda kendini sorgulaması kadar bunu anlatacak bir dili olması nasıl anlamlıdır bana göre. Ve sanat; sürekli değişim geçirse de her zaman insanın kendini ifade etme aracı olarak var olacaktır. Günümüzde NFT ile sanat dünyası yeniden şekilleniyor olsa da hepimiz sanatla birlikte değişiriz. İletişim insanların yaşamlarını sürdürebilmesi için bir ihtiyaçsa sanatta bir kimliktir. Fotoğrafsa iletişim kurmak için evrensel bir araçtır.

Dün iletişim fakültesi öğrencilerinin aldıkları eğitimi pratiğe nasıl döktüklerine şahit oldum. Benzersiz iş çıkaran tüm öğrencileri kutluyorum. Emeği geçen herkese de kocaman teşekkür ediyorum.

Tic. İletişim ve Medya Merkezi Yusuf Uçar

Hazirana kadar devam edecek “Sanat Günleri”ni hayata geçiren, heyecanıma ortak olan, ilgisi ve bilgisiyle her an destekleyen İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr Celalettin Aktaş’a çok teşekkür ederim. İnanın işleri “iletişim” olan öğrenci ve akademisyenlerin huzurunda hikayenizi paylaşmak hele “İletişim Sanattır” diye konuşmak hiç kolay değil. Yaşam pratiğimi anlatırken akademik olarak sürçülisan ettiysem affola 🙂

18 Mart 2021’de ajandama yazdığım “Sanatın hayal gücü, ifade biçimi ve tutkulu hali… Bazen çok yükselme bazen düşme hissi.” O gün hangi duygularla bunu yazdım şimdi anımsamıyorum. İşte dün çok yükselme halindeydim. İletişim çok büyük hızla değişirken; sanat bizi her zaman en güzel duygulara sürüklesin.

YSM

28 Kasım 2021, Milliyet Pembe Nar

Yorum yok

Yorum Yazın